Справа № 338/1507/24
14 листопада 2024 року селище Богородчани
Суддя Богородчанського районного суду Івано-Франківської області Шишко О. А., вивчивши матеріали справи, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , керівника ТзОВ «Верховина-ДС», громадянина України,
за ч.1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
За результатами проведеної перевірки ТзОВ «Верховина-ДС», яке знаходиться на вул. Б.Хмельницького,43-А в селищі Богородчани старшим державним інспектором Тисменицького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Дудієм Б.В. 22 жовтня 2024 року складено протокол про адміністративне правопорушення № 3414 щодо ОСОБА_1 , в якому зазначено, що останній, будучи керівником ТзОВ «Верховина-ДС» порушив вимоги п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно подав податкову декларацію з єдиного податку за І квартал, І півріччя 2024 року (граничний термін подання декларації відповідно 10.05.2024 року, 09.08.2024 року, фактично подано 06.09.2024 року), за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що через складну ситуацію, пов'язану із війною випустив з уваги дату подання декларації, відповідно декларацію подано із запізненням. Зазначив, що на час розгляду справи минули строки накладення адміністративного стягнення, тому просив провадження у справі закрити
Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, які подані у розпорядження суду, суд приходить до такого висновку.
Частиною 1 ст. 163-1 КУпАП передбачена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України. Відповідно до п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Встановлено, що граничний термін подання податкової декларації екологічного податку за І квартал, І півріччя 2024 року ТзОВ «Верховина-ДС» (відповідно 10.05.2024 року, 09.08.2024року,. Правопорушення, яке йому інкримінується, не є триваючим, строки притягнення до адміністративної відповідальності слід рахувати, відповідно, від 09 серпня 2024 року, тому з дня вчинення правопорушення минуло три місяці.
Відповідно до п. 7ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Вищевказана норма не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями і прийняття таких рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами ст. 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення, а не постанова про закриття провадження.
Наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення, якщо на час розгляду справи не закінчився строк давності, передбачений положеннями п. 7 ст. 247 КУпАП.
Таким чином, вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається за строком давності, що прямо вказано в п. 7 ст. 247 КУпАП.
Оскільки на час розгляду справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, провадження у справі щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю.
На підставі наведеного, керуючись ст. 38, п. 7 ст.247, ст. 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя О. А. Шишко