Справа № 601/3422/24
Провадження № 1-кс/601/760/2024
14 листопада 2024 року Слідчий суддя Кременецького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Кременець за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , клопотання дізнавача СД Кременецького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженні № 12024216010000255 від 01.11.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 389 КК України,-
Дізнавач СД Кременецького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_4 , звернулася до суду з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженні № від 01.11.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 389 КК України.
З клопотання вбачається, що 01.11.2024 до Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області надійшло подання від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель с. Великі Дедеркали, Кременецького району Тернопільської області, який засуджений 15.04.2024 Шумським районним судом до покарання у виді апробаційного нагляду строком на 1 рік 6 місяців за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого 390-1 КК України, ухилився від відбування покарання у виді апробаційного нагляду.
01.11.2024 за вказаним фактом до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості № 12024216010000255за ознаками вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 3 ст. 389 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що 20.05.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов вирок ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.04.2024, який набрав законної сили 15.05.2024 та був направлений на виконання до уповноваженого органу з питань пробації. На виконання ІНФОРМАЦІЯ_5 вирок надійшов 20.05.2024, відповідно у зазначений день ОСОБА_5 поставлений на облік уповноваженого органу з питань пробації.
Відповідно до ч. 1 ст. 49-2Кримінально-виконавчого кодексу України, строк покарання у виді пробаційного нагляду обчислюється з дня постановки засудженого на облік уповноваженим органом з питань пробації. Засуджений ОСОБА_6 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 , за двома викликами, у зв'язку із чим 27.05.2024 розпочато першочергові розшукові заходи.
21.05.2024 засуджений ОСОБА_5 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 , де був ознайомлений з порядком та умовами відбування покарання у виді пробаційного нагляду, а також наслідками у разі їх порушення, про що свідчить його особистий підпис у підписці, що знаходиться у особовій справі засудженого.
Зокрема засудженому було роз'яснено, що згідно зі статтею 15 Закону України «Про пробацію» він має право користуватися всіма правами людини і громадянина, передбаченими Конституцією України, крім обмежень, визначених законами України і встановлених рішенням суду. Засуджений ознайомлений, що має право на роз'яснення своїх прав та обов'язків, отримання інформації про умови відбування покарання та здійснення органом пробації нагляду, участь у складанні індивідуального плану роботи, отримання інформації про можливу допомогу і консультації, участь у програмах і заходах, що організовуються органом пробації, оскарження рішень, дій або бездіяльності персоналу органу пробації. Згідно з частиною третьою статті 49-1 КВК України він зобов'язаний виконувати обов'язки, які покладені на нього судом, з'являтися за викликом до уповноваженого органу з питань пробації.
Також ознайомлений, що згідно зі статтею 49-3 КВК України, якщо засуджений ухиляється від відбування покарання у виді пробаційного нагляду, уповноважений орган з питань пробації надсилає матеріали до органів Національної поліції для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до статті 389 Кримінального кодексу України. Ухиленням від відбування покарання у виді пробаційного нагляду є систематичне невиконання засудженим обов'язків, передбачених статтею 49-1 КВК України, або вчинення адміністративних правопорушень, зникнення з місця проживання, створення умисних перешкод для функціонування електронного засобу контролю та нагляду.
Крім цього, засудженому додатково роз'яснено, що систематичним вважається невиконання без поважних причин три і більше разів обов'язків, передбачених статтею 49-3 цього Кодексу, покладених на особу рішенням суду, або вчинення трьох і більше адміністративних правопорушень, про що свідчить довідка про проведену бесіду із засудженим з його особистим підписом, що знаходиться у особовій справі засудженого. (ст. 22 о/с)
13.06.2024 з ІНФОРМАЦІЯ_6 на адресу уповноваженого органу з питань пробації надійшов витяг з інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», згідно якого стало відомо, що впродовж строку відбування покарання у виді пробаційного нагляду засуджений ОСОБА_5 двічі притягався до адміністративної відповідальності.
09.06.2024 о 14:27:55 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 притягнутий до адміністративної відповідальності, згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА №1457005 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, із накладенням на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 гривень.
09.06.2024 о 14:46:07 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 притягнутий до адміністративної відповідальності згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА №1456990 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, із накладенням на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 гривень.
01.07.2024 ОСОБА_5 надав письмове пояснення, в якому зазначив, що в період відбування покарання у виді пробаційного нагляду дійсно притягувався до адміністративної відповідальності із накладенням на нього адміністративних стягнень. Того ж дня засудженому винесено письмове попередження про притягнення до кримінальної відповідальності, а також роз'яснено, що у продовження порушення порядку та умов відбування покарання, зокрема у разі вчинення ним трьох і більше адміністративних правопорушень відносно нього будуть надіслані матеріали до органів Національної поліції для притягнення його до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 389 КК України. (ст. 44-46 о/с).
24.07.2024 з ІНФОРМАЦІЯ_6 на адресу уповноваженого органу з питань пробації надійшов витяг з інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», згідно якого стало відомо, що впродовж строку відбування покарання у виді пробаційного нагляду засуджений ОСОБА_5 втретє притягався до адміністративної відповідальності.
22.06.2024 о 00:54:27 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 притягнутий до адміністративної відповідальності згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА №1457005 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, із накладенням на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850 гривень.
У зв'язку із зазначеним, а також враховуючи неявку ОСОБА_5 без поважної причини для проведення реєстрації 19.08.2024 та 02.09.2024 (згідно постанови про встановлення днів явки на реєстрації від 21.05.2024), засудженому 04.09.2024 винесено письмове попередження про притягнення до кримінальної відповідальності, а також роз'яснено, що у разі продовження порушення порядку та умов відбування покарання відносно нього будуть надіслані матеріали до органів Національної поліції для притягнення його до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 389 КК України.
09.10.2024 на адресу уповноваженого органу з питань пробації надійшов витяг з інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», згідно якого стало відомо, що впродовж строку відбування покарання у виді пробаційного нагляду, зокрема у 3 кварталі 2024 року, засуджений ОСОБА_5 неодноразово притягався до адміністративної відповідальності.
28.08.2024 о 00:36 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 притягнутий до адміністративної відповідальності згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБІ №156584 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, із накладенням на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 гривень.
05.09.2024 о 15:34:20 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 притягнутий до адміністративної відповідальності згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА №1545189 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, із накладенням на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 гривень.
05.09.2024 о 15:00 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо ОСОБА_5 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №223792 за фактом вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП.
Постановою ІНФОРМАЦІЯ_7 від 08.10.2024 у справі №609/1294/24 ОСОБА_5 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП із накладенням на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 8 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 130 гривень.
18.09.2024 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо ОСОБА_5 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №223801 за фактом вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП. Постановою про накладення адміністративного стягнення №53/223801 ІНФОРМАЦІЯ_8 від 10.10.2024, ОСОБА_5 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП із накладенням на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1360 гривень.
04.10.2024 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо ОСОБА_5 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №163552 за фактом вчинення ним 05.09.2024 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Того ж дня, 04.10.2024 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо ОСОБА_5 складено ще один протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №163553 за фактом вчинення ним 02.10.2024 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Постановою ІНФОРМАЦІЯ_7 від 08.10.2024 у справі № 609/1298/24 адміністративні справи відносно ОСОБА_5 №609/1298/24 (провадження 3/609/653/2024) та №609/1299/24 (провадження №3/609/654/2024) об'єднано в одне провадження та присвоєно номер справи №609/1298/24 (провадження №3/609/653/2024), а ОСОБА_5 визнаний винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173 КУпАП та ст. 173 КУпАП. На підставі ст. 36 КУпАП порушнику остаточно призначено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 119 гривень.
Таким чином, після винесення засудженому попередження про притягнення до кримінальної відповідальності він продовжив вчиняти адміністративні правопорушення, що, як наслідок, потягли за собою притягнення його до адміністративної відповідальності.
Згідно постанови про встановлення днів явки для реєстрації від 21.05.2024 р. днями для реєстрації встановлено перший та третій понеділок кожного місяця. Згідно листка реєстрації ОСОБА_5 допустив дві неявки для проведення реєстрації: 19.08.2024 та 02.09.2024, у зв?язку з чим з ним проведено профілактичну бесіду та винесено письмове попередження про притягнення до кримінальної відповідальності. Станом на 21.10.2024 р. систематичного в розумінні ст. 49-3 КВК України порушення обов'язку, покладеного на засудженого судом - не вбачається (систематичним вважається невиконання без поважних причин три і більше разів обов'язків, передбачених статтею 49-1 цього Кодексу, покладених на особу рішенням суду).
Також відносно засудженого ОСОБА_5 надійшла інформація про вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України, відомості про яке 30.08.2024 внесені до ЄДРДР за №12024216010000209.
Дане кримінальне правопорушення вчинене засудженим під час перебування на обліку уповноваженого органу з питань пробації, таким чином, під час відбування покарання у виді пробаційного нагляду. Тобто ОСОБА_5 , будучи ознайомлений із правилами відбуття покарання у виді пробаційного нагляду ухилився від виконання його умов. За таких умов виникає необхідність отримати тимчасовий доступ до особової справи ОСОБА_5 , та усіх документів, що стосуються відбуванням ним покарання та знаходяться у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_9 .
В судове засідання дізнавач ОСОБА_3 не з'явилася, надіславши на адресу суду заяву в якій просить розглядати клопотання без її участі та участі особи у володінні якої знаходяться документи, у відповідності до частини 2 статті 163 КПК України.
Враховуючи вимоги статті 28 та статті 163 КПК України, приймаючи до уваги розумні строки кримінального провадження, слідчий суддя вважає за можливе проводити розгляд клопотання за відсутності осіб, які не з'явились.
В силу вимог частини 4 статті 107 КПК України, у зв'язку із неприбуттям в судове засідання всіх учасників справи, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалось.
Ознайомившись з клопотанням та доданими до нього документами, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 2 статті 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
На підставі вищенаведеного, приходжу до висновку, що розгляд клопотання слід провести без виклику особи у володінні, якої знаходяться зазначені у клопотанні документи, оскільки існує реальна загроза їх знищення або внесення до них змін, як самим їх володільцем так і іншими особами.
Як вбачається із змісту частин 3, 4 статті 165 КПК України особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів.
На підставі наведеного, керуючись статтями 135, 160, 163, 165, 309 КПК України,-
Клопотання задовольнити.
Надати начальнику сектору дізнання Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_7 ; дізнавачу СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області капітану поліції ОСОБА_8 ; дізнавачу СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 ; дізнавачу СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 ; старшому дізнавачу СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області капітану поліції ОСОБА_10 ; дізнавачу СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_11 , дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів або копій затверджених належним чином, документів, які знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_9 , що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до особової справи №2/2024 на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_2 , із правом її вилучення в електронному або паперовому варіанті.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів (ч. 1 ст. 166 КПК України).
Строк дії ухвали - один місяця з дня постановлення ухвали.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1