Справа № 129/2454/24
Провадження по справі № 2-а/129/42/2024
"06" листопада 2024 р. Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Капуша І.С.,
секретаря судового засідання Іванченко О.В.,
представника позивача - адвоката Бодачевського Р.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
01.08.2024 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 12.07.2024р. солдатом другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 було складено відносно нього протокол про адміністративне правопорушення № 369 передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП, як зазначається в даному протоколі, ОСОБА_1 , будучи зарахований в запас рішенням призовної комісії: протокол № 8л від 05.11.2021 року та в порушення вимог п.81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року (до 05.01.2023 року абз. 18 п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого Постановою КМУ №921 від 07.12.2016 року), не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, внаслідок чого ОСОБА_1 з 2006 року та по теперішній час не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання та до цього часу не з'являвся, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та має ознаки ухилення ОСОБА_1 від військового обліку, внаслідок чого останнім було порушено вимоги п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року (до 05.01.2023 року абз. 2 п.1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених Постановою КМУ № 921 від 07.12.2016 року), внаслідок своїх дій ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення яке почалось у 2021 році, коли ОСОБА_1 особисто мав з'явитись для взяття на військовий облік військовозобов'язаних та яке закінчилося у липні місяці 2024 року, коли ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття його на військовий облік, що є порушенням правил військового обліку, таким чином вчинивши правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.
В подальшому, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП № 369, якою було накладено на нього штраф у сумі 17 000,00 грн.
Однак, позивач вказує, що категорично не згоден з зазначеною постановою та заперечує факт вчинення ним вказаного правопорушення. Вважає, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 не маючи у своєму розпорядженні жодних доказів, не вірно оцінив обстановку та прийняв незаконне рішення. Таким чином оскаржувана постанова, на думку позивача, не відповідає вимогам закону та не підтверджує наявність адміністративного правопорушення, а тому підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.
Вказав, що під час складання по відношенню до нього протоколу у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП, він свою вину визнав, оскільки не знав як себе поводити в такій ситуації та не було із ким порадитись.
Зазначив, що жодних викликів з 2006 та з 2021 року по даний час, щодо явки до ТЦК та СП або до військомату для постановки на військовий облік як військовозобов'язаного йому не надходило, таким чином, реалізація обов'язку перебування на військовому обліку як військозобов'язаного супроводжується викликом, який мають вчинити представники ТЦК та СП та лише у випадку ігнорування такого виклику до ТЦК та СП щодо постановки на облік утворюється склад адміністративного правопорушення передбачений ч.3 ст.210 КУпАП, а тому просив скасувати постанову № 369 від 17.07.2024 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч.3 ст.210 КУпАП та закрити провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення та стягнути із відповідача судові витрати.
Разом з тим, інкриміноване йому останнє за часом правопорушення мало місце ще у 2021 року, тобто до внесення змін до кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до положень ст. 210 КУпАП, в редакції станом на 14.04.2024 взагалі не існувало ч. 3 ст. 210 КУпАП і за порушення правил військового обліку було визначене покарання у виді штрафу від 510 грн. до 850 грн., а не 17000 грн, як занотовано. Тому не зрозуміло за діями норм якого часу та за яке саме правопорушення його було покарано.
Крім того, Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" до 19.05.2024 не визначав строку виконання громадянами України військового обов'язку, зокрема і щодо виконання правил військового обліку.
Проте, лише з 19.05.2024 в Законі № 2232-ХІІ діє положення ч. 10 ст.1, яким визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Статтею 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
19.05.2024 набув чинності Закон № 3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період. Після оприлюднення Указу Президента України від 24.02.2024 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», тому особливий період.
Отже, до 19.05.2024 норми ч.3 ст. 210 КУпАП не існувало.
Тобто, з 19.05.2024 встановлено 60-денний строк уточнити громадянам України свої дані щодо виконання військового обов'язку, що включає виконання правил військового обліку, і одночасно введено норму, яка передбачає адміністративну відповідальність за невиконання цих правил.
З огляду на викладене, позивач вважає, що не міг вчинити адміністративно-каране правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП з 14.04.2024, оскільки норма ч. 3 ст, 210 КУпАП була введена в дію лише 19.05.2024.
На підставі ст.ст. 262-263 КАС України, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_2 , в судове засідання не з'явився, надав суду відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити вказуючи, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормативним положенням матеріального і процесуального права, чинного на час виникнення спірних правовідносин, оскільки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є військовозобов'язаним та не перебував на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання в другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджуються даними з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю у ОСОБА_1 військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку.
Згідно витягу з книги протоколів районної призовної комісії протокол №8л від 05.11.2021 року громадянина ОСОБА_1 , 2000 року народження, рішенням призовної комісії згідно Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст. 52в. Згідно абз.2 ч.1 ст.18 та абз.8 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» звільнений від призову на строкову військову службу та підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції від 01.08.2021 року, чинній на час зарахування ОСОБА_1 в запас) від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни, які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час.
Згідно абзацу 8 пункту 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції від 01.08.2021 року) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.
Відповідно до абзацу 8 пункту 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в чинній редакції) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби, проте, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з листопада 2021 року та по липень 2024 року не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за зареєстрованим місцем проживання у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відсутністю військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку та відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на військовозобов'язаного ОСОБА_1 .
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не прив'язаний до військкомату.
11.07.2024 року, згідно вимог пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., Позивач особисто прибув для взяття на військовий облік за зареєстрованим місцем проживання до ІНФОРМАЦІЯ_6 та написав заяву про взяття на військовий облік (зареєстрована за вхідним №8274 від 11.07.2024).
Водночас, 11.07.2024 року, при опрацюванні звернення Позивача про взяття на військовий облік, начальником групи документального забезпечення другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_4 Поливаним було виявлено, що ОСОБА_1 , 2000 року народження, у листопаді 2021 року рішенням призовної комісії Пр. № 8л від 05.11.2021 року зарахований в запас та для взяття на облік військовозобов'язаних та оформлення військово-облікового документа військовозобов'язаного до цього часу не з'являвся та в період з листопада 2021 року по теперішній час не перебував на обліку війсковозобов'язаних за місцем проживання (реєстрації) в другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зазначив, що 12.07.2024 року ОСОБА_1 прибув до другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 та, у зв'язку з виявленням в діях ОСОБА_1 порушення правил військового обліку в частині не перебування на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання, що є адміністративним правопорушенням передбаченим статтею 210 КУпАП, стрільцем-помічником гранатометника роти охорони другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_2 , уповноваженим складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №822 від 25.12.2023 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , протокол №369 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП (за вхідним №8276 від 12.07.2024 року).
За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
ОСОБА_1 було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі). Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год. 00 хв. 17.07.2024 р. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу. В графі пояснення та зауваження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо суті порушення і змісту протоколу громадянин ОСОБА_1 власноруч зазначив: «Протокол мною прочитаний, свою вину визнаю, до змісту протоколу зауважень не маю». В графі заяви, клопотання громадянин ОСОБА_1 зазначив: «Прошу розгляд справи провести без моєї участі». Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав 12.07.2024 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу. До протоколу додано: копію паспорта громадянина України та копія РНОКПП ОСОБА_1 , копія заяв та пояснення від ОСОБА_1 , копія витягу з книги протоколів засідань призовної комісії №8л від 05.11.2021 року, витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на громадянина ОСОБА_1 , рапорт майора ОСОБА_5 .
Згідно доданих до протоколу пояснень ОСОБА_1 від 11.07.2024 року за вх.№8274 встановлено: «Я, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не перебував на військовому обліку у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 з 2021 року та не отримував військово-обліковий документ, внаслідок незнання законодавства України, свою провину визнаю та зобов'язуюсь в подальшому не порушувати правила військового обліку».
17.07.2024 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Згідно статті 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
ОСОБА_1 був повідомленим про дату й час розгляду справи та заявив клопотання про розгляд справи без його участі та 17.07.2024 року на 15 год. 00 хв. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому розгляд справи відбувся без участі громадянина ОСОБА_1 відповідно до статей 276-280 КУпАП.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в чинній редакції) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань. Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності.
Відповідно до пункту 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянин ОСОБА_1 , 2000 року народження, не прив'язаний до військкомату.
Відтак, ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, з листопада 2021 року й по липень 2024 року не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за своїм зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання, також про відсутність перебування останнього на військовому обліку свідчить відсутність у нього військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку.
Згідно ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Триваюче правопорушення громадянина ОСОБА_1 розпочалось з листопада 2021 року, коли громадянин ОСОБА_1 , будучи зарахованим в запас не прибув особисто для взяття на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_3 та по теперішній час не перебував на військовому обліку за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання, що було виявлено коли громадянин ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про взяття його на військовий облік від 11.07.2024 р. та після вивчення підстав зарахування його в запас, відповідно після виявлення вчинення адміністративного правопорушення та виявлення особи правопорушника було складено протокол №369 від 12.07.2024 р., відтак строки для притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку згідно ст.38 КУпАП не порушені.
За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 , підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
Зазначив, що відповідачем з дотриманням вимог КУпАП було правомірно притягнуто Позивача до адміністративної відповідальності згідно ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення останнім правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: вимог п.2 ч.1 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз.2 пп.1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., у зв'язку з неперебуванням військовозобов'язаного ОСОБА_1 на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання.
Представник позивача - адвокат Бодачевський Р.В. в судовому засіданні вимоги позову підтримав, просив їх задовільнити - скасувати постанову № 369 від 17.07.2024 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч.3 ст.210 КУпАП та закрити провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення та стягнути із відповідача судові витрати.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що 12.07.2024р. солдатом другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 було складено відносно нього протокол про адміністративне правопорушення № 369 передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП, як зазначається в даному протоколі, ОСОБА_1 , будучи зарахований в запас рішенням призовної комісії: протокол № 8л від 05.11.2021 року та в порушення вимог п.81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року (до 05.01.2023 року абз. 18 п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого Постановою КМУ №921 від 07.12.2016 року), не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, внаслідок чого ОСОБА_1 з 2006 року та по теперішній час не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання та до цього часу не з'являвся, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та має ознаки ухилення ОСОБА_1 від військового обліку, внаслідок чого останнім було порушено вимоги п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року (до 05.01.2023 року абз. 2 п.1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених Постановою КМУ № 921 від 07.12.2016 року), внаслідок своїх дій ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення яке почалось у 2021 році, коли ОСОБА_1 особисто мав з'явитись для взяття на військовий облік військовозобов'язаних та яке закінчилося у липні місяці 2024 року, коли ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття його на військовий облік, що є порушенням правил військового обліку, таким чином вчинивши правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП та за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП № 369, якою було накладено на нього штраф у сумі 17 000,00 грн.
В позовній заяві позивач вказує, що жодних викликів з 2006 та з 2021 року по даний час, щодо явки до ТЦК та СП або до військомату для постановки на військовий облік як військовозобов'язаного йому не надходило, таким чином, реалізація обов'язку перебування на військовому обліку як військозобов'язаного супроводжується викликом, який мають вчинити представники ТЦК та СП та лише у випадку ігнорування такого виклику до ТЦК та СП щодо постановки на облік утворюється склад адміністративного правопорушення передбачений ч.3 ст.210 КУпАП.
Однак, дані твердження позивача не відповідають дійсності, суперечать вимогам чинного законодавства та є наслідком невірного тлумачення норм права виходячи з наступного.
Згідно положень ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Нормативними положеннями ст. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України";Про Збройні Сили України";Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно- правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв. 24.02.2022 р., дію якого було неодноразово продовжено і який діє до теперішнього часу.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію.
За визначенням ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції від 30.06.2023 року (чинній на час виникнення спірних правовідносин) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зокрема:
- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Крім того, 18.05.2024р. набрав чинності Закон України «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633 ІХ від 11.04.2024р. Вказаним законом статтю 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є військовозобов'язаним та не перебував на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання в другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку із чим 11.07.2024 року, згідно вимог пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., Позивач особисто прибув для взяття на військовий облік за зареєстрованим місцем проживання до ІНФОРМАЦІЯ_6 та написав заяву про взяття на військовий облік (зареєстрована за вхідним №8274 від 11.07.2024) (а.с.42).
Водночас 11.07.2024р. ОСОБА_1 дав письмові пояснення, відповідно до яких він вказав, що не перебував на військовому обліку у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 з 2021 року та не отримував військово-обліковий документ, внаслідок незнання законодавства України, свою провину визнав, та зобов'язався в подальшому не порушувати правила військового обліку (а.с.40).
Згідно витягу з книги протоколів районної призовної комісії протокол №8л від 05.11.2021 року громадянина ОСОБА_1 , 2000 року народження, рішенням призовної комісії згідно Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст. 52в. Згідно абз.2 ч.1 ст.18 та абз.8 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» звільнений від призову на строкову військову службу та підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних (а.с.46). Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції від 01.08.2021 року, чинній на час зарахування ОСОБА_1 в запас) від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни, які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не прив'язаний до військкомату (а.с.48).
12.07.2024 року, у зв'язку з виявленням в діях ОСОБА_1 порушення правил військового обліку в частині не перебування на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання, що є адміністративним правопорушенням передбаченим статтею 210 КУпАП, стрільцем-помічником гранатометника роти охорони другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_2 , уповноваженим складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №822 від 25.12.2023 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , протокол №369 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП (за вхідним №8276 від 12.07.2024 року) (а.с.37-39). Водночас ОСОБА_1 було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі). Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год. 00 хв. 17.07.2024 р. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу. В графі пояснення та зауваження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо суті порушення і змісту протоколу громадянин ОСОБА_1 власноруч зазначив: «Протокол мною прочитаний, свою вину визнаю, до змісту протоколу зауважень не маю». В графі заяви, клопотання громадянин ОСОБА_1 зазначив: «Прошу розгляд справи провести без моєї участі». Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав 12.07.2024 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу. До протоколу додано: копію паспорта громадянина України та копія РНОКПП ОСОБА_1 , копія заяв та пояснення від ОСОБА_1 , копія витягу з книги протоколів засідань призовної комісії №8л від 05.11.2021 року, витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на громадянина ОСОБА_1 , рапорт майора ОСОБА_5 .
Згідно доданих до протоколу пояснень ОСОБА_1 від 11.07.2024 року за вх.№8274 встановлено: «Я, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не перебував на військовому обліку у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 з 2021 року та не отримував військово-обліковий документ, внаслідок незнання законодавства України, свою провину визнаю та зобов'язуюсь в подальшому не порушувати правила військового обліку».
17.07.2024 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Згідно статті 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
ОСОБА_1 був повідомленим про дату й час розгляду справи та заявив клопотання про розгляд справи без його участі та 17.07.2024 року на 15 год. 00 хв. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому розгляд справи відбувся без участі громадянина ОСОБА_1 відповідно до статей 276-280 КУпАП. За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП № 369, якою було накладено на нього штраф у сумі 17 000,00 грн. (а.с.49-52).
При цьому, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3696 ІХ від 09.05.2024р., який набрав чинності 19.05.2024р., статтю 210 КУпАП викладено в новій редакції та доповнено частиною третьої, згідно якої вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зі змісту ст. 38 КУпАП вбачається, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених участині сьомійцієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
При цьому, Кодекс України про адміністративне правопорушення не містить визначення поняття "триваюче" правопорушення. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом у кожному конкретному випадку індивідуально. Триваюче правопорушення це проступок, пов'язаний з тривалим неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом.
Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом усього часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми.
Як вбачається з правових висновків, викладених в п.17, 18 постанови Верховного Суду від 03.05.2018року по справі №487/2854/17,Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить визначення поняття "триваюче" правопорушення. Проте, в теорії адміністративного права під триваючим правопорушенням розуміють тривале невиконання вимог правової норми у вигляді дії або бездіяльності. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом в кожному конкретному випадку індивідуально. Верховний Суд у постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов?язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об?єктивно існує цей обов?язок, виконанням обов?язку відповідним суб?єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що вищевказане адміністративне правопорушення є триваючим і було виявлене 11.07.2024р., тобто вже після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3696 ІХ від 09.05.2024р., а тому ОСОБА_1 правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності саме за ч. 3 ст. 210 КУпАП в межах строку накладення адміністративного стягнення.
Таким чином, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП повністю доведена в ході судового розгляду та підтверджується наявними у справі письмовими доказами, а постанова начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 № 369 від 17.07.2024 року є правомірною та винесена з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 242, 286 КАС України, ст. 276, 280, 293 КУпАП, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 11.11.2024р.
Суддя: