Справа № 467/1626/24
Провадження № 3/467/776/24
12.11.2024 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Кологривої Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Поплавської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Арбузинка справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, ідентифікаційний номер в справі відсутній, 28 березня 2024 року притягувався до відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП, 23 травня 2024 року притягувався до відповідальності за ч. 2 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП
за ч.3 ст.130 та ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення
31 жовтня 2024 року о 16 годині 10 хвил. по вул. Хліборобна с-ща Арбузинка Первомайського району Миколаївської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2106 д.р.н. НОМЕР_1 , будучи 25 березня 2024 року притягнутим постановою серії БАА № 971154 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, чим порушив п.2.1 «А» Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 2 листопада 2024 року о 20 годині 45 хвил. по вул. Хліборобна с-ща Арбузинка Первомайського району Миколаївської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2106 д.р.н. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з рота, нестійка хода,будучи протягом року двічі притягнутим до відповідальності за ст. 130 КУпАП. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Драгер» та від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі ОСОБА_1 відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Також, 2 листопада 2024 року о 20 годині 45 хвил. по вул. Хліборобна с-ща Арбузинка Первомайського району Миколаївської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2106 д.р.н. НОМЕР_1 , будучи 25 березня 2024 року притягнутим постановою серії БАА № 971154 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, чим порушив п.2.1 «А» Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання 12 листопада 2024 року о 09:30 год. не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце слухання справи під час складання протоколів про адміністративне правопорушення під відеозапис, про що свідчить підпис ОСОБА_1 в протоколах про адміністративне правопорушення.
Постановою суду від 12 листопада 2024 року відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП адміністративні матеріалипро притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 та ч.3 ст.130КУпАП об'єднанні в одне провадження.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в день, час та місце, вказані у протоколі про адміністративне правопорушення - 12 листопада 2024 року о 9 годині 30 хвилин в судове засідання не з'явився. Ознайомлення з датою виклику до суду зафіксовано працівниками поліції за допомогою відеозапису та в протоколі про адміністративне правопорушення.
Крім того, на офіційному сайті Арбузинського районного суду Миколаївської області (http://ab.mk.court.gov.ua/sud1401), в розділі «Громадянам» у вкладці «Список судових справ, призначених до розгляду» з моменту призначення даної справи до розгляду було зазначено дату, час та місце розгляду справи. При цьому він клопотання про відкладення судових засідань не подав, причини неявки не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Між тим, згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Протокол про адміністративне правопорушення складено за встановленою формою з урахуванням всіх вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, а також Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395.
Відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП наступає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідальність за частиною 2 ст.126 КУпАП наступає за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Відповідальність за частиною 3 ст.126 КУпАП наступає за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідальність за частиною 4 ст.126 КУпАП наступає за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Частина 3 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дії, передбаченічастиною першоюцієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, а також іншими документами.
Підстави та порядок виявлення у водіїв транспортних засобів, в тому числі алкогольного сп'яніння, передбачені статтею 266 КУпАП та Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція №1452).
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого сп'яніння (частина 1 статті 266 КУпАП, пункт 2 Інструкції №1452). Ознаками алкогольного сп'яніння є, поряд з іншим, запах алкоголю з порожнини роту, порушення координації руху та мови (пункт 3 Інструкції №1452).
Огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (пункт 6 Інструкції №1452).
У відповідності до положень ч.2 статті 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з відеозаписом, переглянутим у ході судового засіданні, працівником поліції неодноразово пропонувалось ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння як на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу («Драгера»), так і в медичному закладі, на що останній відмовився.
Застережень щодо можливості використання такого запису у відповідності до статті 251 КУпАП процесуальні норми не містять, а тому відомості про його наявність у якості доказу містяться у складеному протоколі про адміністративне правопорушення.
В матеріалах справи міститься Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з якого вбачається, що ОСОБА_1 2 листопада 2024 року о 21 год. 20 хв. направлено в заклад охорони здоров'я КНП «Южноукраїнська багатопрофільна лікарня», в якому міститься запис « Від проходження на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі відмовляюся. ОСОБА_1 ».
З переглянутого у ході судового засіданні відеозапису події вбачається, що особа, яка вчинила правопорушення, заперечувала пройти огляд на стан сп'яніння на місці та на пропозицію працівника поліції відмовилася від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі. За такого, суд вважає, що процедура проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння у даному випадку працівниками поліції не порушена.
На наявному в матеріалах справи відеозаписі об'єктивно зафіксовані обставини адміністративного правопорушення в достатньому обсязі для вирішення питання про наявність події адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 КУпАП та ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Згідно з копіями постанов Арбузинського районного суду Миколаївської області від 28 березня 2024 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та 23 травня 2024 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Сукупність досліджених в матеріалах справи доказів, а саме: протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 163273 від 31 жовтня 2024 року, протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 582632 від 2 листопада 2024 року, протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 840726 від 2 листопада 2024 року; копій постанов Арбузинського районного суду Миколаївської області від 28 березня 2024 року та 23 травня 2024 року, відеозаписів, переглянутих в ході судового засідання, копії постанови серії БАА № 971154 від 25 березня 2024 року свідчить про доведення провини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 КУпАП та ч. 3 ст. 130 КУпАП.
З огляду на досліджені докази суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є ознаки складу правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, а саме дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та ознаки складу правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, а саме повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, згідно зі ст. 36 КпАП України, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно ст.ст. 23, 33 КУпАП при призначенні покарання суд враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення у відношенні правопорушника, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суд вважає за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП, у вигляді у вигляді адміністративного арешту на строк п'ятнадцять діб.
Призначаючи вид стягнення суд враховує, що порушнику, крім стягнення у виді адміністративного арешту, неможливо призначити стягнення передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП у виді конфіскації транспортного засобу, оскільки до матеріалів справи не додано доказів того, що він є власником автомобіля, яким керував під час складання протоколу, та відсутні дані про те, що вказаний автомобіль було вилучено або зберігається на майданчику тимчасового тримання транспортних засобів.
Призначаючи вид стягнення суд враховує, що порушнику, крім стягнення у виді адміністративного арешту,неможливо призначити стягнення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП у виді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідчення водія не отримував, про що свідчить довідка ВП №1 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області від 4 листопада 2024 року № 8590/68-2024.
Крім того, відповідно до статті 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст. ст. 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення і призначити йому стягнення у вигляді адміністративного арешту на строк 15(п'ятнадцять) діб та без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області.
Суддя Т.М. Кологрива