Справа № 752/24041/24
Провадження № 2-о/752/793/24
Іменем України
12 листопада 2024 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Плахотнюк К.Г.
за участі секретаря судового засідання Ахмеяна Б.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),-
встановив:
08 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Голосіївського районного суду міста Києва в порядку окремого провадження із заявою про становлення факту смерті.
В обґрунтування заявлених вимог заявником зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Судак, Автономної Республіки Крим, Україна померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була його матір'ю. Заявник посилається на неможливість отримання свідоцтва про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану».
Встановити факт смерті ОСОБА_2 потрібно заявнику ОСОБА_1 для реєстрації факту смерті, отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_2 та реалізації спадкових прав заявника.
Просив встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Солдатське, Широківського району, Дніпропетровської обл., громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Судак, АРК, Україна. Причина смерті: фібриляція передсердя, набряк головного мозку, дегенерація сенільна головного мозку, атеросклеротична хвороба серця.
Заявник та заінтересована особа у судове засідання не з'явилися, про його дату та місце повідомлялися належним чином.
З урахуванням приписів ст. 317 ЦПК України про невідкладність розгляду даної категорії справ, суд вважає за можливе проводити її розгляд за відсутності усіх учасників.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Звертаючись до суду, з заявою про встановлення факту смерті, ОСОБА_1 послався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в Судак, АРК, Україна, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була матір'ю заявника.
Однак м. Судак, АРК є тимчасово окупованою територією, а тому заявник не може отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 українського зразка.
Зі змісту наданих заявником ОСОБА_1 доказів на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , а саме:копії свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 від 26.04.2023 року, виданого Судацьким міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим; копії довідки про зареєстрованих осіб на момент смерті № 248/1008 від 13 жовтня 2023 року, виданої територіальним органом адміністрації міста Судак в селах Сонячна Долина, Богатівка, Миндальне, Прибережне, та копією медичного свідоцтва про смерть Серії 35 № 223009137 від 24.04.2023 року, виданого державним бюджетним закладом охорони здоров'я «Старокримська районна лікарня», вбачається, що зазначені документи підтверджують факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Судак, АРК, Україна, ОСОБА_2 , громадянки України, уродженки с. Солдатське, Широківського р-ну, Дніпропетровської обл., Україна.
Заявник ОСОБА_1 для підтвердження родинних зв'язків з померлою матір'ю - ОСОБА_2 додав до заяви копію свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 .
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
За правилами ст. 293, п. 8 ч. 1 ст. 315, ст. 317 ЦПК України, в порядку цивільного судочинства розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав, або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав; суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до приписів норми ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За правилами ст. ст. 1, 9, 17, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану; у разі порушення положень цього Законудержавні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі, соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
За даними медичного свідоцтва про смерть Серії 35 № 223009137 від 24.04.2023 року, виданого державним бюджетним закладом охорони здоров'я «Старокримська районна лікарня» причиною смерті ОСОБА_2 є фібриляція передсердя, набряк головного мозку, дегенерація сенільна головного мозку, атеросклеротична хвороба серця, допустити до негайного виконання.
Надане заявником медичне свідоцтво про смерть, що підтверджує факт смерті ОСОБА_2 , видане органом державної влади, який створений всупереч законодавству України, а тому не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Однак, зважаючи на те, що заявник не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть ОСОБА_2 та отримати свідоцтво про смерть, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 у судовому порядку, що також за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до правил ст. ст. 317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. місті Судак, АРК, Україна, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки с. Солдатське, Широківського району, Дніпропетровської обл.., Україна, причина смерті - фібриляція передсердя, набряк головного мозку, дегенерація сенільна головного мозку, атеросклеротична хвороба серця, допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 293, 294, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», -
ухвалив:
заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), задовольнити.
Встановити факт смерті у місті Судак, Автономної Республіки Крим, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки села Солдатське, Широківського району, Дніпропетровської області, Україна, причина смерті - фібриляція передсердя, набряк головного мозку, дегенерація сенільна головного мозку, атеросклеротична хвороба серця.
Рішення допустити до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Г. Плахотнюк