Справа № 690/591/24
Провадження № 3/690/269/24
28 жовтня 2024 року м. Багачеве
Суддя Ватутінського міського суду Черкаської області Линдюк В.С., розглянувши матеріали справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 23.12.1998 року Звенигородським РВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , головний бухгалтер ТОВ «Комбінат баранкових виробів», інші відомості суду не відомі, за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,
До Ватутінського міського суду Черкаської області із Головного управління ДПС у Черкаській області надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 28.08.2024 року № 609 - за результатами акту документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Комбінат баранкових виробів» від 15.08.2024 року № 9902/23-00-07-01-01/39398625 встановлено, що головним бухгалтером ТОВ «Комбінат баранкових виробів» ОСОБА_1 допущено порушення:
?вимог п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, п. 1 ст. 2, п. 4 ст. 11 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-XIV, п. 7, п. 8, п. 14, п. 22 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», п. 7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Доходи», п. 6, п. 7, п. 17 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», п. 5, п. 9 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання», п. 10, п. 29, п. 30, п. 31, п. 32 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 13 «Фінансові інструменти», п. 3.2, п. 3.10 роз. ІІІ Наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2013 року № 433 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності», в результаті чого завищене від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток за 2018 рік на суму 50 436 665 грн., за 2019 рік на суму 57 490 430 грн., за 2020 рік на суму 60 947 419 грн., за 2021 рік на суму 85 479 864 грн., за 2022 рік на суму 100 744 058 грн., за 2023 рік на суму 90 186 623 грн., за 1 квартал 2024 року на суму 86 962 535 грн.;
?вимог п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.5, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 5 232 541 грн., в тому числі за березень 2018 року на суму 2 336 622 грн., за лютий 2019 року на суму 126 304 грн., за березень 2019 року на суму 61 992 грн., за квітень 2019 року на суму 232 233 грн., за травень 2019 року на суму 12 729 грн., за червень 2019 року на суму 107 171 грн., за липень 2019 року на суму 445 853 грн., за вересень 2019 року на суму 148 135 грн., за жовтень 2019 року на суму 981 грн., за листопад 2019 року на суму 403 794 грн., за грудень 2019 року на суму 416 527 грн., за січень 2020 року на суму 339 773 грн., за лютий 2020 року на суму 323 411 грн., за березень 2020 року на суму107 635 грн., за квітень 2020 року на суму 88 949 грн., за травень 2020 року на суму 30 413 грн., за січень 2021 року на суму 200 грн., за січень 2022 року на суму 46 950 грн., за травень 2022 року на суму 169 грн.;
?вимог п. 188.1 ст. 188, п.п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.5, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, в результаті чого завищено бюджетне відшкодування на загальну суму 6 185 938 грн., в тому числі за січень 2019 року на суму 2 621 295 грн., за травень 2019 року на суму 1 969 904 грн., за липень 2019 року на суму 865 000 грн., за вересень 2019 року на суму 729 739 грн.;
?вимог пп. 49.18.1, 49.18 ст. 49, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, в результаті чого несвоєчасно подано податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2022 року та червень 2023 року;
?вимог п.п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, в результаті чого в Єдиному реєстрі податкових накладних не зареєстровані податкові накладні, в тому числі:
?з податком на додану вартість в сумі 11 273 138 грн., які складені на поставку товарів (послуг) відповідно до п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу;
?з обсягом постачання на загальну суму 1 377 501 грн. на операції з постачання товарів (послуг) на експорт та тих, що використовувались в негосподарській діяльності, відповідно до п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу;
?вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, абз. 1 п. 8.4, п. 8.5 розд. VII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.12.2011 року № 1562/20300, в результаті чого не подано або не своєчасно подано 75 повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП;
відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 у судові засідання не з'явилася, надала до суду заперечення за змістом якого вона не визнає свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, оскільки протокол про адміністративне правопорушення від 28.08.2024 року № 609 складено з порушеннями вимог ст.ст. 254, 256 КУпАП та за його відсутності. Також вказано, що ним подано заперечення на акт документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Комбінат баранкових виробів» від 15.08.2024 року № 9902/23-00-07-01-01/39398625.
У подальшому, ОСОБА_1 надано до суду додаткові пояснення за змістом яких Головним державним управлінням Державної податкової служби частково враховано заперечення на акт документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Комбінат баранкових виробів» від 15.08.2024 року № 9902/23-00-07-01-01/39398625, а також 24.09.2024 року винесено податкові повідомлення-рішення, які оскаржено, тож вказані в них грошові зобов'язання вважаються неузгодженими.
Захисником ОСОБА_1 адвокатом Поповим А.В., повноваження якого підтверджено ордером від 12.09.2024 року серії СА № 1097737, подано до суду клопотання за змістом якого просить розгляд справи провести за його відсутності з врахуванням наданих документів, а провадження в справі закрити.
Всебічно, повно і об'єктивно дослідивши матеріали адміністративної справи, що мають доказове значення, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, встановивши фактичні обставини справи, керуючись законом та правосвідомістю, вважаю, що провадження в справі за фактом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, підлягає закриттю.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Положеннями ст. 280 КУпАП України передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Водночас в якості доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, за обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення від 28.08.2024 року № 609 надано витяг з акту від 15.08.2024 року № 9902/23-00-07-01-01/39398625 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «КБВ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 року по 31.03.2024 року, з урахуванням п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу та правильності обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2018 року по 31.03.2024 року», висновки якого не були узгоджено з суб'єктом перевірки.
Відповідно до змісту листа Головного управління ДПС у Черкаській області від 17.09.2024 року № 20124/6/23-00-07-01-04 частково враховано заперечення ТОВ «КБВ» на висновки акту перевірки від 15.08.2024 року № 9902/23-00-07-01-01/39398625 та, як наслідок, його висновки у п.п. 1, 2, 3, 5 викладено в новій редакції, зокрема в частині встановлення порушень:
-вимог пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI , п. 1 ст. 2, п. 4 ст. 11 Закону України від 16.07.1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 7, 8, 14, 22 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 « Основні засоби» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 року № 92, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.05.2000 року за № 288/4509, п. 5, 9 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 року № 20, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.02.2000 року за № 85/4306, п. 10, 29, 30, 31, 32 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інструменти», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2001 року № 559, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.12.2001 року за № 1050/6241, п. 7 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 року № 290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.1999 року за № 860/4153, п. 6, 7, 17 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року № 318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.01.2000 року за № 27/4248, п. 3.2, 3.10 роз. ІІІ Наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2013 року № 433 « Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності», в результаті чого завищене від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток за 2018 рік на суму 47 796 213 грн., за 2019 рік на суму 48 295 061 грн., за 2020 рік на суму 49 162 260 грн., за 2021 рік на суму 54 912 233 грн., за 2022 рік на суму 56 092 072 грн., за 2023 рік на суму 57 532 976 грн., за 1 квартал 2024 року на суму 58 043 057 грн.;
-вимог п. 188.1 ст. 188, п.п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.5, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 5 051 602 грн., в тому числі за березень 2018 року на суму 2 205 333 грн., за лютий 2019 року на суму 126 304 грн., за березень 2019 року на суму 61 992 грн., за квітень 2019 року на суму 232 233 грн., за травень 2019 року на суму 12 729 грн., за червень 2019 року на суму 107 171 грн., за липень 2019 року на суму 445 853 грн. на суму 148 135 грн., за жовтень 2019 року на суму 981 грн., за листопад 2019 року на суму 403 794 грн., за грудень 2019 року на суму 416 527 грн., за січень 2020 року на суму 339 773 грн., за лютий 2020 року на суму 323 411 грн., за березень 2020 року на суму 107 635 грн., за квітень 2020 року на суму 88 949 грн., за травень 2020 року на суму 30 413 грн., за січень 2021 року на суму 200 грн., за травень 2022 року на суму 169 грн.;
-вимог п. 188.1 ст. 188, п.п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.5, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, в результаті чого завищено бюджетне відшкодування на загальну суму 6 189 946 грн., в тому числі за січень 2019 року на суму 2 625 303 грн., за травень 2019 року на суму 1 969 904 грн., за липень 2019 року на суму 865 000 грн., за вересень 2019 року на суму 729 739 грн.;
-вимог п.п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, в результаті чого в Єдиному реєстрі податкових накладних не зареєстровані податкові накладні, в тому числі з податком на додану вартість в сумі 11 145 857 грн., які складені на поставку товарів (послуг) відповідно до п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу.
Таким чином, за результатами розгляду заперечень ТОВ «Комбінат баранкових виробів» на акт документальної планової виїзної перевірки від 15.08.2024 року № 9902/23-00-07-01-01/39398625 Головним управлінням ДПС у Черкаській області, крім іншого, зменшено суму завищеного від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток за період 2018 року - І квартал 2024 року з 86 962 535 грн. до 58 043 057 грн., зменшено суму заниженого податку на додану вартість за період з березня 2018 року по травень 2022 року з 5 232 541 грн. до 5 051 602 грн., зменшено суму податку на додану вартість в незареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних, які складено на поставку товарів (послуг), з 11 273 138 грн. до 11 145 857 грн., та виключено порушення в частині не реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з обсягом постачання на загальну суму 1 377 501 грн. на операції з постачання товарів (послуг) на експорт та тих, що використовувались в негосподарській діяльності, відповідно до п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу. Водночас збільшено суму завищеного бюджетного відшкодування за період з січня 2019 року по липень 2019 року з 6 185 938 грн. до 6 189 946 грн.
Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 08.09.2020 року в справі № П/811/2893/14, висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій працівників податкових органів і самі собою не породжують правових наслідків для платника податків. Податковий орган не позбавлений права викладати в акті перевірки власні суб'єктивні висновки щодо зафіксованих обставин, та в подальшому, в разі виникнення спору щодо рішень про визначення грошових зобов'язань, що приймаються на підставі такого акту, обґрунтовувати ними власну позицію щодо наявності певних допущених платником податків порушень, а оцінка акту перевірки, в тому числі і оцінка дій посадових осіб податкового органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, а також щодо самих висновків перевірки, надається при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акту.
Таким чином, порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, засвідчене податковим органом внаслідок податкової перевірки, може утворювати закінчений склад винного і караного правопорушення лише за умови та з моменту наявності узгоджених податкових повідомлень-рішень, що підтверджуватимуть наведені факти.
Водночас надані ГУ ДПС у Черкаській області матеріали справи не містять відомостей про те, що на підставі фактів, виявлених під час позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ «Комбінат баранкових виробів», за результатами якої складено акт від 15.08.2024 року № 9902/23-00-07-01-01/39398625, витяг якого долучено до матеріалів справи, складено не лише протокол про адміністративне правопорушення від 28.08.2024 року № 609, а й податкові повідомлення-рішення на вказану в ньому суму, що узгоджено з платником податків.
За змістом ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, що позбавляє можливості перекваліфікувати діяння особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, під час розгляду справи в суді.
Також відповідно до змісту рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. В такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Враховуючи викладене та з урахуванням того, що обставини щодо допущених ОСОБА_1 порушень вимог податкового законодавства, які викладено в протоколі про адміністративне правопорушення від 28.08.2024 року № 609, різняться з висновками Головного управління ДПС у Черкаській області, зробленими за результатами розгляду заперечень ТОВ «Комбінат баранкових виробів» на акт документальної планової виїзної перевірки від 15.08.2024 року № 9902/23-00-07-01-01/39398625, вважаю, що під час розгляду справи вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, не доведена поза розумним сумнівом та не підтверджується наявними в справі доказами.
Виходячи із змісту ст. 8 Конституції України щодо визначення і дії в Україні верховенства права, положення ст. 62 Конституції України, якими передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, розповсюджуються і на обвинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 38, 163-1, 245, 247, 251, 252, 254, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена особами, визначеними ч. 2 ст. 294 КУпАП, до Черкаського апеляційного суду через Ватутінський міський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Линдюк В.С.