Постанова від 08.11.2024 по справі 398/5345/21

Справа №: 398/5345/21

провадження №: 3-в/398/27/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

"08" листопада 2024 р. суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Москалик В.В., розглянувши подання Олександрійського РВ №1 філії ДУ «Центр пробації» в Кіровоградській області щодо вирішення питання про давність виконання судового рішення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , притягнутого до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП на підставі постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07.12.2021

ВСТАНОВИВ:

Начальник Олександрійського РВ №1 філії ДУ «Центр пробації» в Кіровоградській області звернувся в суд з поданням щодо вирішення питання про давність виконання судового рішення. Подання обґрунтовано тим, що постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07.12.2021 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт. Підставою для притягнення до адміністративної відповідальності стало те, що ОСОБА_1 не сплачував аліменти на утримання дитини на підставі виконавчого листа № 398/4124/19 від 04.09.2020, виданого Олександрійським міськрайонний судом Кіровоградської області про стягнення аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 16 624,31 грн, тобто сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

17.01.2022 на номер старшого інспектора Олександрійського РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації» в Кіровоградської області зателефонувала особа, яка представилась ОСОБА_1 та повідомив, що на його адресу надійшов виклик до Олександрійського РВ № 1 з датою явки на 17.01.2022. Останній повідомив, що за викликом до Олександрійського РВ № 1 прибути не має змоги, оскільки перебуває на роботі за межами м. Олександрія та Кіровоградської області, в телефонній розмові ОСОБА_1 зобов'язався прибути до Олександрійського РВ № 1 в найкоротший термін.

01.02.2022 ОСОБА_1 з'явився до Олександрійського РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації » в Кіровоградської області та під особистий підпис був ознайомлений з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт. Цього ж дня ОСОБА_1 надав пояснення, що він працює в м. Києві вахтовим методом в столичній муніципальній варті та 03.02.2022 він заступає на вахту на три тижні та просить направлення на відпрацювання суспільно корисних робіт йому після закінчення вахти .

25.04.2022 Олександрійським РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації » в Кіровоградської області було скеровано запит до ІНФОРМАЦІЯ_3 для з'ясування факту з приводу призову на військову службу гр. ОСОБА_1 до Збройних Сил України в період з 24.02.2022.

06.05.2022 до Олександрійського РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації» в Кіровоградської області надійшла відповідь з ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що 18.04.2022 року ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації, крім того, 07.10.2024 до Олександрійського РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації Кіровоградської області надійшла вимога про судимість стосовно гр. ОСОБА_4 , в якій міститься, що гр. ОСОБА_1 09.08.2023 засуджений Інгулецьким районним судом м. Кривий Ріг Дніпропетровської області за ст. 407 ч.5 КК України до 1 року 6 місяців тримання в дисциплінарному батальйоні.

Посилались на зазначені обставини, орган пробації вважає за можливе до правовідносин, які виникли, застосувати аналогію закону, а саме норми ст. 80 КК України, яка передбачає звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку.

Представник органу пробації, в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, підтримав подання та просив його задовольнити.

Від Олександрійського відділу державної виконавчої служби в Олександрійському районі Кіровоградської області надійшло клопотання про розгляд подання без участіт представника відділу.

Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно зі ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Встановлено, що постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07.12.2021 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт.

11.01.2022 зазначену постанову органом пробації прийнято до виконання та ОСОБА_1 поставлено на облік.

Порядок виконання адміністративних стягнень у виді суспільно корисних робіт визначений Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013.

Належне та якісне виконання судового рішення можливе за умови взаємодії між державними органами.

З матеріалів особової справи відносно ОСОБА_1 вбачається, що протягом 2022 - 2024 років органом пробації постійно проводились заходи для встановлення місця проживання (перебування) правопорушника та виконання постанови суду.

Станом на 17.10.2024 постанова суду залишається без виконання більше трьох років.

07.10.2024 до Олександрійського РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації Кіровоградської області надійшла вимога про судимість стосовно гр. ОСОБА_4 , в якій міститься, що гр. ОСОБА_1 09.08.2023 засуджений Інгулецьким районним судом м. Кривий Ріг Дніпропетровської області за ст. 407 ч. 5 КК України до 1 року 6 місяців тримання в дисциплінарному батальйоні.

Відповідно до ст. 31-1 КУпАП України суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним умісті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день.Суспільно корисні роботи не призначаються особам з інвалідністю першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 325-1 КУпАП України постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.

Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі - Порядок). Так, згідно з розділом 11 Порядку виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування.

Статтею 304 КУпАП встановлено, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

За змістом ч. ч. 2, 3 ст. 325-1 КУпАП виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушника до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.

Відповідно до ст. 325-2 КУпАП строк виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконує призначену йому суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми не більше двох годин на день.

Як зазначено в п. 15.1 Порядку однією з підстав припинення виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт та зняття правопорушника з обліку є наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з неможливості виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 у виді суспільно-корисних робіт, з об'єктивних і незалежних від правопорушника підстав, а також зважаючи на відсутність законодавчо визначеного механізму врегулювання питання щодо заміни правопорушнику адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт будь-яким іншим стягненням, суд вважає за необхідне припинити виконання постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07.12.2021, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт.

Керуючись ст. ст. 31-1, 304, 325-1, 325-2 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Подання начальника Олександрійського РВ №1 філії ДУ «Центр пробації» в Кіровоградській області задовольнити.

Припинити виконання постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 07.12.2021 та звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від відбування стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, у виді 120 годин суспільно корисних робіт.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Вікторія МОСКАЛИК