Справа №345/5775/24
Провадження № 3/345/1482/2024
11.11.2024 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Онушканич В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , голова правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Малицької 3», РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, за ч.1 ст. 41 КУпАП, -
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення №ПЗ/ІФ/12988/0221/П/ПТ від 03.10.2024 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , будучи головою правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Малицької 3», допустив порушення вимог законодавства про працю.
ОСОБА_2 надіслала на адресу суду заяву про залучення її до участі у справі в якості потерпілої. Заяву мотивує тим, що вищевказаним адміністративним правопорушенням, пов'язаним із невиплатою розрахункових коштів при звільненні, головою правління ОСББ «Малицької 3» ОСОБА_3 заподіяно їй значної моральної шкоди, позаяк за весь час, що минув після звільнення, вона перебуває у стресовому стані, втратила душевний спокій, зазначала значних переживань, залишилась без засобів для існування, а тому у відповідності до ст.269 КУпАП є потерпілою. У зв'язку із наведеним ОСОБА_2 просить залучити її як потерпілу до участі у даній справі.
Суддя, розглянувши клопотання, перевіривши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 269 КУпАП, потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.
Потерпілий має право знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися правовою допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, оскаржувати постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У відповідності до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Норми КУпАП не містять чітких положень щодо порядку залучення особи як потерпілого у справі про адміністративне правопорушення.
При цьому з наведених вище норм вбачається, що потерпілим у справі про адміністративне правопорушення може бути лише особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду. Якщо адміністративним правопорушенням було заподіяно матеріальну шкоду, про це повинно бути зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення.
Суддя враховує, що об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, виражається у таких формах: 1) порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю; 2) порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці. Обидва склади - формальні. Тобто наявність шкоди не є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони складу даного правопорушення.
Складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не містить даних про те, що внаслідок вчинення адміністративного правопорушення було заподіяно матеріальну шкоду. Інші матеріали справи також не містять інформації щодо спричинення адміністративним правопорушенням майнової шкоди.
Крім того, ОСОБА_2 за наявності достатніх підстав вважати, що діями ОСОБА_1 їй було заподіяно матеріальну та моральну шкоду, не позбавлена можливості звернутись до суду із позовом про відшкодування відповідної шкоди в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищенаведене, суддя приходить до висновку про відсутність підстав для залучення ОСОБА_2 в якості потерпілої по даній справі. Тому у задоволенні клопотання ОСОБА_2 про залучення її в якості потерпілої необхідно відмовити.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 251, 269, 278, 280 КУпАП,
У задоволенні клопотання ОСОБА_2 про залучення її в якості потерпілої до участі у розгляді адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя