Справа № 344/19182/24
Провадження № 3/344/6801/24
11 листопада 2024 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина російської федерації, непрацюючого, РНОКПП не встановлено, за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство, тобто умисне вчинення будь-яких діянь фізичного та психологічного характеру, внаслідок чого могла бути завдана шкода фізичному та психічному здоров'ю потерпілої, за наступних обставин.
Так, 25 вересня 2024 близько 00 год 30 хв у АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство фізичного та психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 : ображав нецензурною лексикою, погрожував, шарпав за одяг.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи за відомою суду адресою у спосіб визначений законом. Причину неявки суду не повідомив. На час розгляду справи заяв та клопотань від ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи до суду не надходило. ОСОБА_1 міг стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. Оскільки за таких обставин право особи на захист не порушується, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У судовому засіданні потерпіла ОСОБА_2 , якій роз'яснено вимоги ст.269 КУпАП, пояснила, що ОСОБА_1 знаходиться у Волинській області. Вказала, що з ОСОБА_1 примирилась.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.173-2 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Дослідивши матеріали справи, встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №250774 від 25.09.2024, довідкою, рапортами, письмовими поясненнями, терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА №639972 від 25.09.2024, формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 25.09.2024 року.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №250774 від 25.09.2024, 25 вересня 2024 близько 00 год 30 хв у АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство фізичного та психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 : ображав нецензурною лексикою, погрожував, шарпав за одяг.
Відповідно до письмового пояснення ОСОБА_2 від 25.09.2024, 25 вересня 2024 року о 00 год 30 хв її чоловік ОСОБА_1 вчинив щодо неї домашнє насильство психологічного та фізичного характеру: кричав, ображав нецензурною лексикою, погрожував, шарпав за одяг.
ОСОБА_1 у письмовому поясненні від 25.09.2024 показав, що причина виклику працівників поліції йому невідома, конфлікту не вчиняв, протиправних дії щодо дружини не вчиняв.
Терміновим заборонним приписом стосовно кривдника від 25.09.2024 ОСОБА_1 заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою на строк 3 доби.
Як вбачається з форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 25.09.2024, поліцейським уповноваженого підрозділу визначено низький рівень небезпеки.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.173-2 КУпАП як домашнє насильство, тобто умисне вчинення діяння фізичного та психологічного характеру, внаслідок чого могла бути завдана шкода фізичному та психічному здоров'ю потерпілої.
Однак, згідно з ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, зокрема ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, позицію потерпілої ОСОБА_2 , вважаю, що вчинене правопорушення є малозначним, а відтак ОСОБА_1 відповідно до ст.22 КУпАП слід звільнити від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 22, 173-2, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
На підставі ст.22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Оголосити ОСОБА_1 усне зауваження.
Провадження в справі закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО