Рішення від 08.11.2024 по справі 522/19659/24

Справа № 522/19659/24

Провадження № 2-а/522/301/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2024 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючої - судді Ковтун Ю.І.,

за участі секретаря Лахматової С.В.,

представника позивача Саркісяна А.Р.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представник відповідача - адвоката Мельниченко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_2 , (SIRBAEV VITALI) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

08.11.2024 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, в якому просить затримати громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 07.05.2025 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 статті 371 КАС України просить допустити негайне виконання рішення суду.

Позовна заява обґрунтована тим, що 07.11.2024 співробітниками міграційного контролю ГУ ДМС в Одеській області, виявлено особу, який назвався громадянином Республіки Молдова ОСОБА_4 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та запрошено його за адресою: АДРЕСА_1 . 07.11.2024 о 14.05 ОСОБА_2 було затримано відповідно до протоколу про адміністративне затримання серії № МОД 000289 відповідно до ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою з'ясування обставин правопорушення. В результаті проведеної перевірки щодо законності перебування на території України встановлено, що вказаний громадянин, зі слів, прибув на територію України легально в 2019 році через КПП «Кучурган», по паспортному документу громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон на його ім'я, який втратив за невстановлених обставин. Також, ОСОБА_5 при собі має внутрішній паспорт громадянина Республіки Молдова на його ім'я, серії та номеру НОМЕР_1 з терміном дії від 08.10.2014 по 26.06.2031. ОСОБА_5 порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів та проживав на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні. Крім того, ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення від 05.09.2022 № 615 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 04.10.2022. Вказане рішення ОСОБА_5 не оскаржував, проте у встановлений термін самостійно територію України не залишив. На момент скоєння правопорушення громадянином Республіки Молдова ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , правила перебування іноземних громадян на території України визначались наказом МВС України від 20.07.2015 № 884 «Про затвердження Порядку обчислення строку тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду». Дозволений строк перебування на території України у громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закінчився, відповідач перебуває на території України незаконно, ухиляється від виїзду з України до країни походження або третьої країни після закінчення встановленого терміну перебування в Україні, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має. 07.11.2024 за порушення правил перебування іноземців в Україні відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 КУпАП та накладено на нього штраф в розмірі 5100 грн. Враховуючи те, що у відповідача відсутні документи, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України в силу вимоги ч. 8 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» примусове повернення до нього не застосовувалося. 07.11.2024 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення № 47 про примусове видворення з України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Оскільки відповідач після перетину державного кордону України, в подальшому проживав на території України нелегально, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 203 КУпАП, зазначені обставини, на переконання міграційного органу, дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, існує ризик його втечі, а так само у нього відсутній документ, що дає право на виїзд з України.

Ухвалою суду від 08.11.2024 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов та просив його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач приймав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції суду пояснив, що на територію України прибув в 2019 році з метою працевлаштування. Має дружину та дитину, яка народилась в 2020 році, його сім'я на даний час проживає в Республіці Молдова. Також повідомив, що рішення міграційного органу про примусове повернення не виконав, оскільки хворіла дитина. В судовому порядку вказане рішення не оскаржував. В подальшому до Республіки Молдова не виїздив, так як ДМС було прийнято рішення про заборону в'їзду в Україну терміном на три роки.

Представник відповідача - адвокат Мельниченко В.В. у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала. Зазначила, що відсутні правові підстави для затримання відповідача з метою його ідентифікації, оскільки ОСОБА_6 має внутрішній паспорт громадянина Республіки Молдова, що знаходиться в міграційному органі. Відповідач має дружину та дитину, тому бажає залишитись в Україні.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що 07.11.2024 співробітниками міграційного контролю ГУ ДМС в Одеській області, виявлено особу, який назвався громадянином Республіки Молдова ОСОБА_4 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та запрошено його за адресою: АДРЕСА_1 .

В результаті проведеної перевірки щодо законності перебування на території України встановлено, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_6 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , зі слів, прибув на територію України легально в 2019 році через КПП «Кучурган», по паспортному документу громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон на його ім'я, який втратив за невстановлених обставин. Також, ОСОБА_5 при собі має внутрішній паспорт громадянина Республіки Молдова на його ім'я, серії та номеру НОМЕР_1 з терміном дії від 08.10.2014 по 26.06.2031.

07.11.2024 о 14.05 ОСОБА_2 було затримано відповідно до протоколу про адміністративне затримання серії № МОД 000289 відповідно до ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою з'ясування обставин правопорушення.

За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилося у перевищені встановленого стоку перебування в Україні більш як на 30 днів, співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області 07.11.2024 відносно відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 011575.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 07.11.2024 серії ПН МОД № 011673 ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5100 гривень за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме перевищення встановленого стоку перебування в Україні більш як на 30 днів.

07.11.2024 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 47 про примусове видворення з України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ураховуючи, що відповідач своїми діями порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, 07 листопада 2024 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України з метою з'ясування обставин правопорушення.

Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України (далі - Закон).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Згідно ч. 3 ст. 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

На підставі частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, згідно ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;

2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;

4) зобов'язання внести заставу.

Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

Як безпосередньо слідує із змісту наведеної норми Закону, затримання іноземця можливе, зокрема, з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України. Отже, затримання іноземця може мати місце або з метою ідентифікації, або з метою забезпечення видворення за межі території України, або з обома складовими цієї мети.

В даному випадку судом не встановлено наявності обставин, з якими ч. 13 ст.289 КАС України пов'язує неможливість ідентифікації іноземця чи особи без громадянства.

Так, в матеріалах справи наявна копія паспорту громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії та номеру НОМЕР_1 з терміном дії від 08.10.2014 по 26.06.2031, на підставі якого встановлено особу відповідача, оригінал якого знаходиться в органах міграційної служби, про що було повідомлено суд представником позивача під час розгляду справи. В свою чергу, позовна заява не містить доводів щодо неможливості його ідентифікації, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог в цій частині.

Разом з тим, судом встановлено та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, що відповідач неодноразово допускав порушення вимог міграційного законодавства України, відносно нього ГУ ДМС в Одеській області приймалося рішення від 05.09.2022 № 615 про примусове повернення в країну походження та його було зобов'язано покинути територію України у термін до 04.10.2022, яке відповідачем виконано не було. Також рішенням ГУ ДМС України в Одеській області № 377 від 17.10.2022 громадянину Республіки Молдова ОСОБА_7 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 заборонено в'їзд в Україну терміном на три роки з 17.10.2022 до 17.10.2025. Станом на час розгляду справи в суді відповідач перебуває на території України незаконно, постійного місця проживання, законного джерела існування та власності в Україні немає, будь-яких дій для легалізації факту свого перебування на території України не вчиняв. Також відповідач ухилився від виконання рішення компетентного органу про його примусове повернення.

Указане, на думку суду свідчить, що відповідач на момент його затримання перебував на території України нелегально, без документів, які б надавали йому законне право перебування в Україні, що, у сукупності з встановленими вище обставинами щодо здійснення попередньої процедури його примусового повернення, породжує обґрунтовані сумніви щодо наявності у відповідача наміру добровільно залишити територію України та дає підстави вважати, що останній перешкоджатиме проведенню процедури видворення, яку розпочато органами Державної міграційної служби України.

Крім цього, посилаючись на те, що відповідач має дружину та дитину, стороною відповідача не надано жодних доказів на підтвердження зазначених обставин. Більш того, чинним законодавством не передбачено виключень із загальних для всіх іноземців правил перебування на території України і наявність сім'ї не звільняє особу від необхідності дотримання міграційного законодавства України.

Отже, наведені обставини у розрізі викладених вище мотивів та з урахуванням положень п. 1 ч. 1 ст. 289 КАС України дають підстави для висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про затримання громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 07.05.2025 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_2 , (SIRBAEV VITALI) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, задовольнити частково.

Затримати громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 07.05.2025 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Юлія КОВТУН