Справа № 681/1292/24
Провадження 3/681/533/2024
про повернення справи для доопрацювання
08.11.2024 року
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горщар А.Г.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер обліку картки платника податків НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючої тимчасово виконуючою обов'язків фінансового директора ТОВ «Майдан-Вільський кар'єр»,
за ч.1 ст.163-1 КУпАП, -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 5063/10/22-01-07-09 від 17 жовтня 2024 року, складеного посадовою особою ГДІ Старокостянтинівського відділу перевірок платників податків - юридичних осіб управління податкового аудиту ОСОБА_2 . ОСОБА_1 , будучи тимчасово виконуючою обов'язків фінансового директора ТОВ «Майдан-Вільський кар'єр», вчинила порушення ведення податкового обліку підприємства.
На думка автора протоколу такими діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Диспозиція ч. 1 ст. 163-1 КУпАП передбачає відповідальність, зокрема за порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
ОСОБА_1 на розгляд справи не з'явилася, подала клопотання про проведення такого розгляду у її відсутності.
Також надала заперечення, в якому просила справу про адміністративне правопорушення щодо неї повернути для доопрацювання до ГУ ДПС в Хмельницькій області, мотивуючи тим, що посадовою особою при складанні протоколу допущено ряд порушень, а саме, в протоколі відсутні її підписи про ознайомлення з протоколом та відомості про роз'яснення її прав та обов'язків, а також будь-які відмітки, що ОСОБА_1 відмовилася від підпису протоколу та надання пояснень чи зауважень до нього, не додано доказів про отримання нею копії протоколу.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За положеннями ч. 1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності (ч. 2 ст. 254 КУпАП).
Відповідно до положень ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами (ч. 2 ст. 256 КУпАП).
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання (ч. 3 ст. 256 КУпАП).
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі (ч. 4 ст. 256 КУпАП).
Однак всупереч вище зазначеним нормам у протоколі про адміністративне правопорушення, надісланому до суду, відсутній підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та її пояснення, а також немає даних про відмову такої особи від підпису протоколу, надання пояснень чи зауважень до нього.
Також в порушення наведених вимог закону відсутні дані про вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення під розписку особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того в ньому не має відмітки про роз'яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її прав і обов'язків, передбачених ст.268 КУпАП.
Надання до матеріалів справи копії акту відсутності посадових осіб № 972/22-01-07-09/36009598 від 17.10.2024 не звільняє посадову особу, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, від обов'язку вручення копії такого протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, та обов'язку роз'яснення її прав та обов'язків, передбачених ст. 268 КУпАП.
Оскільки наведені порушення закону є істотним і не можуть бути усунені в судовому засіданні суддя позбавлений можливості об'єктивного та законного розгляду справи, тому така відповідно до ст.ст.256, 278 КУпАП підлягає поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення.
Керуючись наведеним, ст.ст.256, 278 КУпАП суддя, -
постановив:
Повернути даний адміністративний матеріал до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області, для доопрацювання.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя А.Г.Горщар