532/2082/24
3/532/716/2024
01 листопада 2024 р. м. Кобеляки
Суддя Кобеляцького районного суду Полтавської області Макарчук С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Державної екологічної інспекції Центрального округу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, мешканця АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 виданий Дніпровським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України у Дніпропетровській області, РНОКПП НОМЕР_2 , інваліда ІІІ групи, не одруженого, офіційно не працевлаштованого, інші дані суду не відомі, за статтею 91 КУпАП,
Встановив:
08 листопада 2023 року о 07 годині 00 хвилин в межах природно-заповідного фонду в акваторії регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 », поблизу с. Сокілка Полтавського району Полтавської області на річці Ворскла, ОСОБА_1 здійснював заборонену діяльність, а саме: з надувного ПВХ човна «AVALON» модель «АТ-310» сірого кольору з двома веслами за допомогою заборонених знарядь вилову, а саме трьох сіток з ліски: 1) довжина 20 м., висота 1,5 м., вічко 3,3 мм; 2) довжина 25 м., висота 1,2 м., вічко 40 мм; 3) довжина 25 м., висота 1,2 м., вічко 30 мм, здійснював вилов водних живих біоресурсів в результаті чого виловив риби: окунь - 5 шт., краснопірка - 3 шт., лин - 1 шт., раків - 9 шт., чим порушив вимоги ст. ст. 9, 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 91 КУпАП.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненому не визнав та пояснював, що він дійсно придбав човна і хотів порибалити з онуком, але що це за сітки йому не відомо і у нього вони не вилучалися.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 91 КУпАП передбачає відповідальність за здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від дев'яти до двадцяти чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів чи без такої і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про природно-заповідний фонд", порушення вимог якої вказано у протоколі, території та об'єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися: у природоохоронних цілях; у науково-дослідних цілях; в оздоровчих та інших рекреаційних цілях; в освітньо-виховних цілях; для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.
Встановлені частиною першою цієї статті основні види використання, а також заготівля деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів.
Стаття 9-1 цього Закону, про порушення вимог якої зазначено у протоколі, визначає "Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду":
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Перелік встановлених цим Законом видів використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду і порядок їх використання визначаються режимом територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також на підставі дозволів.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення (крім корисних копалин) здійснюється на підставі дозволів, що видаються місцевими радами за погодженням з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України. Видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів здійснюється на безоплатній основі.
Видача дозволів здійснюється на підставі клопотання (заявки) природокористувача, погодженого із власником або постійним користувачем земельної ділянки та заінтересованими органами.
Дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів може бути анульований органом, що його видав, у разі: різкого погіршення стану навколишнього природного середовища внаслідок природокористування, ліквідації підприємства, установи або організації, яка отримала дозвіл; порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду; втрати чи пошкодження дозволу, що не дає можливості визначити зміст дозволу.
Здійснення господарської та іншої діяльності за декларативним принципом заборонено.
Дозвіл видається після затвердження лімітів протягом місяця з моменту подання клопотання. Підставами для відмови у видачі дозволу є відсутність затвердженого в установленому порядку ліміту, порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду.
Рішення про відмову у видачі дозволу може бути оскаржено до центральнoго органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, або до суду.
Прийняття рішення про відмову у видачі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється у місячний строк.
Заява про оскарження рішення про відмову у видачі дозволу подається до центральнoго органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, протягом строку, що не перевищує десять днів з дня одержання відповідного рішення. Заява розглядається у десятиденний строк. Про результати розгляду заявник повідомляється у письмовій формі.
Проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших видів рубок здійснюється в межах затверджених планів та на підставі рішень науково-технічних рад установ природно-заповідного фонду згідно з лімітом на використання природних ресурсів на підставі дозволів.
Водночас, ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначає, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.
Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України.
В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Разом з тим, Розпорядженням Про введення в дію рішення Ради оборони Полтавської області від 26 травня 2023 року № 43 на період воєнного стану встановлено заборону навігації для маломірних (малих) суден на водоймищах Полтавської області на період воєнного стану, за винятком суден підприємств, установ, організацій, що займаються промисловим рибальством на Кам'янському та Кременчуцькому водосховищах, та спеціальне уповноважених органів державної влади, які здійснюють охорону водню біоресурсів, Національної поліції України, Збройних Сил України та іншю органів державної влади. Дозволено рух на байдарках, каное, каяках, парусних суднах у спортивних цілях (проведення навчально-тренувальних занять та спортивних змагань) та моторних суднах (катерах) лише для рятувально-пошукових заходів КЗ ДЮСШ «Олімпійські надії» Полтавської обласної ради, КЗ «ПДНЗСШ «Веслувальник» Полтавської міської ради, Полтавській обласній школі вишої спортивної майстерності, ДЮ СШ № 3 м.Горішні Плавні, КЗ «КМ ДЮ СШ № 1» Кременчуцької міської ради, ГО «Полтавська обласна федерація спортивного туризму» , відокремленому підрозділу Всеукраїнської громадської організації «Громадська організація Полтавська обласна федерація веслування на човнах «Дракон» та ГО «Полтавська обласна федерація вітрильного спорту» на водоймах Полтавської області за умови погодження з Полтавською обласною військовою адміністрацією, Управлінням Служби безпеки України в Полтавській області, Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області акваторій, в межах яких будуть проводитись змагання, графіку змагань (тренувань) з урахуванням заборони наближення до мостів, гідроелектростанцій та гідроакумульованих електростанцій, об'єктів критичної інфраструктури, зокрема паливно-енергетичного сектору, місць нерестилищ на відстань до 1000 метрів та надання розгорнутої інформації про кількість учасників змагань (тренувань) із зазначенням виду та кількості плавзасобів.»
Протоколом про адміністративне правопорушення № 003813 від 08.11.2023, описом вилучених знарядь та постановою від 05.08.2024 про закриття кримінального провадження № 12024175470000229 від 08.11.2023 за ч.1 ст. 249 КК України підтверджено здійснення ОСОБА_1 навігації 08.11.2023 у межах природно-заповідного фонду, а також вилучення гумового човна і риболовних жиляних сіток зі свіжовиловленою рибою окунь - 5 шт., краснопірка - 3 шт., лин - 1 шт., раки - 9 шт., а тому, хоча матеріалами справи і не доводиться належність заборонених знарядь лову саме ОСОБА_1 чи вилучення цих знарядь саме у нього, в інших діях ОСОБА_1 об'єктивно встановлене вчинення правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП.
Разом з тим, вчинене діяння з огляду на кількість та види виловленої риби об'єктивно не має тяжких наслідків, а особа ОСОБА_1 , який є інвалідом ІІІ групи та пенсіонером, не є небезпечною для суспільства і у суду відсутні підстави вважати, що він може продовжити протиправну діяльність чи вчинити нове правопорушення.
Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності та обмежитися усним зауваженням.
Заборонені знаряддя лову підлягають конфіскації у будь-якому випадку.
Оскільки відомостей про реалізацію свіжовиловленої риби справа не містить, а належність її ОСОБА_1 не підтверджена, вказані водні біоресурси слід конфіскувати на користь держави.
Оскільки відомостей про розмір завданих збитків протокол про адміністративне правопорушення не містить, а відповідний розрахунок до нього не доданий, питання стягнення збитків судом не може бути вирішене.
Відповідно до ч.3 ст. 40 КУпАП питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.
Оскільки гумовий човен з веслами не є забороненим знаряддям, а ОСОБА_1 звільнено від адміністративної відповідальності, їх слід повернути власнику.
Оскільки відповідно до ч.1 ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а на ОСОБА_1 стягнення не накладається, судовий збір стягненню з нього не підлягає.
Керуючись ст.ст. 22, 40, 40-1, 91, 247, 251, 256, 268, 277, 278, 283, 284 КУпАП, суддя,
Постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП, та у зв'язку з малозначністю вчиненого звільнити його від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі закрити.
Вилучений ПВХ човен «AVALON» модель «АТ-310» сірого кольору з двома веслами повернути за належністю ОСОБА_1 .
Заборонені знаряддя лову, а саме: три сітки з ліски з параметрами: 1) довжина 20 м., висота 1,5 м., вічко 3,3 мм; 2) довжина 25 м., висота 1,2 м., вічко 40 мм; 3) довжина 25 м., висота 1,2 м., вічко 30 мм - конфіскувати.
Свіжовиловлену рибу, зазначену у описі №003813 від 08.11.2023: окунь - 5 шт., краснопірка - 3 шт., лин - 1 шт., раків - 9 шт. - конфіскувати на користь держави.
Роз'яснити, що відповідно до ч.3 ст. 40 КУпАП питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, може бути вирішене в порядку цивільного судочинства.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду або через Кобеляцький районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя