31.10.2024 Справа №607/19280/24 Провадження №3/607/8139/2024
місто Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Герчаківська О. Я., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українку, громадянку України, юрисконсульта ТОВ «Венком-Інвест», зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 122587 від 28 серпня 2024 року, 28 серпня 2024 року, близько 18 год. 00 хв. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинила відносно свого колишнього чоловіка ОСОБА_2 домашнє насильство, тобто умисні дії психологічного характеру, а саме: погрожувала фізичною розправою, ображала, поводила себе неадекватно, залякувала, що викликало у ОСОБА_2 побоювання за власну безпеку, внаслідок чого могла бути завдана шкода його психологічному та фізичному здоров'ю, чим порушила вимоги п.п. 3, 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Таким чином, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилася, хоча повідомлялася про час, дату та місце судового засідання належним чином, про причини неявки суд не повідомила.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП вважаю за можливе справу розглянути у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
У судовому засіданні захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокатка Сампара Н. М. просила закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2, КУпАП, відносно ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення у її діях. На обґрунтування своїх доводів покликалася на зміст відеозапису, з якого вбачається, що у колишнього подружжя виникають суперечки стосовно користування жилим. Проте її довірителька не вчиняла домашнього насильства психологічного характеру стосовно ОСОБА_2 .
Дослідивши матеріали справи, слід дійти висновку, що справа підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до абз. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушення (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП визначено, що адміністративній відповідальності підлягають особи, що, зокрема, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 122587 від 28 серпня 2024 року додані: матеріали відео фіксації, заява ОСОБА_2 від 28 серпня 2024 року; письмові пояснення ОСОБА_2 від 28 серпня 2024 року;форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 28 серпня 2024 року, де кривдником вказана ОСОБА_1 , а постраждалою особою ОСОБА_2 ;форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 28 серпня 2024 року, де кривдником вказана ОСОБА_1 , а постраждалою особою ОСОБА_3 ; копія термінового заборонного припису стосовно кривдника ОСОБА_1 серії АА № 438382; заява ОСОБА_1 від 28 серпня 2024 року; письмові пояснення ОСОБА_1 від 28 серпня 2024 року; форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 28 серпня 2024 року, де кривдником вказаний ОСОБА_2 , а постраждалою особою ОСОБА_3 ;форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 28 серпня 2024 року, де кривдником вказаний ОСОБА_2 , а постраждалою особою ОСОБА_1 ;копія термінового заборонного припису стосовно кривдника ОСОБА_2 серії АА № 438381 від 28 серпня 2024 року.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказам по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним і беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Також щодо заяв та письмових пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 28 серпня 2024 року, то суд звертає увагу на те, що такі заяви чи пояснення не є доказом в розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки їх зміст та достовірність перевіряються судом шляхом допиту осіб в якості свідків. Зміст цих пояснень свідчить про вчинення колишнім подружжям взаємних дій, які можливо супроводжувалися образами, однак ці емоційні розмови пов'язані з спором про майно та не є домашнім насильством в розумінні Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»
Щодо форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства та термінового заборонного припису винесені стосовно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , то ці документи свідчить про наявність конфлікту між колишнім подружжям, яке в спосіб виклику працівників поліції намагається вирішити між собою майновий спір, на що суд вище покликався.
Як вбачається з матеріалів справи, належні та достовірні докази того, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП відсутні.
Крім того, суд звертає увагу на те, що Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» у ст. 1 дає визначення наступним термінам:
домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;
фізичне насильство, що є формою домашнього насильства, та включає: ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру;
психологічне насильство - насильство, пов'язане з тиском одного члена сім'ї на психіку іншого через навмисні словесні образи або погрози, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;
економічне насильство - навмисні дії одного члена сім'ї щодо іншого, спрямовані на позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
Враховуючи викладене, домашнє насильство має місце тоді, коли діяння фізичного, психологічного або економічного характеру тягнуть за собою можливість настання чи фактичне настання фізичної або психологічної шкоди.
Самі по собі, конфліктні стосунки між колишнім подружжя, вживання ними нецензурної лексики в ході побутових конфліктів, не утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП. Тільки у тому випадку, коли вони спрямовані на обмеження волевиявлення особи, або якщо такі дії викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи, зазначені дії становлять собою об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП.
Оглядаючи в судовому засідання відеозапис, який міститься в матеріалах справи, та був здійсненний працівниками поліції під час складання матеріалів про адміністративне правопорушення, судом встановлено, що ОСОБА_1 відносно ОСОБА_2 у присутності малолітньої дитини та працівників поліції насильства не чинила. Також особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляла поліцейським, що ігнорує ОСОБА_2 , уникає будь-яких розмов з ним. Разом із ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у помешканні була присутня їхня малолітня донька, яка активно поводилася та з її поведінки неможливо виснувати, що вона була очевидцем недавнього конфлікту між батьками, чи боїться когось з батьків.
Відтак, у виниклих правовідносинах можлива відповідальність учасників цього конфлікту за ст. 183 КУпАП задля попередження майбутніх завідомо неправдивих викликів поліції.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, сукупністю матеріалів, досліджених у даній справі про адміністративне правопорушення, не доведено поза всяким розумним сумнівом вини ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, що свідчить про відсутність в її діях складу цього адміністративного правопорушення.
Відтак, вважаю необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ч. 1 ст. 173-2, 247, 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя Тернопільського міськрайонного суду
Тернопільської області О. Я. Герчаківська