Постанова від 08.11.2024 по справі 274/8687/24

Справа № 274/8687/24

Провадження №3/0274/2774/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.11.2024 м. Бердичів

Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Базюк Ю.П., з участю прокурора Дем?янчука М.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Гришківці Бердичівського району Житомирської області, заміжньої, не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 19.01.2023 по 31.01.2023 на посаді головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 3 (сервісного центру) управління обслуговування громадян ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка відноситься до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, 17.03.2024 о 20 год. 07 хв. в м. Бердичеві по Л.Карастаянової, 29, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 19.01.2023 по 31.01.2023 на посаді головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 3 (сервісного центру) управління обслуговування громадян ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка відноситься до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, 10.10.2024 о 19 год. 49 хв. в м. Бердичеві по Л.Карастаянової, 29, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік.

Відповідальність за вказані адміністративні правопорушення передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 винуватою себе визнала. У вчиненому щиро розкаялася. Пояснила, що пропрацювала на посаді з 19.01.2023 по 31.01.2023, раніше в державних органах не працювала. Причину несвоєчасної подачі декларацій безпосередньо після звільнення пояснила тим, що не звернула увагу, на те, що потрібно було подати дві декларації. Подати вчасно декларації через рік після звільнення забула через заклопотаність власними справами. Просила врахувати, що досвіду роботи на державній службі в неї не було та стягнення не накладати.

Прокурор Дем?янчук М.С. в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до вимог ст.ст. 245,280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи.

Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про запобігання корупції" відносини, що виникають у сфері запобігання корупції, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 3 Закону України "Про запобігання корупції" визначено коло суб'єктів на яких поширюється дія Закону, зокрема підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування;

Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на всій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався. Останній раз Указом Президента України від 23 .07.2024 №3891-IX.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Даним Законом встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про зазначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Роз'ясненням НАЗК від 10.01.2024 щодо фінансової доброчесності встановлено, що особи, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) - подають: 1 декларацію за 2021 рік (щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» або кандидата на посаду - потреби та якщо відповідна декларація не подана раніше) - до 31.01.2024; 2) щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави бо місцевого самоврядування» за 2022 рік - до 31.01.2024 (якщо така декларація не подана раніше); 3) декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024; 4) декларацію з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік - до 31.03.2024.

У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, крім її власних пояснень, підтверджується:

- протоколами про адміністративне правопорушення № 484, 485 від 29.10.2024 в яких зазначені відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дані правопорушення;

- копією повідомлення про виконання вимог ЗУ "Про запобігання корупції", відповідно до якого ОСОБА_1 ознайомлена про необхідність подання декларації;

- копією повідомлення про подання декларації від 07.02.2024 надісланого ОСОБА_1 за місцем проживання;

- копією листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.02.2024 про те, що ОСОБА_1 не подала декларацію особи, яка припинила діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування "Кандидата на посаду" за 2022 рік, "При звільненні" за 2023 рік;

- копією наказу від 19.01.2023 про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 3 (сервісного центру) управління обслуговування громадян;

- копією наказу від 31.01.2023 про звільнення ОСОБА_1 з посади за домовленістю сторін, з припиненням державної служби;

- копією посадової інструкції, затвердженої начальником ГП ПФУ в Житомирській області 12.12.2022, з якою ОСОБА_1 ознайомлена 19.01.2023, про що свідчить її підпис на останній сторінці інструкції;

- копією особової картки державного службовця, відповідно до якого ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до ЗУ "Про запобігання корупції" та зобов'язалася їх дотримуватися;

- скриншотами оприлюднених декларацій ОСОБА_1 , скріншотом послідовності дій користувача, відповідно до яких дата публікації декларації (після звільнення) 17.03.2024, дата публікації декларації (щорічна) 10.10.2024;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 11.10.2024, які аналогічні поясненням даним в судовому засіданні;

- рапортом старшого уповноваженого УСР в Житомирській області майора поліції Кулікової І. від 29.10.2024 про виявлення факту вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією в діях колишнього головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 3 (сервісного центр) управління обслуговування громадян ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 .

Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обставинами, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 є щире розкаяння.

Обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.

Разом з тим, ст. 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, які не містять великої суспільної небезпеки, не завдали істотної шкоди охоронюваним законом інтересам, особу винної, яка заміжня, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, ступінь вини, майновий стан, пом'якшуючу обставину - щире розкаяння, відсутність обтяжуючих обставин, період перебування її на державній службі (з 19.01.2023 по 31.01.2023) та відсутність жодного досвіду в антикорупційному законодавстві (в силу відсутності періодів трудової діяльності на посадах державної служби), суд приходить до висновку про малозначність скоєних діянь та можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності.

Частиною другою ст. 284 КУпАП передбачено, що у разі оголошення особі, що притягається до адміністративної відповідальності усного зауваження, виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст.ст. 22, 34, 36, ст.ст. 245, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження справи №№ 274/8687/24, 274/8690/24 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6КУпАП.

Об'єднаній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6КУпАП присвоїти номер 274/8687/24.

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю вчинених правопорушень, обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Ю.П. Базюк