Справа № 161/13396/24
Провадження № 2/161/3797/24
(заочне)
29 жовтня 2024 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Кихтюка Р.М.,
секретаря - Дмитроци Б.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 04.11.2019 року, останній було призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року та згідно заяви від 07.11.2019 - призначено допомогу на дітей як одинокій матері з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів № 264 від 08 квітня 2020 року «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», установлено, що строк виплати державних допомог, які були призначені раніше, продовжуються на період карантину та на один місяць після дати його відміни та виплачуються за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, серед іншого, для допомоги на дітей одиноким матерям.
У зв'язку з встановленням на всій території України карантину з 12.03.2020 року до 22.05.2020 року та з 22.05.2020 року до 31.07.2020 року, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 та від 20.05.2020 року № 392 (зі змінами), відповідачу було продовжено виплату вищезазначених допомог з 01.05.2020 року по 31.07.2020 року.
Вказує, що згідно постанови Кабінету Міністрів № 632 від 22.07.2020 року з 01.07.2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Також, даною постановою передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям допомога на дітей одиноким матерям, особам, які звернулись за її призначенням у липні-серпні 2020 року, призначається і виплачується, починаючи з липня 2020 року. Проте, відповідач до департаменту не звернулась та не подала заяву з необхідними документами для призначення їй допомоги.
В той же час, оскільки виплата коштів допомоги за липень 2020 року відповідачу була проведена на початку місяця, їй було надміру виплачені кошти допомоги державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за липень 2020 року в розмірі 5562,77 грн. та допомоги на дітей, як одинокій матері в розмірі 5562,77 грн.
Зазначає, що 15.04.2021 року та 18.10.2023 року на адресу відповідача були направлені повідомлення про повернення надміру виплачених коштів допомоги, однак станом на дату звернення з позовом до суд надміру виплачені кошти відповідачем не повернуті.
У зв'язку з чим, просить стягнути з відповідача на користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради 6993,09грн. надміру виплачених коштів та 3028,00 грн. сплаченого судового збору.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, подала суду заяву, в якій просить справу слухати у її відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилася по невідомій суду причині, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи. Заяви про розгляд справи за її відсутності та відзив на позов не подала. А тому, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи у відсутності відповідача в порядку ст. 280 ЦПК України.
Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок), державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
Згідно ч. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст.18-1 та 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Судом з'ясовано, що відповідач ОСОБА_1 згідно поданих заяв від. 04.11.2019 року та 07.11.2019 року отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року та допомогу на дітей як одинокій матері з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року (а.с. 7-12).
Постановою Кабінету Міністрів № 264 від 08 квітня 2020 року «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», установлено, що строк виплати державних допомог, які були призначені раніше, продовжуються на період карантину та на один місяць після дати його відміни та виплачуються за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, серед іншого, для допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 та від 20.05.2020 року №392 на всій території України встановлено карантин відповідно з 12.03.2020 року до 22.05.2020 року та з 22.05.2020 року до 31.07.2020 року.
У зв'язку з чим, відповідачу було продовжено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та як одинокій матері до 31.07.2020 року (а.с. 12).
Згідно постанови Кабінету Міністрів № 632 від 22.07.2020 року з 01.07.2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Також, даною постановою передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям допомога на дітей одиноким матерям, особам, які звернулись за її призначенням у липні-серпні 2020 року, призначається і виплачується, починаючи з липня 2020 року.
Як з'ясовано судом, відповідач з відповідною заявою до департаменту не зверталася.
Враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів № 632 від 22.07.2020 набрала чинності 24.07.2020 року, а виплата коштів допомоги за липень 2020 року відповідачу була проведена на початку місяця, рішеннями про визначення обсягу надміру виплачених коштів ОСОБА_1 від 16.11.2020 року, визначено обсяг надміру виплачених коштів допомоги за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року в розмірі 5562,77 грн. як малозабезпеченій сім'ї, та 1430,32 грн. - як одинокій матері (а.с. 13).
Пунктом 2 постанови Кабінету міністрів України № 264 від 08.04.2020 року, установлено, що орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі поданої особою заяви та необхідних документів. Якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги, органи соціального захисту визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню з місця призначення соціальної допомоги та повідомляє отримувача допомоги про обсяг коштів які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Станом на день розгляду справи в матеріалах справи відсутні відомості про те, що відповідач повернула виплачені позивачем кошти державної допомоги.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що з ОСОБА_1 слід стягнути на користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти допомоги як малозабезпеченій сім'ї та як одинокій матері в розмірі 6993,09 (5562,77+1430,32) грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які складаються із сплаченого судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст. ст. , 7, 8, 11, 12, 13, 76, 77, 81, 83, 141, 247, 258, 259, 263, 265, 280-282 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради - 6993 (шість тисяч дев'ятсот дев'яносто три) грн. 09 коп. надміру виплачених коштів та 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасниками справи є:
Позивач- - Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради, місцезнаходження: м. Луцьк, пр. Волі, буд.4а, ЄДРПОУ - 03191963.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складений 29 жовтня 2024 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Р.М. Кихтюк