Справа № 157/1684/24
Провадження № 3/157/959/24
05 листопада 2024 рокумісто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Ходачинський Р.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця Збройних сил України,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 573936 від 24.09.2024 ОСОБА_1 24.09.2024 о 23 год на вул. Торгова в м. Камені-Каширському Волинської області, керував автомобілем марки «Volkswagen Golf», номерний знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини), від проходження огляду у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу та проведення такого огляду у медичному закладі водій відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення заперечив. Пояснив, що дійсно 24.09.2024 його зупинили працівники поліції, у яких виникла підозра, що він перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Працівникам поліції ОСОБА_1 пред'явив документи та повідомив, що перебуває на реабілітації після поранення, наразі приймає медичні препарати, які несумісні з вживанням алкоголю. Відмовився на пропозицію пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки та одразу повідомив, що пройде огляд виключно в медичному закладі. Оскільки поліцейські відсторонили його від права керування, то він зателефонував другові, щоб його забрав. Через деякий час поліцейські виписали протокол та дали направлення на огляд до медзакладу. Він виконав вимогу щодо відсторонення від керування - дочекавшись товариша, вони з'їздили до лікарні, де ОСОБА_1 пройшов огляд на стан сп'яніння.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, зокрема відеозапис з нагрудної камери, суддя вважає, що справа підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або відмовилися від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 5 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року № 1395 (далі - Інструкція), у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якщо воно вчинене особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, або його розгляд не віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський відповідно до статті 255 КУпАП складає протокол про адміністративне правопорушення.
Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП, викладені в розділі Х Інструкції, де зазначено, що водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103 (далі Порядок).
Згідно з пунктами 2, 3, 6, 7, 8 Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом, або лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Нормативними актами встановлено чіткий алгоритм дій поліцейського при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 130 КУпАП. Підставою проведення огляду водія транспортного засобу на стан алкогольного сп'яніння є виявлення в останнього ознак такого сп'яніння, після чого поліцейський проводить такий огляд водія на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку відмови водія від проходження такого огляду або незгоди з його результатами, поліцейський забезпечує проведення огляду водія в закладі охорони здоров'я та лише в разі відмови водія від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський має право в присутності двох свідків скласти протокол про адміністративне правопорушення.
Такий же порядок складення протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП у випадку відмови водія від проходження огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння встановлений пунктом 6 розділу Х «Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП» Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі.
На доданому до протоколу відеозаписі з нагрудного відеореєстратора поліцейського, оглянутому в судовому засіданні, зафіксовано, як поліцейський неодноразово пропонує водієві ОСОБА_1 пройти огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, а водій у свою чергу неодноразово відмовляється пройти такий огляд на місці, зауважуючи, що пройде такий огляд тільки у медичному закладі. При цьому водій виконав вимоги поліцейського - віддав посвідчення водія, отримавши тимчасове посвідчення, а також не здійснював керування транспортним засобом після повідомлення про його відсторонення від керування. Після видачі направлення на проходження огляду та відмови від підписання протоколу про адміністративне правопорушення поліцейські залишили місце події.
Пояснення ОСОБА_1 повністю підтверджуються відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, на якій зафіксовано, що він жодного разу не відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Згідно з наданим ОСОБА_1 та долученим до справи висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлено, що на підставі даних, що містяться в акті медичного огляду особи № 185, складеному о 00 год 55 хв 25.09.2024 року лікарем ОСОБА_3 , у гр. ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено. Висновок заповнений на підставі направлення ВЛП 005676, виписаного 24.09.2024 о 23 год 17 хв.
Таким чином, виконано законодавчу вимогу щодо проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
З огляду на зазначене вище, суддя дійшов висновку про відсутність у діях водія ОСОБА_1 об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення - відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 130, 247, 283, 284 КУпАП, суддя
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Камінь-Каширського районного суду Волинської області.
Повний текст постанови складено 08.11.2024.
СуддяРоман ХОДАЧИНСЬКИЙ