Справа №463/5787/24
Провадження №3/463/1661/24
08 листопада 2024 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова - Стрепко Н.Л., за участі захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , українки, громадянки України, працюючої в ДП «ЛДЗ «ЛОРТА», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_2 13 червня 2024 року о 22 год. 31 хв. у м. Львові на вул. Богданівська, 2, керувала транспортним засобом «Opel Vivaro», р.н. НОМЕР_2 , у стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу Drager №ARJL-0296, тест №1840, результат тесту 0,98 ‰, відео велось на нагрудні бодікамери №471588, №471398, чим порушила вимоги п. 2.9.а Правил дорожнього руху та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Матеріали справи надійшли до Личаківського районного суду м. Львова 24 червня 2024 року та неодноразово були призначені до розгляду в судових засіданнях, однак у таких розгляд справи відкладався за клопотаннями захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так в судовому засіданні 5 липня 2024 року розгляд справи було відкладено у зв'язку з перебуванням захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у відпустці.
В судовому засіданні 10 вересня 2024 року захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вказав, що ОСОБА_2 частково визнає вину, зокрема зізналась, що пила пиво, однак просив надати йому можливість здійснити ряд запитів у зв'язку з чим розгляд справи повторно було відкладено. При цьому судом було відмовлено у задоволенні клопотання захисника про здійснення фіксації судового засідання, оскільки таке не передбачено нормами КУпАП.
В наступному судовому засіданні 11 жовтня 2024 року розгляд справи повторно було відкладено за клопотанням захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у зв'язку з неотриманням останнім відповідей на запити.
В судовому засіданні 8 листопада 2024 року особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 вину у вчиненому визнала та щиро розкаялась, просила не позбавляти її права керування транспортними засобами, оскільки на даний час є єдиним утримувачем сім'ї, в чоловіка після ДТП встановлено апарат Єлізарова.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підтримав позицію своєї підзахисної, також просив не позбавляти її права керування транспортними засобами. Звернув увагу на те, що в ОСОБА_2 четверо дітей та на даний час вона вагітна п'ятою дитиною, а її чоловік на даний час є непрацездатним.
Заслухавши думку учасників судового засідання, оглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до наступного.
Пунктом 2.9.а Правил дорожнього руху встановлено, що водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 9 листопада 2015 року за № 1452/735, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
При цьому згідно з п. 6. розділу І такої огляд на стан сп'яніння проводиться зокрема поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Згідно з пунктами 1, 2-5 розділу II Інструкції за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
При цьому частиною 2 ст. 266 КУпАП визначено, що огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Також відповідно до вимог п. 2 розділу II Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 7 листопада 2015 року №1395 протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
Зокрема з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №815743 від 13 червня 2024 року вбачається, що таким ОСОБА_2 вміняється порушення вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху та вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керування 13 червня 2024 року о 22 год. 31 хв. у м. Львові на вул. Богданівська, 2, керувала транспортним засобом «Opel Vivaro», р.н. НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння.
ОСОБА_2 складений щодо неї протокол про адміністративне правопорушення підписала, в графі «пояснення особи яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті правопорушення» зазначила, що надасть пояснення в суді. Свідки до складення протоколу не залучались, оскільки здійснювалась фіксація на нагрудні бодікамери (відео реєстратори) поліцейських.
Факт керування ОСОБА_2 зазначеним в протоколі транспортним засобом та законність проведення працівниками патрульної поліції її огляду на стан сп'яніння підтверджується наявною в матеріалах справи копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2386044 від 13червня 2024 року з якої вбачається, що ОСОБА_2 13 червня 2024 року о 22 год. 31 хв. у м. Львові на вул. Богданівська, 2, керувала транспортним засобом «Opel Vivaro», р.н. НОМЕР_2 , у якого на зовнішніх світлових приладах нанесено тонування, що зменшує їх прозорість та світло пропускання, при цьому не освітлювався державний номерний знак в темну пору доби, чим порушила підпункт 2.9.в ПДР та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 121-3 КУпАП.
При цьому як вбачається з рапорту поліцейського взводу №2 роти №1 батальйону №1 УПП у Львівській обл. ДПП капітана поліції А. Волоса від 13червня 2024 року, того дня під час несення служби у складі екіпажу Омега-303 спільно з старшим лейтенантом поліції р. Хоп'яком за адресою: м. Львів, вул. Богданівська, 2, ними було зупинено транспортним засобом «Opel Vivaro», р.н. НОМЕР_2 , у якого на зовнішніх світлових приладах нанесено тонування та в темну пору доби не освітлювався державний номерний знак, під керуванням водія ОСОБА_2 . В ході спілкування з водієм в неї були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Водієві було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Drager Alcotest 6820» ARJL-0296. Результат огляду - 0,98 проміле, тест №1840. Водій з результатом згідна.
Наведені в рапорті обставини підтверджуються оглянутими в судовому засіданні відеозаписами з портативних відеореєстраторів поліцейських №471588, №471398, долученими до протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема з таких вбачається, що працівниками поліції 13червня 2024 року близько 22 год. 30 хв у м. Львові на вул. Богданівська було зупинено транспортний засіб «Opel Vivaro», р.н. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 у зв'язку з порушенням водієм ПДР, а саме керування автомобілем з за тонованими зовнішніми світловими приладами та не освітленим номерним знаком. При цьому в салоні автомобіля перебувало троє дітей. Під час спілкування водійкою в останньої було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, зокрема запах алкоголю з порожнини рота, чого ОСОБА_2 не заперечувала та вказала, що випила пиво перед тим, як сісти за кермо автомобіля. Відтак поліцейським було запропоновано їй пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки або ж в медичному закладі. ОСОБА_2 погодилась пройти огляд на місці, їй було надано можливість обрати герметично запаковану трубку для дихання, яку було відкрито водієм, роз'яснено процедуру проходження огляду. Надалі ОСОБА_2 пройшла огляд за допомогою технічного пристрою, за результатами якого перебувала у стані сп'яніння, 0,98 проміле. В подальшому спілкуванні з працівниками поліції факту перебування в стані алкогольного сп'яніння не заперечувала та про незгоду з результатами огляду не повідомляла, лише просила не складати на неї протокол. Працівниками поліції було роз'яснено ОСОБА_2 її права та повідомлено, що щодо неї буде складено протокол за фактом керування у стані сп'яніння, після чого незгоди з результатами огляду водій також не виявила. Надалі працівником поліції було роздруковано чеки за результатами проходження огляду, оформлялись адміністративні матеріали за фактом порушення ОСОБА_2 ПДР та перебування у стані сп'яніння, в тому числі було складено акт огляду. Під час вручення водієві копії чеку та акту огляду остання від отримання копії чеку та підписання акту відмовилась. Надалі працівником поліції було складено відповідний протокол про адміністративне правопорушення, ознайомлено водія зі змістом такого, надано можливість викласти свої пояснення.
Крім того відповідно до вимог пунктів 7, 10 розділу II зазначеної вище Інструкції установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння. Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, а також друкований результат (чек) тесту №1840 щодо проходження ОСОБА_2 огляду 13 червня 2024 року о 22:35 год., відповідно до яких огляд був проведений у зв'язку з виявленням ознак алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, порушення мови) за допомогою приладу «Drager Alcotest 6820», прилад ARJL-0296, тест №1840, результат огляду: проба позитивна, 0,98 ‰ (проміле), свідки до огляду не залучались, огляд проводився інспектором взводу 2 роти 1 батальйону 1 УПП у Львівській обл. ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 та поліцейським взводу №2 роти №1 батальйону №1 УПП у Львівській обл. ДПП капітаном поліції Волосом А.І. Від підпису чеку про проходження огляду та підпису в зазначеному вище акті щодо згоди з результатами тесту ОСОБА_2 відмовилась.
Беручи до уваги наведене вище, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №815743 від 13 червня 2024 року, записами з портативних відеореєстраторів (бодікамер) поліцейських №471588 та №471398, долученими до такого, рапортом поліцейського взводу №2 роти №1 батальйону №1 УПП у Львівській обл. ДПП капітана поліції А. Волоса від 13червня 2024 року, чеком результату тесту 1840 від приладу «приладу «Drager Alcotest 6820», прилад ARJL-0296, від 13 червня 2024 року, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеним щодо ОСОБА_2 13 червня 2024 року, постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2386044 від 13червня 2024 року та поясненням особи,яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , наданими в судовому засіданні.
Відтак вивчивши матеріали справи вважаю, що в діях ОСОБА_2 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи вищенаведене, особу правопорушниці, тяжкість скоєного, до неї слід застосувати адміністративне стягнення, визначене санкцією статті, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами. При цьому слід зазначити, що хоч судом і береться до уваги особа правопорушниці, в тому числі її сімейний та фінансовий стан, та факт визнання нею вини, однак ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено єдине безальтернативне покарання - накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Окрім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 268, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та обрати їй покарання у виді адміністративного штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , в користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому даної постанови, а в разі її оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова надсилається для примусового виконання, а штраф стягується у подвійному розмірі, тобто становитиме 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.
Суддя: Стрепко Н.Л.