Справа № 461/8608/24
Провадження № 1-кс/461/6970/24
про тимчасовий доступ до речей і документів
08.11.2024 слідча суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотаннястаршої слідчої в ОВС слідчого відділу УСБ України у Львівській області майора юстиції ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів,
встановила:
До Галицького районного суду м. Львова надійшло клопотання старшої слідчої в ОВС слідчого відділу УСБ України у Львівській області майора юстиції ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю їх вилучення, у межах кримінального провадження №42024140000000241 від 15 жовтня 2024 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 1 ст. 263 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначає, що слідчим відділом УСБУ у Львівській області УСБУ у Львівській області здійснюється досудове розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні за фактом перешкоджання службовими особами закладу вищої освіти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Законом України «Про затвердження Указу Президента Україні «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-17 затверджено ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введенні воєнного стану в Україні», строк дії якого безперервно продовжувавсь (останній Указ Президента України №469/2024 «Про продовження строку ді воєнного стану в Україні» відповідно до якого продовжено строк дії воєнною стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб).
Також, Указами Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 та від 17.05.2022 № 342/2022 в Україні оголошено проведення загальної мобілізації ді Збройних Сил України, строк проведення якої продовжувався наступним: указами.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сил України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальне цілісності і недоторканності.
Відповідно до ст. З Закону України «Про Збройні Сили України» д структури ЗСУ крім Генерального Штабу, Командувань, видів, родів військ т сил ЗСУ також входять органи військового управління, з'єднання, військової частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділ закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів і окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Згідно з частиною 1 «Положення про територіальні центр комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі Положення пр територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) територіаль:- центри комплектування та соціальної підтримки є органами військове: управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації».
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про оборону України», от. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
У пункті 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Згідно з п. 5 ст. 22 вказаного Закону призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.
Попри вищенаведене, службові особи закладу вищої освіти « ІНФОРМАЦІЯ_1 », адміністративний корпус якого розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та його структурних підрозділів, керуючись корисливими мотивами, організували механізм систематичного ухилення від мобілізації військовозобов'язаних чоловіків шляхом оформлення їх на фіктивне навчання у вказаний заклад освіти та видачі їм документів, які надають право на відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації, зокрема довідок за формою згідно з додатком 20 до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 №352, а також довідок про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), за формою в додатку 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМ України від 16.05.2024 №560.
За наявними даними, оформлення на навчання здійснювалось з численними порушеннями, у тому числі з вказанням недостовірних дат прийому на навчання, без належного ведення особових справ студентів (аспірантів) та відповідної облікової документації, а також в кількості, що перевищувала ліцензовані обсяги, затверджені ІНФОРМАЦІЯ_3 , що унеможливлює отримання вказаними особами дипломів про освіту.
При цьому зазначені здобувачі освіти, які формально навчалися у ЗВО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » фактично не відвідували жодних занять, не здавали заліків та іспитів, а лише використовували свій статус студента, учня, аспіранта та отримані в ЗВО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » довідки для звернення в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки з метою оформлення відстрочки від призову за мобілізацією під час воєнного стану.
У рамках вказаного кримінального провадження ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 24.10.2024 надано дозвіл на проведення обшуку за місцем фактично проживання ОСОБА_5 , а саме за адресою: АДРЕСА_2 .
На виконання вказаної ухвали 28.10.2024 проведено обшук за адресою: АДРЕСА_2 , під час якого, окрім іншого, було виявлено та вилучено:
- мобільний термінал «Samsung SM-S908B/DS» чорного кольору із фізичним пошкодженнями корпусу;
- мобільний термінал «Samsung SM-F936B/DS»;
- мобільний термінал «iPhone 15» чорного кольору;
29.10.2024, вищевказані вилучені в ході обшуку предмети визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
З огляду на вищенаведене, орган досудового розслідування має підстави вважати, що вищевказані мобільні телефони використовувалися ОСОБА_5 для здійснення своєї протиправної діяльності, у них збереглися відомості, що можуть мати значення для досудового розслідування.
Враховуючи вищенаведене, є підстави стверджувати, що на вищевказаних технічних засобах наявні переписки з іншими особами, які можуть бути причетними до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень.
На теперішній час, з метою виконання завдань кримінального провадження та проведення повного та неупередженого досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до інформації, що знаходиться на вищезазначених технічних засобах, у тому числі особистого листування ОСОБА_5 з іншими, причетними до вчинення кримінального правопорушення осіб, текстових документів та графічних зображень, для встановлення обставин, які мають значення для кримінального провадження.
Зазначена інформація може бути використана для встановлення осіб, яким відомо або які причетні до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, що матиме значення для проведення досудового розслідування.
У випадку неотримання зазначеної інформації, існує загроза, що вона може бути втрачена повністю або ж частково, що може призвести до втрати відомостей, які можуть мати доказове значення у даному кримінальному провадженні.
Отже, за викладених обставин, з метою збирання та отримання належних та допустимих доказів, враховуючи неможливість отримання вищезазначених відомостей в інший спосіб, виникла необхідність звернутись до суду з даним клопотанням.
Беручи до уваги, що у даному кримінальному провадженні виникла необхідність у встановленні фактів наявності на вилучених мобільних телефонах файлів з інформацією, яка може мати значення у кримінальному провадженні, в тому числі листування ОСОБА_5 з іншими особами, які можуть бути причетні до вищевказаного кримінального правопорушення, текстових документів та графічних зображень, проведенні їх огляду, враховуючи неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою згаданої інформації, з метою уникнення її втрати, просить клопотання задовольнити.
У судове засідання учасники процесу не з'явились, у клопотанні слідча та прокурор просять проводити розгляд клопотання за їх відсутності та за відсутності володільця інформації, клопотання підтримують в повному обсязі та просять таке задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, слідчий суддя розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Згідно зі ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Дослідивши матеріали клопотання, у тому числі витяг з ЄРДР, рапорт, слідча суддя приходить до такого висновку.
Слідча суддя встановила, що слідчим відділом УСБУ у Львівській області УСБУ у Львівській області здійснюється досудове розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні за фактом перешкоджання службовими особами закладу вищої освіти « ІНФОРМАЦІЯ_1 » законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
У пунктах 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Як передбачено у ч. ч. 5, 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Оскільки тимчасовий доступ, про який просить слідча, має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою даного доступу неможливо, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи та дають підстави надати тимчасовий доступ до вказаних речей, з можливістю вилучення їх копій.
Враховуючи зазначене, слідча суддя доходить до висновку про те, що клопотання підставне, обґрунтоване та є таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 159-166 КПК України, слідча суддя -
постановила:
1. Клопотання задовольнити.
2. Надати дозвіл на тимчасовий доступ до інформації, у тому числі листування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з іншими особами, які можуть бути причетні до вищевказаного кримінального правопорушення, текстових документів та графічних зображень, що знаходяться на предметах, вилучених під час обшуку від 28.10.2024, проведеного за адресою проживання ОСОБА_5 - АДРЕСА_2 , а саме:
- мобільному терміналі «Samsung SM-S908B/DS» чорного кольору із фізичним пошкодженнями корпусу;
- мобільному терміналі «Samsung SM-F936B/DS»;
- мобільному терміналі «iPhone 15» чорного кольору.
3. Виконання ухвали покласти на старшу слідчу в ОВС слідчого відділу УСБ України у Львівській області майора юстиції ОСОБА_3 .
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали два місяці з дня постановлення.
Ухвала складена у двох примірниках, один знаходиться в матеріалах судового провадження, а другий наданий стороні кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя ОСОБА_6