308/6364/24
24.05.2024 року місто Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Придачук О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 188-28 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18№108244 04.04.2024 року о 15 год. 30 хв. ОСОБА_1 , будучи посадовою особою - начальником служби відновлення та розвитку інфраструктури в Закарпатській області, не виконав вимогу (припис) № 18 від 15.03.2024 року по усуненню ям на проїзній частині автомобільної дороги М-06 Київ-Чоп, км. 736-738+400м., км. 729+500м., км. 724+400м., км. 722+50м., км. 721+20м., км. 726-727, км. 732+800м. , км. 743+600м., км. 743+800м. , км. 752+950, чим порушив вимоги ДСТ 3587:2022 та п. 1.5 ПДР України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Подав клопотання про розгляд справи без його участі.
18.04.2024 ОСОБА_1 подав письмове заперечення, в якому просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Зазначає, що він не вчиняв дій (умисних чи з необережності) спрямованих на невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху. Служба, яку він очолює, є державною неприбутковою організацією, яка не займається господарською діяльністю та немає матеріально-технічної бази, з працівниками відповідної спеціальності і кваліфікації, оскільки виконує функції замовника робіт та послуг з будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення та їх складових, не володіє необхідними матеріально-технічними ресурсами. Реалізуючи повноваження служби щодо передачі права на експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Закарпатської області, утримання ділянки автомобільної дороги загального користування державного значення М-06 «Київ-Чоп» та забезпечення умов безпеки руху на ній здійснюється в межах експлуатаційного утримання ТОВ «ШБУ-77» відповідно до умов договору № 36 від 15.12.2022 року на закупівлю послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення Закарпатської області, згідно переліку 1б, загальною протяжністю 67,8 км. ТОВ ШБУ-77 згідно зазначеного договору здійснює своїми силами і засобами на власний ризик експлуатаційне утримання даних автомобільних доріг загального користування державного значення( п.1.1. договору). Разом з тим, Служба зверталась до ТОВ «ШБУ -77» з листами-вимогами від 12.02.2024 року та від 22.02.2024 року щодо ліквідації в найкоротший термін аварійної ямковості на ділянці дороги М-06 Київ-Чоп.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у ній докази, суд дійшов наступного висновку.
У відповідності до вимог статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходам впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставі і в порядку встановленому законом, а застосування заходів адміністративного впливу проводиться в межах компетенції того органу, який його застосовує у точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог статей 245,280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 251 КУпАП).
Згідно зі статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна,винна (умиснаабо необережна)дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 188-28 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків (стаття 14 КУпАП).
Так, посадовою особою ВБДР УПП в Закарпатській області пред'явлено вимогу (припис) від 15.03.2024 року № 18 начальнику служби відновлення та розвитку інфраструктури в Закарпатській області ОСОБА_2 про усунення ям на проїзній частині автомобільної дороги М-06 Київ-Чоп, км. 736-738+400м., км. 729+500м., км. 724+400м., км. 722+50м., км. 721+20м., км. 726-727, км. 782+800м. , км. 743+600м., км. 743+800м. , км. 752+950.
У зв'язку із невиконання вказаної вимоги у встановлені строки, 04.04.2024 року старшим інспектором ВБДР УПП в Закарпатській області складено відносно ОСОБА_1 протокол про вчинення адміністративного правопорушення за статтею 188-28 КУпАП.
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області діє на підставі Положення про Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, затверджено Наказом Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України від 07.072023 № Н-292, заснована на державній власності та належить до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України ( надалі Уповноважений орган).
Відповідно до п.2.1.1 Положення про Службу метою діяльності Служби є забезпечення розвитку та функціонування автомобільних доріг загального користування державного значення (далі - автомобільні дороги) у Закарпатській області шляхом їх нового будівництва, реконструкції капітального ремонту, ремонтів та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг.
Згідно п.п. 1.1, 3.5 Положення про Службу, Служба є державною неприбутковою організацією, яка заснована на державній власності і належить до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України та є одержувачем бюджетних коштів, який уповноважений розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, що є метою діяльності Служби та передбачені бюджетними програмами.
Законом України «Про джерела фінансування дорожнього господарства»ч.3 ст. 1 встановлено, що автомобільні дороги є державною власністю порядок управління якою встановлюється Кабінетом Міністрів України;ст. 2 цього Законупередбачено, що витрати пов'язані з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг, здійснюється за рахунок бюджетних коштів для реалізації програм розвитку дорожнього господарства України.
За приписами ст. 9 закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху у тому числі належить передача права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільні дороги» державну політику і стратегію розвитку всіх видів автомобільних доріг на території України здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства.
Частиною 2 ст. 6 цього ж Закону зазначено, що експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування та інших видів автомобільних доріг може здійснюватися на основі довгострокових (до семи років) договорів (контрактів) про утримання автомобільних доріг загального користування за принципом забезпечення їх експлуатаційного стану відповідно до нормативно-правових актів, норм та стандартів.
Пунктом 2.2.2 Положення про Службу передбачено, що одним з основних напрямів діяльності Служби є виконання в межах повноважень функцій замовника із закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для забезпечення виконання мети, предмету діяльності та функцій Служби, визначених цим положенням.
У відповідності до положень п.2 Постанови КМУ №198 від 30.03.1994 (зі змінами і доповненнями) « Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони» ремонт і утримання дорожніх об'єктів, що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, визначеними відповідно до тендерних торгів та згідно із укладеними договорами.
Тому, з метою забезпечення виконання вимог законодавства та покладених на Службу обов'язків, щодо експлуатаційного утримання доріг загального користування державного значення було укладено договір №36 від 15.12.2022 року з Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77» про надання послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення Закарпатської області, згідно переліку №1б, загальною протяжністю 67,8 км. ДК 021:2015 (63712200-5) Послуги з експлуатації автомобільних доріг, згідно технічного завдання та за рахунок коштів з державного бюджету та в обумовлений цим договором термін. ,
Строк дії вказаного договору до 31.12.2024 року.
Перелік мережі автомобільних доріг державного значення загального користування у Закарпатській області, в тому числі і зазначена в проколі ділянка дороги наведена, у Додатку №3 до договору №36.
За умовами вказаного договору виконавець приймає на себе зобов'язання на надання послуг із експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення (згідно переліку) у Закарпатській області, технічних засобів організації дорожнього руху, об'єктів дорожнього сервісу, інженерних споруд та придорожніх насаджень на них, що знаходяться на балансі Замовника, у відповідності до вимог ст. 9 ЗУ «Про дорожній рух».
Згідно п. 1.6 даного договору на період дії договору та протягом гарантійного періоду, Виконавець відповідно до ЗУ «Про дорожній рух», ЗУ «Про автомобільні дороги» та норм глави 82 Цивільного кодексу України, в повній мірі відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху, і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів , іншим учасникам дорожнього руху, якшо транспортна пригода сталася з причини незадовільного експлуатаційного утримання, допущених з вини виконавця. У разі заподіяння збитків користувачами автомобільних доріг, внаслідок пошкодження (знищення) складових автомобільних доріг, Виконавець зобов'язаний забезпечити оперативне надання Замовнику інформації та документів необхідних для відшкодування збитків з винних осіб.
Пунктом 6.1.7 Положення про Службу, визначено, що Служба має право передавати підрядним підприємствам, установам та організаціям, з якими укладаються відповідні договори, об'єкти будівництва, ремонту, облаштування та модернізації, які закріплені за Службою на праві оперативного управління (обліковуються на її балансі) в експлуатаційне утримання на період дії договору. Пунктом 6.1.8 Положення, закріплено право Служби делегувати підрядним підприємствам, установам та організаціям, з якими укладаються договори, повну безумовну майнову, іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху.
Тобто, на період дії вказаного договору та протягом гарантійного періоду, Виконавець у відповідності до Закону України «Про дорожній рух» та норм Глави 82 Цивільного кодексу України, в повній мірі відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху і несе безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність.
За умовами вказаного договору Виконавець взяв на себе обов'язок здійснювати експлуатаційне утримання автомобільної дороги, яка зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення, тому відповідальність за надання послуг, за якість наданих послуг несе саме Виконавець.
Враховуючи вищевикладене, обов'язок з дотримання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху на підставі договору №36 від 15.12.2022. було покладено на посадових осіб Виконавця Товариство з обмеженою відповідальністю «ШБУ 77», оскільки Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області є розпорядником коштів і не має будь-яких технічних засобів для утримання автомобільних доріг.
Як убачається з матеріалів справи, згідно листів від 12.02.2024 року № 181/02-22 та від 2.02.2024 року № 223/02-22, Служба зверталась до ТОВ «ШБУ-77» з листами-вимогами щодо ліквідації в найкоротший термін аварійної ямковості на ділянці дороги М-06 Київ-Чоп.
За таких обставин покладання на ОСОБА_1 відповідальності за невиконання приписів посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, за вказаних обставин, є безпідставним.
Виходячи з аналізу досліджених матеріалів справи, в діях ОСОБА_1 відсутня вина у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення.
У відповідності до роз'яснень, які містяться в частині другій пункті 19 постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.
Ураховуючи наведене, суддя дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого статтею 188-28 КУпАП, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП є підставою для закриття провадження щодо нього.
Керуючись ст. ст.7,9,14,188-28,245,251,247 ч.1 п.1 283-285, 287-294 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 188-28 КУпАП, закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: О.А. Придачук