Справа № 127/34519/24
Провадження № 3/127/8328/24
07 листопада 2024 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Бессараб Н.М., за участі прокурора Конончука В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу, яка надійшла із Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №608 від 14.10.2024, ОСОБА_1 , будучи звільненим 08.06.2022 з посади оперуповноваженого Гайсинського районного відділу УСБ України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «г», «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 07.03.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №609 від 14.10.2024, ОСОБА_1 , будучи звільненим 08.06.2022 з посади оперуповноваженого Гайсинського районного відділу УСБ України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «г», «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 09.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення).
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №610 від 14.10.2024, ОСОБА_1 , будучи звільненим 08.06.2022 з посади оперуповноваженого Гайсинського районного відділу УСБ України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «г», «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 09.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні за період з 01.01.2022 по 08.06.2022).
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Постановою суду від 07.11.2024 провадження у справах відносно ОСОБА_1 за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП об'єднано, справі присвоєно єдиний №127/34519/24.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він дійсно несвоєчасно подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи, однак просив закрити провадження у справі на підставі ст. 38 КупАП в зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, оскільки дані правопорушення були виявлені в березні 2024 року, що підтверджується листом Управління внутрішнього контролю Національного агентства з питань запобігання корупції №130-12/16586-24 від 15.03.2024, а протоколи відносно нього за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП були складені лише 14.10.2024, тобто після спливу шестимісячного строку.
Прокурор Конончук В.В. протоколи про адміністративне правопорушення підтримав, просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу. Заперечив щодо закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення, оскільки строк накладення адміністративного стягнення не закінчився, так як Управлінню стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, яке уповноважене складати протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, в липні 2024 року стало відомо про факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП. Пояснив, що датою виявлення адміністративного правопорушення вважається не дата складання протоколу, а дата встановлення наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП. Факт неподання або несвоєчасного подання декларації - це ще не правопорушення, оскільки потрібно встановити наявність складу адміністративного правопорушення, чи були поважні причини, які перешкоджали своєчасному поданню декларації. Вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП доведена.
Судом встановлено, що згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №608 від 14.10.2024, ОСОБА_1 , будучи звільненим 08.06.2022 з посади оперуповноваженого Гайсинського районного відділу УСБ України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «г», «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 07.03.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №609 від 14.10.2024, ОСОБА_1 , будучи звільненим 08.06.2022 з посади оперуповноваженого Гайсинського районного відділу УСБ України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «г», «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 09.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення).
Також згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №610 від 14.10.2024, ОСОБА_1 , будучи звільненим 08.06.2022 з посади оперуповноваженого Гайсинського районного відділу УСБ України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «г», «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 09.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні за період з 01.01.2022 по 08.06.2022).
Відповідно до інформації Управління Служби безпеки України у Вінницькій області №53/11/52-6338ВІ від 06.08.2024 майор у відставці ОСОБА_1 призваний на військову службу в СБУ (наказ начальника УСБУ у Вінницькій області від 24.02.2022 №4-ОС/дск) із запасу СБУ під час мобілізації, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», з 24.02.2022. Звільнений з військової служби за п. 61 пп. «в» (у відставку) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ та підпунктом «а» (за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі) п. 2 (під час воєнного стану) ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (наказ Голови СБУ №710-ОС/дск від 06.06.2022), виключений зі списків особового складу (наказ начальника УСБУ у Вінницькій області №89-ОС/дск від 08.06.2022), з 08.06.2022. Положення Закону України «Про запобігання корупції», а саме ст. 45 (вимоги фінансового контролю) доводились до майора ОСОБА_1 під розпис в листках бесід №53/11/113-721дск від 05.05.2022 та №53/11/113-722дск від 12.05.2022.
Згідно з інформацією Управління Служби безпеки України у Вінницькій області №53/4/52-5755ВІ від 26.07.2024 вбачається, що з 24.02.2022 по теперішній час колишній працівник Управління Служби безпеки України у Вінницькій області ОСОБА_1 самостійно подав на сайт Національного агентства з питань запобігання корупції три декларації: кандидата на посаду особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2021 рік, подана 07.03.2024; при звільненні за 2022 рік, подана 09.02.2024; щорічну за 2022 рік особи, що припинила виконувати функції держави, подана 09.02.2024.
Згідно з ст. 3 ч. 1 п. 1 (г, е) Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій; посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.
Відповідно до ст. 45 ч. ч. 1, 2 абз. 1 та п. 2-7 абз. 1 розд. XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно роз'яснень №1 Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 декларація особи, яка припинила діяльність (декларація «після звільнення») - декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація. Відлік строку подачі декларації «після звільнення» починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність.
З даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій вбачається, що ОСОБА_1 подав декларації особи, що припинила виконувати функції держави або місцевого самоврядування, лише 09.02.2024, а декларацію кандидата на посаду особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2021 рік подав лише 07.03.2024.
Відповідно до ст. 38 ч. 4 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
У постанові Верховного Суду від 28.02.2019 (справа №149/2498/17) закріплено правову позицію, згідно якої початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення слід пов'язувати з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Днем виявлення правопорушення слід також вважати і день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно із ст. 255 ч. 1 п. 1 абз. 2 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати: уповноважені на те посадові особи: органів Національної поліції (ст. ст. 172-4 - 172-9 (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище).
З листа-запиту Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України за №23959-2024 від 19.07.2024, який надсилався начальнику УСБ України у Вінницькій області бригадному генералу ОСОБА_2 , про надання інформації щодо подання декларацій всіх типів за період з 2021 по теперішній час ОСОБА_1 , у зв'язку з розглядом матеріалів щодо можливого порушення ним вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вбачається, що днем виявлення правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , потрібно вважати 19.07.2024.
Отже, днем виявлення правопорушення є 19.07.2024, тому строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП не минув.
Повідомлення Управління внутрішнього контролю Національного агентства з питань запобігання корупції №130-12/16586-24 від 15.03.2024 та Інформація Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України від 14.02.2024 не підтверджує дату виявлення адміністративного правопорушення, оскільки вказані державні органи не є тим органом, який уповноважений складати протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Статтею 172-6 ч. 1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
На підставі викладеного суд вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №608, №609 та №610 від 14.10.2024, даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, повідомленнями НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №9/1421дск від 14.02.2024, №9/1422дск від 14.02.2024, №9/1423дск від 14.02.2024, повідомленнями НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №130-12/16586-24 від 15.03.2024, інформацією Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №23961-2024 від 19.07.2024, інформацією Управління Служби безпеки України у Вінницькій області №53/11/52-6338ВІ від 06.08.2024, інформацією Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №23959-2024 від 19.07.2024, повідомленням Управління Служби безпеки України у Вінницькій області №53/4/52-5755ВІ від 26.07.2024, інформацією Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №24020-2024 від 20.07.2024, інформацією Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК №47-07/55851-24 від 31.07.2024, інформацією Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя НАЗК №47-10/57396-24 від 06.08.2024, рапортами від 14.10.2024 та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ст. 36 ч. 2 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн.
Суд вважає, що підстави для закриття провадження у справі відсутні.
Згідно із ст. 40-1 ч. 1 КУпАП необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн судового збору.
Керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.ст. 23, 36, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 276, 279, 280, 283-284 КУпАП, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя