іменем України
"08" листопада 2024 р.
Справа153/1587/24
Провадження3/153/886/24-п
Код суду: 231
Суддя Ямпільського районного суду Вінницької області Дзерин М.М., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від ВП №1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України, за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ№422983 від 17 вересня 2024 року, 17 вересня 2024 року приблизно о 22 год. 00 хв. по АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно дружини ОСОБА_2 , а саме висловлювався словами нецензурної лайки, долонею правої руки наніс один удар в ділянку голови біля вуха.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, його представник адвокат Коваленко М.В. надав суду клопотання зі змісту яких встановлено, що ОСОБА_1 вину не визнає та просить провадження відносно нього закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Вказав, що 16 вересня 2024 року його дружина ОСОБА_2 протягом кількох годин наполегливо провокувала сварку. ОСОБА_1 всіляко уникав конфлікту. Жодних заходів психологічного та фізичного впливу до дружини не застосовував. Окрім цього, матеріали справи не містять достатніх доказів, які б «поза розумним сумнівом» доводили, що ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство, а сам по собі протокол не може бути беззаперечним доказом вини особи.
Потерпіла ОСОБА_2 будучи належним чином повідомлена за викликом до суду не з"явилась,, про причини неявки суд не повідомила, пояснень не надала.
У відповідності до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона).
У відповідності до Закону України №2229-VIII від 07.12.2017 року «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який набрав чинності з 07.01.2018 року: домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;
Так, ч.1 ст.173-2КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Частина 2 ст.3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» перебачає вичерпний перелік осіб на яких поширюється дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Всупереч цих вимог, працівником поліції не дотримано вимог ст.251 КУпАП та не зібрано доказів, які б безперечно підтверджували факт вчинення 17 вересня 2024 року о 22 год. 00 хв. ОСОБА_1 домашнього насильства. Так, в якості доказів вини ОСОБА_1 надано лише протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №422983 від 17 вересня 2024 року, письмові пояснення потерпілої та довідку про проходження обстеження на предмет алкогольного чи наркотичного сп'яніння.
Разом з цим, із письмових пояснень потерпілої ОСОБА_2 вбачається, що вона повідомила працівників поліції про висловлювання в її адресу нецензурними словами ОСОБА_1 16 вересня 2024 року о 22 год. 00 хв., а не 17 вересня 2024 року о 22 год. 00 хв., як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №422983 від 17 вересня 2024 року.
З довідки про проходження обстеження на предмет алкогольного чи наркотичного сп'яніння від 17 вересня 2024 року встановлено, що в ОСОБА_1 були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння о 03 год. 15 хв. 17 вересня 2024 року.
Враховуючи наведені обставини, жодних доказів про вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 17 вересня 2024 року о 22 год. 00 хв., суду не надано. У зв'язку із вищевикладеним, приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 17 вересня 2024 року о 22 год. 00 хв. події та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Оцінивши всі докази, надані суду в підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, приходжу до висновку про недоведеність перед судом "поза розумним сумнівом" наявності в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене провадження у даній справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з недоведеністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення,передбаченогоч.1ст.173-2 КУпАП.
Керуючись ст.ст.247, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Ямпільский районний суд Вінницької області.
Суддя М.М.Дзерин