Справа № 444/4585/24
Провадження № 3/444/2208/2024
06 листопада 2024 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Олещук М. М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює ІНФОРМАЦІЯ_3 , командир відділення охорони взводу охорони, реєстраційний номер облікової картки платника податків судом не встановлено, -
за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Жовківського районного суду Львівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення складений 01.11.2024 року начальником групи ППП ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 05.11.2024 року справу по суті для розгляду передано судді Олещук М.М.
В силу вимог ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити правильність складення протоколу про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
З протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що ОСОБА_1 31.10.2024 року о 14 год. 20 хв. перебував у стані алкогольного сп'яніння під час несення військової служби, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
В протоколі зазначено свідків правопорушення.
Також зазначено, що додано акт про відмову від проведення медичного огляду.
Частиною 1 ст.172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною 3 ст.172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Таким чином, диспозиція ч.3 ст.172-20 КУпАП відрізняється від диспозиції ч.1 ст.172-20 КУпАП, тим, що адміністративне правопорушення настає у разі коли особу відносно якої складено протокол за адміністративне правопорушення протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Водночас в протоколі не зазначено, що правопорушення вчинене в умовах особливого періоду чи інформацію про те, що ОСОБА_1 був підданий адміністративному стягненню за таке саме порушення, а також в протоколі не зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, таким чином вказаний протокол не відповідає вимогам, встановленим до нього чинним законодавством, що перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 із останніми змінами та доповненнями від 19.12.2008).
Тому, без усунення зазначених вище недоліків протоколу, розгляд справи є неможливим.
А відтак, приходжу до висновку, що даний протокол не може бути розглянутий в суді по суті і разом з доданими до нього матеріалами підлягає поверненню начальнику групи ППП ІНФОРМАЦІЯ_1 майору ОСОБА_2 , як такий, що оформлений з порушенням вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись ст.ст. 256, 277, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити до ІНФОРМАЦІЯ_1 - для належного оформлення з підстав наведених у мотивувальній частині, виконання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Олещук М. М.