Справа № 620/2409/24 Головуючий у 1 інстанції - Житняк Л.О.
Суддя-доповідач - Василенко Я.М.
07 листопада 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Вівдиченко Т.Р., Ганечко О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.09.2023 № 974110148585 про відмову здійснити перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.09.2023 № 974110148585 про відмову здійснити перерахунок пенсії за частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2023 та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду; в іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулося до Шостого апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення в частині задоволення позовних вимог, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 2002 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після призначення пенсії за віком позивач продовжував працювати, що підтверджується відомостями з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
06.09.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про призначення/перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказану заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Надалі, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.09.2023 № 974110148585 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії. Підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача зазначено, що 01.04.2022 було зроблено масовий перерахунок по стажу, в тому числі позивачу, та враховано стаж по 30.11.2021. Оскільки з 01.04.2022 (дата перерахунку) до 06.09.2023 (дата звернення позивача за перерахунком) не пройшло 24 календарних місяці, то у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погоджуючись з вищевказаними діями відповідачів, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду першої інстанції.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскільки ні в оскаржуваному рішенні пенсійного органу від 13.09.2023 № 974110148585, ні в матеріалах даної справи не міститься інформація про врахування при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2020 заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та відомостей чи буде розмір пенсії більшим, ніж розмір пенсії, обчислений виходячи із заробітної плати, з якої призначено пенсію, а тому оскаржуване рішення не відповідає принципам частини 2 статті 2 КАС України та є протиправним. З огляду на наведене, суд першої інстанції прийшов до висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 06.09.2023 про призначення/перерахунок пенсії та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскаржуване рішення прийнято судом першої інстанції з ненаданням належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зокрема, апелянт зазначає, що оскільки з дати перерахунку пенсії позивача (01.04.2022) до дати звернення позивача за перерахунком (06.09.2023) не пройшло 24 календарних місяці, а тому у нього відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог та вважає доводи апелянта обґрунтованими, враховуючи наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частинами 1, 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з частиною 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 01 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Отже, вказаними вище положеннями частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право пенсіонера, який продовжив працювати, на проведення перерахунку пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Більш детально вказані норми викладені у «Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 № 10-1 (далі - Порядок).
Цей Порядок визначає механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати.
Згідно із пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
При цьому, згідно із пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.
Отже, вищевказані норми законодавства свідчать про те, що органи Пенсійного фонду здійснюються перерахунок на найбільш вигідних умовах щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи:
- із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію;
- або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Як вірно було встановлено судом першої інстанції, у 2002 році позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії позивач продовжив працювати, що підтверджується відомостями з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та копією трудової книжки позивача.
Також, з матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.04.2022 без додаткового звернення позивачу проведено перерахунок пенсії, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії та відповідно до форми РС-Право зараховано до страхового стажу період з 01.04.2020 по 30.11.2021. Після вказаного перерахунку розмір пенсії позивача становив 3 077, 18 грн., а саме: 2 702, 30 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно із статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (6 016, 20 грн. (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески) х 0,44917 (коефіцієнт стажу)); 204, 06 грн. - доплата за понаднормовий стаж (19 років) згідно із статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 170, 82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС .
Отже, вищевикладене дає підстави колегії суддів прийти до висновку про те, що, оскільки після попереднього перерахунку з 01.04.2022 до 06.09.2023 (дата звернення позивача за новим перерахунком) позивач не набув 24 місяці страхового стажу, то відповідач дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що оскільки в оскаржуваній відмові пенсійного органу не міститься інформація про врахування при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2020 заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеної в частині 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та відомостей чи буде розмір пенсії більшим, ніж розмір пенсії, обчислений виходячи із заробітної плати, з якої призначено пенсію позивачу, то оскаржуване рішення відповідача не відповідає принципам частини 2 статті 2 КАС України та є протиправним, з огляду на те, що нормами чинного законодавства не встановлено імперативного обов'язку пенсійного органу щодо зазначення саме такої інформації при наданні відповіді за результатами розгляду звернень осіб із відповідними заявами щодо перерахунку пенсії.
Таким чином, висновок суду першої інстанції в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.09.2023 № 974110148585 про відмову здійснити перерахунок пенсії за частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2023 та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, відтак рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.
Надаючи оцінку всім доводам учасників справи, колегія суддів також враховує рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Отже, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийняте рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт надав до суду докази, що спростовують законність та обгрунтованість рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив його скасувати та прийняти нове рішення, оскільки судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - задовольнити.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Вівдиченко Т.Р.
Ганечко О.М.