Постанова від 07.11.2024 по справі 932/6101/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2024 року м. Дніпросправа № 932/6101/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Лукманової О.М.,

за участю секретаря судового засідання Бендес А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області на рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 03.09.2024 р. (суддя Ярощук О.В.), по справі за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України громадянина Республіки Вірменії

ВСТАНОВИВ:

19.07.2024 р. ГУ ДМС України в Дніпропетровській області звернулося до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом до громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_1 про продовження строку затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою забезпечення видворення за межі України, де просили продовжити строк затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 6 місяців з метою забезпечення видворення за межі України. Вирішити питання щодо негайного виконання рішення про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 03.09.2024 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Рішення суду мотивоване тим, що позивачем перед судом не доведено на підставі належних та допустимих доказів виконання приписів визначених частинами 12,13 ст.289 КАС України, наявність яких є обов'язковою умовою для ухвалення судом рішення про продовження строку затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ГУ ДМС у Дніпропетровські області подало апеляційну скаргу, де просили скасувати рішення суду, прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обгрунтована тим, що судом першої інстанції прийняте не мотивоване рішення через неповне з'ясування судом обставин, які мають значення для даної адміністративної справи, та прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права та з порушенням норм процесуального права.

На апеляційну скаргу позивача відповідачем наданий відзив, де просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду - залишити без змін.

Дослідивши матеріали справи, докази по справі, та вислухавши учасників процесу, суд дійшов висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

З матеріалів справи слідує, що громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно довідки про особу від 04.06. 2024 р., паспортного документу НОМЕР_1 , виданого 13.02.2017 р. з терміном дії до 13.02.2027 р., востаннє прибув на територію України 27.11.2019 р. в особистих справах та з того часу територію України не покидав, що підтверджується інформацією з інформаційної телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан»), а також відмітки в паспортному документі.

До органів та підрозділів ДМС України з питання отримання документів на право легально проживати в Україні не звертався.

За обліками ГУ ДМС у Дніпропетровській області громадянин Республіки Вірменії ОСОБА_1 із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, не звертався.

З фактом порушення строку перебування в Україні уповноваженою службовою особою Амур - Нижньодніпровського РВ у м. Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН № 001987 від 22.07.2021 р, яким зафіксоване порушення міграційного законодавства, відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 203 КУпАП, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення прийнята постанова про накладення адміністративного стягнення серії ПН МДН № 001985 від 22.07.2021 р., відповідно чого на ОСОБА_1 накладений штраф в розмірі 1700 грн.

22.07.2021 р. уповноваженою особою Амур - Нижньодніпровського ОРВ у м Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 прийняте рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни, яким ОСОБА_1 зобов'язано залишити територію України в термін до 05.08.2021 р.

З даним рішенням ОСОБА_1 ознайомлений 22.07.2021 р., про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1 , але в зазначений строк до 05.08.2021 р. не виїхав за межі території України, а відповідно рішення не виконав.

04.06.2024 р. уповноваженою особою відділу №1 у м. Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області складений протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН № 006297 за фактом порушення строку перебування в Україні, яким зафіксоване правопорушення міграційного законодавства, відповідальність за що передбачена ч.2 ст. 203 КУпАП та за результатами чого прийнята постанова про накладення адміністративного стягнення серії ПН МДН № 006288 від 04.06.2024 р., згідно чого на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 100 грн.

Адміністративний штраф не сплачений, постанова не оскаржена.

04.06.2024 р. ГУ ДМС у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 прийняте рішення про примусове видворення за межі території України.

На момент прийняття такого рішення у відповідача був відсутній паспортний документ, в зв'язку з чим складена довідка про особу.

Рішенням відділу №1 у м. Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області за результатами розгляду матеріалів, які надійшли на громадянина Вірменії ОСОБА_1 , 30.09.1973 р. вирішено помістити до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення примусового видворення.

Рішенням Бабушкінського районного суду у м. Дніпропетровську від 19.06.2024р. по справі № 932/4933/24 адміністративний позов ГУ ДМС України в Дніпропетровській області до громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_1 про затримання іноземця та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України - задоволений частково.

Вирішено затримати та помістити до пункту тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина республіки Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на один місяць, з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, в решті позову відмовлено.

Рішенням Бабушкінського районного суду у м. Дніпропетровську від 05.07.2024р. по справі № 932/5554/24 адміністративний позов ГУ ДМС України в Дніпропетровській області до громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_1 про продовження строку затримання іноземців у пункті тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою забезпечення видворення за межі території України - задоволений частково. Продовжений строк затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 20 днів з метою забезпечення видворенню за межі території України, а в решті позову - відмовлено.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що:

- ОСОБА_1 тривалий час перебуває на території України без документів про проживання в Україні та не вживає заходів для легалізації свого перебування в Україні;

- порушує законодавство про правовий статус іноземців або осіб без громадянства;

-відсутні законні підстави для працевлаштування в Україні, а відповідно - відсутні законні джерела отримання фінансового доходу, що унеможливлює придбання транспортних квитків чи інших проїздних документів, а відповідно - забезпечення свого перебування та проживання на території України;

-недноразове притягнення до адміністративної відповідальності за порушення міграційного законодавства;

-введення в оману співробітників Відділу №1 у м. Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області , а саме, в своїх поясненнях в адміністративному протоколі серії ПР МДН № 006297 від 06.04.2024 р. ОСОБА_1 зазначив, що паспортний документ втрачений в 2021 р. в м. Харкові, а в поясненнях, вказаних в рішенні Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 19.06.2024 р. зазначено, що його донька викупила паспорт у невідомих осіб, які його вкрали, але заяв до правоохоронних органів про викрадення або втрату паспорту відповідачем не надано.

Вищезазначені обставини в своїй сукупності створюють підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої прийняті рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, а також існує ризики його втечі, передбачені ч.1 ст. 289 КАС України, як підстава для затримання ОСОБА_1 .

Так, частиною першою статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що « 14) нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України;…».

Відповідно статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (N 3773-VI, 22.09.2011) встановлено, що « 1. Іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення».

Відповідно до частини 5 статті 26 Закону № 3773-VI іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Згідно статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» « 3. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави».

Статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що « 1. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

…3. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

4. Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців».

Згідно статті 289 КАС України встановлено, що « 1. За наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

-затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; … .

…9. У разі невиконання іноземцем або особою без громадянства обов'язків, покладених судом відповідно до частини четвертої цієї статті, чи вчинення ним (нею) порушення законодавства України про державний кордон або про правовий статус іноземців та осіб без громадянства:…2) уповноважений орган (підрозділ) може звернутися до адміністративного суду з позовною заявою про затримання такої особи з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

…11. Строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

12. Про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

13. Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його (її) ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи».

Як встановлено судом апеляційної інстанції на даний час вирішується питання щодо придбання проїздного квитка для відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову, оскільки матеріалами справи доведено, що відповідач тривалий час нелегально перебуває на території України, із заявою про легалізацію свого перебування на території України до органів ДМС не звенртався, із заявою про визнання його біженцем також не звертався, весь час перебування на території України порушує міграційне законодавство України, вводить в оману міграційні служби щодо наявності паспортного документу, з рішенням про його повернення на територію походження ознайомлений вчасно, але добровільно не виконав, не працює, сім'ї не має.

Крім того, доводи апеляційної скарги повністю спростовують висновки суду першої інстанції, в зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції - скасуванню, та прийняттю нової постанови про часткове задоволення адміністративного позову та продовження строку затримання в пункті тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на 3 місяці, з метою забезпечення видворення за межі території України та Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 315,317,321,322,325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.

Рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 03.09.2024 р. - скасувати та прийняти нову постанову.

Продовжити строк затримання в пункті тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які перебувають в Україні, громадянину Республіки Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 3 місяці з метою забезпечення видворення за межі території України, а в решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова

суддя О.М. Лукманова