07 листопада 2024 року м. Дніпросправа № 340/2786/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.08.2024 року (суддя Казанчук Г.П. м. Кропивницький, повний текст рішення складено 13.08.2024 року) у адміністративній справі 340/2786/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати відповідь за наслідками розгляду на заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, суд -
У квітні 2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не наданні відповіді за наслідками розгляду на його заяву від 06.03.2024 року, яка отримана третьою особою 12.03.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви); зобов'язати відповідача надати відповідь йому за наслідками розгляду на його заяву від 06.03.2024 року, яка отримана третьою особою 12.03.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (прийняти рішення за наслідками розгляду заяви про надання йому відстрочки згідно з абзацом 10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (не піддягають призову на військову службу під час мобілізації зокрема військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду), оскільки згідно висновків комісії ЛКК КНП «Знам'янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка» №230 від 27.12.2023 року, теща (мати дружини) ОСОБА_2 за станом здоров'я потребує соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, тобто постійного догляду і потребує стороннього догляду та супровіду до медичних закладів для обстеження та подальшого лікування, а також підтримки у придбанні необхідних ліків на лікування для підтримання стану здоров'я, з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.08.2024 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вважав, що згідно абзацу 10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» він має право на відстрочку від призову під час мобілізації як особа, що зайнята постійним доглядом за хворою матір'ю дружини, яка за висновком ЛКК закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду. Апелянт зазначив, що він перебуває на військовому обліку і як військовозобов'язаний зобов'язаний повідомляти орган, в якому він перебуває на військовому обліку про зміну персональних даних, а також надання документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Апелянт зазначив, що він не одержував повідомлення від ІНФОРМАЦІЯ_3 ; лист носить інформаційний характер. Апелянт зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_4 мав згідно його заяви прийняти рішення про надання йому відмови у відстрочці, яке оформляється протоколом.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга непідлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 направив заяву від 06.03.2024 року про надання відстрочки від мобілізації від призову на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_5 , Міністру оборони України, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини з додатками ІНФОРМАЦІЯ_5 . У заяві ОСОБА_1 зазначав, що він здійснює постійній догляд за матір'ю його дружини -тещею ОСОБА_2 , оскільки за висновком ЛКК КНП «Знам'янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка» №320 від 27.12.2023 року, вона за станом здоров'я потребує соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі. ОСОБА_1 до заяви додані документи: оригінал висновку ЛКК №230 від 27.12.2023 року, копія попереднього висновку ЛКК №1173 від 27.12.2022 року, копію рішення виконавчого комітету Знам'янської міської ради від 03.03.2023 року №75 про призначення піклувальником, оригінал довідки про склад сім'ї, копія свідоцтва про шлюб з донькою ОСОБА_2 , копію свідоцтва про народження дружини ОСОБА_3 , довідку про місце реєстрації ОСОБА_2 , копію довідки про місце реєстрації ОСОБА_1 , копію паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_2 , копію пенсійного посвідчення ОСОБА_2 , копію паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_1 , копі паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_3 , копію свідоцтва про смерть чоловіка ОСОБА_2 , копію рішення Знам'янської міської ради від 22.04.2016 року №195. Суд врахував, що відповідачем на засіданні комісії з питань надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянуто заяву ОСОБА_1 та вирішено повернути його документи доопрацювання, оскільки заявником не надано підтверджуючих документів щодо перебування на обліку військовозобов'язаний ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_6 . Судом оглянуто оригінал протоколу №12 від 28.03.2024 року, вказаний документ відповідає Витягу із протоколу №12, де у п.11 описана інформації щодо повернення на доопрацювання документів позивачу. Відповідач зазначає про направлення 02.04.2024 року Витягу із протоколу №12 від 28.03.2024 року ОСОБА_1 простою кореспонденцією. Судом оглянуто оригінал журналу реєстрації витягів із протоколу засідання комісії з питань надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_6 , розпочатого 04.01.2024 року, закінчено 16.05.2024 року, згідно якого протокол №12 від 298.03.2024 року надісланий ОСОБА_1 поштою 02.04.2024 року. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався частинами 1, 2, 3, 5, 7 ст.1, ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу; ч.3 ст.22, абзацом 10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; ст.15 Закону України «Про звернення громадян»; пунктами 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154; п.1 додатку 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12. 2022 року №1487 та прийшов до висновку про те, що у разі підтвердження комісією права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язані видавати довідку про відстрочку терміном на 6 місяців від дати написання заяви військовозобов'язаним. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації оформлюється ІНФОРМАЦІЯ_5 будь-якому військовозобов'язаному, який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання: має військово-обліковий документ, особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 (де перебуває на військовому обліку) та подав встановленого зразку заяву, надавши оригінали або нотаріально завірені копії та копії документів, які підтверджують підставу і набуття права на отримання відстрочки. Суд зазначив, що ОСОБА_1 не надав жодного документу на підтвердження перебування на обліку військовозобов'язаних (ні копії приписного, ні копію військового квитка). Суд вважав, що відповідач виконав свій обов'язок щодо належного та своєчасного розгляду заяви ОСОБА_1 , за результатом якої повідомив його про необхідність вчинення певних дій. Суд вважав, що доводи ОСОБА_1 про неотримання ним Витягу з протоколу №12 не можуть бути підставою для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду його заяви.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 06.03.2024 року направив заяву про надання відстрочки від мобілізації від призову на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_7 , Міністру оборони України, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини з додатками ІНФОРМАЦІЯ_5 : оригінал висновку ЛКК №230 від 27.12.2023 року, копії попереднього висновку ЛКК №1173 від 27.12.2022 року, копії рішення виконавчого комітету Знам'янської міської ради від 03.03.2023 року №75 про призначення піклувальником, оригінал довідки про склад сім'ї, копії свідоцтва про шлюб з донькою ОСОБА_2 , копії свідоцтва про народження дружини ОСОБА_3 , довідку про місце реєстрації ОСОБА_2 , копії довідки про місце реєстрації ОСОБА_1 , копії паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_2 , копії пенсійного посвідчення ОСОБА_2 , копії паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_1 , копії паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_3 , копії свідоцтва про смерть чоловіка ОСОБА_2 , копії рішення Знам'янської міської ради від 22.04.2016 року №195. У заяві ОСОБА_1 зазначав, що він здійснює постійній догляд за матір'ю його дружини - тещею ОСОБА_2 , оскільки за висновком ЛКК КНП «Знам'янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка» №320 від 27.12.2023 року, вона за станом здоров'я потребує соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі. Разом з тим, ОСОБА_1 не надано копії військового квитка або іншого документу, який би підтверджував, що він перебуває на обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 та 1-7 відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановлено, що наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.12.2023 року №993 «Про призначення комісії з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на 2024 рік» призначено комісію з питань надання відстрочки із затвердженням персонального її складу. Відповідно до п.4 цього наказу встановлено, що у разі підтвердження комісією права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації видавати довідку про відстрочку терміном на 6 місяців від дати написання заяви військовозобов'язаним.
Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_4 на засіданні комісії з питань надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянуто заяву ОСОБА_1 та вирішено повернути його документи доопрацювання, оскільки заявником не надано підтверджуючих документів щодо перебування на обліку військовозобов'язаний ІНФОРМАЦІЯ_3 та 1-7 відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Як вбачається з копії журналу реєстрації витягів із протоколу засідання комісії з питань надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_6 протокол №12 від 28.03.2024 року надісланий ОСОБА_1 простою поштою 02.04.2024 року.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України частин 1, 2, 5, 7 ст.1 «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до абзацу 10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
Відповідно до пунктів 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Відповідно до п.1 додатку 2, п.20 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності; у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців - за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України. Військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаний повинен особисто повідомити орган, в якому він перебує на військовому обліку, відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації оформлюється РТЦК та СП будь-якому військовозобов'язаному, який перебуває на військовому обліку в РТЦК та СП за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання: має військово-обліковий документ, особисто прибув до РТЦК та СП (де перебуває на військовому обліку) та подав встановленого зразку заяву, надавши оригінали або нотаріально завірені копії та копії документів, які підтверджують підставу і набуття права на отримання відстрочки; при цьому ОСОБА_1 не надав жодного документу на підтвердження перебування на обліку військовозобов'язаних. Суд апеляційної інстанції виходить з того, що матеріалами справи підтверджено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 28.03.2024 року була розглянута заява ОСОБА_1 від 06.03.2024 року щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та листом від 02.04.2024 року надіслано ОСОБА_1 витяг з протоколу №12 від 28.03.2024 року про повернення йому документів на доопрацювання, що підтверджується журналом реєстрацій витягів.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.08.2024 року у адміністративній справі 340/2786/24 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова