Справа № 500/5126/23
06 листопада 2024 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої Подлісної І.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 18.10.2024 про виконання судового рішення від 20.09.2023 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
15 серпня 2023 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.09.2023 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо обмеження ОСОБА_1 з 01.03.2022 та з 01.03.2023 пенсії максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 по 28.02.2023 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без обмеження її максимальним розміром. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
25.10.2023 по даній справі видано виконавчі листи.
01.05.2024 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (боржника) - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подати звіт про виконання судового рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.10.2023 року по справі № 500/5126/23, в частині виконання Головним управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області рішення суду щодо:
- здійснення виплат нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації , згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році";
- стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ 14035769) на користь ОСОБА_1 (ідент.номер НОМЕР_1 ) судового збору у сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.06.2024 року заяву позивача про встановлення судового контролю задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.09.2023 року в адміністративній справі №500/5126/23. Зобов'язано суб'єкта владних повноважень - Головне управління пенсійного фонду України в Тернопільській області, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом у місячний строк, з моменту отримання даної ухвали звіт про виконання судового рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/5126/23, яке вступило в силу 24 жовтня 2023 року, в частині виконання Головним управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області рішення суду щодо:
- здійснення виплат нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації , згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році";
- стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ 14035769) на користь ОСОБА_1 (ідент.номер НОМЕР_1 ) судового збору у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
12 липня 2024 року відповідачем подано до суду звіт про виконання судового рішення від 20.09.2023.
Ухвалою суду від 16.07.2024 призначено до розгляду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на 14.08.2022 о 10:30 год.
Ухвалою суду від 14.08.2024 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно (протягом двох місяців з дня отримання цієї ухвали) подати звіт про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2023 року у справі №500/5126/23.
18.10.2024 року відповідачем подано до суду звіт про виконання судового рішення від 20.09.2023.
Ухвалою суду від 23.10.2024 призначено до розгляду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на 06.11.2024 о 11:15 год.
Позивач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце розгляду справи.
Від представника відповідача надійшла заяви про розгляд справи у його відсутності за наявними у ній доказами, а тому враховуючи положення статей 194, 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно з ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду даної справи в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подану заяву про подання звіту про виконання судового рішення від 20.09.2023 року та матеріали адміністративної справи, суд зазначає таке.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що основними засадами судочинства, зокрема, є: обов'язковість судового рішення.
Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд (ст. 129-1 Конституції України).
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтею 382 КАС України, за приписами частини 1 якої суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зазначені норми кореспондуються з положенням частини 6 статті 245 цього Кодексу, згідно з якими у випадках, визначених у частинах третій - п'ятій цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб'єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.
При цьому, такі процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин. Тобто зобов'язання суб'єкта владних повноважень - відповідача у справі подати суду звіт про виконання постанови суду є правом, а не обов'язком суду.
Як випливає із матеріалів справи, позивачу 25.10.2023 р. видано виконавчі листи Тернопільським окружним адміністративним судом на виконання рішення від 20 вересня 2023 року у справі №500/5126/24.
18.10.2024 року відповідачем до суду повторно подано звіт про виконання судового рішення в якому вказано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області добровільно виконано рішення суду в повному обсязі.
В той же час конкретних документів про виконання судового рішення від 20 вересня 2023 року відповідачем не надано і заявнику нічого невідомо про виконання рішення суду.
Таким чином, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року відповідачем не виконується.
При цьому з моменту вступу рішення суду в законну силу і до сьогоднішнього дня відповідачем не вчинено жодних дій для виконання рішення суду.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу вищенаведеної норми КАС України суд приходить до висновку про те, що за наслідками розгляду звіту або в разі неподання такого звіту суд може винести одну із двох допустимих ухвал:
1) ухвалу якою встановити новий строк подання звіту;
2) ухвалу про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.
Поданий відповідачем звіт про виконання судового рішення від 18.10.2024 року за своєю суттю є повідомленням про неможливість повністю виконати рішення суду.
Разом з тим, суд при вирішенні питання про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення повинен встановити, чи була у такого керівника можливість виконати рішення суду, чи не було об'єктивних причин, які цьому перешкоджали.
Окрім того суд вважає за необхідне зазначити, що накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, є мірою покарання за невиконання рішення суду у встановлений законодавством або судом строк, тому застосовувати його можливо лише при встановленні судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень та ухилення останнього від виконання рішення суду.
В даній справі позивачем не наведено, а судом не здобуто доказів того, що не повне виконання відбулося внаслідок недобросовісності в діях керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Таким чином, судом не встановлено підстав для накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області за невиконання рішення суду.
Керуючись статтями 241, 248, 382 КАС України, суд
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно (протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали) подати звіт про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року у справі №500/5126/23.
Копію ухвали направити сторонам для відома.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено 06.11.2024.
Головуючий суддя Подлісна І.М.