06 листопада 2024 року Справа № 480/5660/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5660/24 за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Буринської міської ради Сумської області від 11.04.2024 про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241, для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області та зобов'язати Буринську міську раду Сумської області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241, для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідності до наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 23.02.2020 № 18-79998/86-20-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 2,0000 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства розташованої за межами населених пунктів на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області. Після розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, отримання висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким його погоджено, позивач звернулася до відповідача з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Через бездіяльність відповідача, яка полягала у не розгляді заяви про затвердження проекту землеустрою, позивачем подано позов до суду щодо визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року по справі № 480/3812/22 позовні вимоги позивача задоволені частково. Визнано протиправною бездіяльність Буринської міської ради, яка полягає у неналежному розгляді заяви Позивача від 23.02.2022 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241, для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області. Зобов'язано Буринську міську раду Сумської області на найближчій сесії розглянути заяву позивача від 23.02.2022р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241, для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області та прийняти відповідне рішення.
Рішенням Буринської міської ради Сумської області від 11.04.2024 відмовлено ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241, для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Вважаючи вказане рішення протиправним та таким, що порушує його права, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 03.07.2024 прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 04.09.2024 зобов'язано відповідача протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали надати суду належним чином завірені копії: доказів планування на продажу земельної ділянки площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241 (копії відповідних документів).
Відповідач у встановлений судом строк письмового відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому суд визнає можливим вирішити справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, яка передбачає, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також враховуючи положення ч. 4 ст. 159 КАС України, відповідно до якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 23.02.2020 № 18-79998/86-20-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 2,00 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Розроблений проект землеустрою пройшов погодження згідно з висновком експерта державної експертизи від 25.05.2020 № 11078/82-20.
10.08.2020 державним кадастровим реєстратором відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області зареєстровано земельну ділянку та присвоєно кадастровий номер № 5920984600:06:002:0241.
У лютому 2022 року позивачем подано до Буринської міської ради заяву про затвердження проекту землеустрою.
Проте рішення на його адресу не надійшло.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року по справі № 480/3812/22 позовні вимоги позивача задоволені частково. Визнано протиправною бездіяльність Буринської міської ради, яка полягає у неналежному розгляді заяви Позивача від 23.02.2022 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241, для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області. Зобов'язано Буринську міську раду Сумської області на найближчій сесії розглянути заяву позивача від 23.02.2022 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241, для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області та прийняти відповідне рішення.
Рішенням Буринської міської ради Сумської області від 11.04.2024 відмовлено ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241, для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області. Свою відмову відповідач мотивував тим, що право оренди земельної ділянки, що зазначена в заяві ОСОБА_1 , планується до продажу на земельних торгах, а також те, що Буринська міська рада не надавала дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Не погодившись з рішенням відповідача про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та наданні такої земельної ділянки у власність, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Частинами 1 та 3 статті 22 Земельного кодексу України передбачено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до частин 1-3 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з частинами 8-10 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:
1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;
2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);
3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин відповідно до приписів статті 186-1 ЗК України;
4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;
5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
Приведені вище норми Земельного кодексу України визначають, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише невідповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Також, не може бути затверджений проект землеустрою, який не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 06.03.2019 року по справі № 1640/2594/18.
Таким чином, з урахуванням наведеного вище, доводи, викладені у оскаржуваному рішенні відповідача є безпідставними та необґрунтованими, тому суд доходить висновку про протиправність такого рішення та необхідності його скасування.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, слід дійти до висновку про задоволення позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Буринської міська рада Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Буринської міської ради Сумської області від 11.04.2024 про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241 для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Зобов'язати Буринську міську раду Сумської області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність площею 2,00 га з кадастровим номером 5920984600:06:002:0241, для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Буринської міська рада Сумської області судові витрати в сумі 1211,21 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал