Рішення від 07.11.2024 по справі 480/604/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2024 року Справа № 480/604/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/604/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у ненаданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 3 та абзацу 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзу 3 та абзу 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що у нього наявні дві законні підстави для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а саме: наявність інвалідності ІІ групи та здійснення постійного догляду за батьком, який є особою з інвалідністю другої групи та не має інших працездатних осіб, які могли б його утримувати.

Тому він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 26.12.2023, у якій просив надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Проте, ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 30.12.2023 повідомив про обов'язок ОСОБА_1 з'явитися до територіального центру комплектування для документального підтвердження проходження ВЛК, після чого буде розглянута заява про надання відстрочки.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненадання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

До суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову оскільки статус військовозобов'язаного підтверджується саме визначенням ступеня придатності до військової служби під час проходження військово-лікарської комісії та тільки після відповідних висновків лікарів особа, яка не виключається з обліку за станом здоров'я може скористатись правом, наданим військовозобов'язаним для отримання відстрочки згідно статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Представником позивача подано відповідь на відзив, у якій зазначає, що порушення військовозобов'язаними вимог правил військового обліку має наслідком настання відповідальності згідно із законом та не може бути підставною для відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на яку позивач має право відповідно до закону.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Представником ОСОБА_1 - адвокатом Пулинцем Б.А. було подано до ІНФОРМАЦІЯ_1 заву від 26.12.2023, в якій просив надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі положень статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у зв'язку з тим, що він є особою з інвалідністю ІІ групи та здійснює постійний догляду за своїм батьком ОСОБА_2 , який є особою з інвалідністю другої групи та не має інших працездатних осіб, які могли б його утримувати.

ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 30.12.2024 повідомив представника позивача, що Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487) встановлюють обов'язок для військовозобов'язаних звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Оскільки, у наданих копіях документів відсутнє документальне підтвердження дотримання позивачем такої норми йому запропоновано з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_1 для документального підтвердження проходження військово-лікарської комісії, після чого заява про надання відстрочки від призову на військову службу буде розглянута.

Вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненадання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.

Згідно з Указом Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року було оголошено про загальну мобілізацію, яка триває по даний час.

Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Згідно з статтею 1 Закону № 3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до абзаців 3 та 11 статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

- визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.

Згідно з Правили військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487) (далі - Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:

- особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону № 3543-XII;

- звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки.

Водночас, відповідно до положень ч. 13 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово- облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.

Порядок проходження ВЛК під час оголошеної мобілізації визначено Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402.

Відповідно до п. 1.1 Розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України від 14.08.2008 № 402 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення), Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

За приписами пунктів 3.1, 3.2 Розділу II Положення медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_7 на збірних пунктах районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_8 або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ІНФОРМАЦІЯ_8 . Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення.

Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, виконуючи свої владні управлінські функції, здійснюють направлення на огляд ВЛК військовозобов'язаних під час оголошеної мобілізації.

При цьому направлення на огляд ВЛК є лише засобом ведення військового обліку з метою підтримання актуальності даних про військовозобов'язаних осіб та не має обов'язкового наслідку у вигляді призову на військову службу за мобілізацією.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з довідкою взамін військового квитка від 28.03.2006 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Відповідно до довідки акта огляду МСЕК від 06.07.2023 серії 12 ААВ № 662348 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 є особою з інвалідністю другої групи. Інвалідність встановлена на строк до 01.08.2024.

Відповідно до довідки акта огляду МСЕК від 22.07.2024 серії 12 ААГ № 763939 після повторного огляду ОСОБА_1 встановлено інвалідність третьої групи. Інвалідність встановлена на строк до 01.08.2026.

Також батько позивача ОСОБА_2 є особою з інвалідністю другої групи, що підтверджується довідкою акта огляду МСЕК від 14.07.2014 серії 10 ААВ № 599415.

Проте, вказані обставини не звільняють позивача від обов'язку дотримуватися Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Так, ОСОБА_1 не подав доказів щодо дотримання таких правили щодо звірки не рідше одного разу на п'ять років власних персональних даних з обліковими даними, які наявні у ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Суд звертає увагу, що відповідач листом від 30.12.2024 запропонував позивачу з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 для документального підтвердження проходження військово-лікарської комісії.

Також позивача повідомлено, що після цього буде розглянута заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Тобто, відповідач не відмовив позивачу у наданні такої відстрочки, а наголосив на тому, що дане питання буде розглянуто після виконання ОСОБА_1 вимог Правили військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд зазначає, що Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто надавати органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону № 3543-XII.

Проте, заява про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону № 3543-XII була підписана та направлена до ІНФОРМАЦІЯ_10 не особисто позивачем, а його представником - адвокатом Пулинцем Б.А. (а.с. 14, 15).

Таким чином, документи для надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону № 3543-XII подано без додержання приписів Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Враховуючи викладене, у суду відсутні правові підстави для задоволення позову про визнати протиправної бездіяльності відповідача щодо ненадання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 3 та абзацу 11 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII, та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до Закону № 3543-XII.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар