Рішення від 07.11.2024 по справі 440/5807/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/5807/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Заступника керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах до Зіньківської міської ради Плтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

Позивач Заступник керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Зіньківської міської ради Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме: гідротехнічну споруду, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 33,11 га, який знаходиться за межами с.Дамаска Полтавського району Полтавської області та зобов'язання відповідача вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації щодо гідротехнічної споруди з водопропускною трубою, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 33,11 га, який знаходиться за межами с.Дамаска Полтавського району Полтавської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач, будучи органом, уповноваженим на виконання функцій держави у спірних правовідносинах, не вжив заходів для взяття на облік безхазяйного майна - гідротехнічної споруди з водопропускною трубою, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 33,11 га, який знаходиться за межами с.Дамаска Полтавського району Полтавської області.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 відкрите провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати її за правилами загального позовного провадження.

У встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі строк, відповідач відзив на позов не подав. Про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджено матеріалами справи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 закрите підготовче провадження у справі, призначена справа до судового розгляду по суті.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Вивчивши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до пункту 3 частини першої статі 131-1 Конституції України до повноважень прокуратури належить представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 1 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» визначено, що прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Частиною третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання.

З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Виходячи зі змісту частини першої статті 8 Конституції України охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об'єктивного права в цілому, що панує у суспільстві, зокрема, справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права та є його складовою.

За межами с.Домаска, Полтавського району, Полтавської області розміщується водний об'єкт грунтова гідротехнічна споруда: гребля із водопропускною трубою, орієнтовною площею водного об'єкта 33,11 га.

Комісією у складі у складі першого заступника голови Зіньківської районної державної адміністрації ОСОБА_1 , спеціаліста по земельних ресурсах Ставківської сільської ради Чауса С.В., в.о начальника управління економічного та агропромислового розвитку і торгівлі Зіньківської державної адміністрації Бойко В.В., головного спеціаліста відділу організації виробиш і переробки сільськогосподарської продукції, маркетингу та цивільного захисту управління економічного та агропромислового розвитку і торгівлі Зіньківської районної державної адміністрації Величко С.А., начальника відділу у Зіньківському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, начальника відділу водних ресурсів Новосанжарського міжрайонного управління водного господарства Септій М.М., завідувача сектору містобудування, архітектури та житлово - комунального господарства Зіньківської районної державної адміністрації Хрипко Т.В., головного спеціаліста з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення апарату Зіньківської районної державної адміністрації Суконьки В., провідного фахівця Зіньківського районного сектору Головного Управління Державної Служби України з Надзвичайних ситуацій в Полтавській області Рись О.М. проведено обстеження та інвентаризацію штучно створених вод об'єктів (водосховищ, ставків) та гідротехнічних споруд, про що складений відповідний акт від 25.06.2024, затверджений 01.07.2019 /а.с.13/.

Відповідно до змісту вказаного акту обстеження та інвентаризації штучно створених водних об'єктів (водосховищ, ставків) та гідротехнічних споруд, згідно матеріалів землевпорядкування у межах Ставківської сільської ради за межами с. Дамаска знаходиться водний об'єкт - ставок та гідротехнічна споруда - гребля із водопропускною трубою. Орієнтовна площа воді об'єкта - 33,11 га. Загальний технічний стан греблі та водопропускної водовідвідної споруди - задовільний. Гідротехнічна споруда безгосподарська.

Відповідно інформації Регіонального офісу водних ресурсів Полтавській області від 20.03.2024 №444/10-06 встановлено, що відсутній власник та балансоутримувач гідротехнічної споруди, яка знаходяться межами с. Дамаска на території адміністративного підпорядкування Зіньківської міської ради Полтавського району Полтавської області. Вказані ставок та його гідротехнічна споруда не належать до водних об'єктів державної власності і гідротехнічні споруди, які мають балансову вартість, перебувають на балансі Офісу.

На виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації 25.02.2019 №127 «Про стан гідротехнічних споруд водних об'єктів (водосховищ і ставків) на території Полтавської області» комісією, створеною розпорядженням голови Зіньківської районної державної адміністрації 12 березня 2019 року №62 проведено обстеження та інвентаризацію штучно створених водних об'єктів (ставків) та гідротехнічних споруд по вищезгаданому населеного пункту колишнього Зіньківського району.

За результатами інвентаризації, в.о голови Зіньківської районної державної адміністрації 11.07.2019 затверджений акт відповідно до якого наявний ставок площею водного дзеркала 33,11 га, за межами с. Дамаска, є водотік по балці без назви, лівій притоці р.Мужева Долина, яка є лівою притокою р.Грунь-Ташань, стан гідротехнічної споруди - задовільний.

Паспорт на гідротехнічну споруду до водного об'єкту ставка, яка розташована за межами населеного пункту с.Дамаска (ставок площею водного дзеркала 33,11 га) не розроблявся. Замовлення/листи на виконання робіт з виготовлення паспортів водних об'єктів і паспортів гідротехнічних споруд зазначеного водного об'єкту від Зіньківської міської ради до Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області не надходили.

Водопропускна гідротехнічна споруда, яка знаходиться за межами с. Дамаска є безгосподарською.

Згідно з частиною п'ятою статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 10 вказаного Закону визначено статус сільських та селищних рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (зі змінами та доповненнями) визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, на рухоме та нерухоме майно. Від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності органи місцевого самоврядування.

Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

У свою чергу, статтею 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.

Згідно з частиною першою статті 328 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (стаття 329 ЦК України). Згідно з статті 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до статті 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-VI (далі - Закон №1952-VI), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За визначенням статті 2 Закону №1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина друга статті 3 Закону №1952-VI).

Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, що передбачено частиною чотирнадцятою статті 18 Закону №1952-VI.

Відповідно до положень статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громади.

Отже, питання визначення, ведення обліку комунального майна та право на розпорядження майном належить до повноважень органу місцевого самоврядування - Зінківської міської ради Полтавського району Полтавської області.

Відповідно, органом уповноваженим на вирішення питання щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна у спірних правовідносинах є Зінківська міська рада.

Відповідно до інформації Зінківської міської ради, заходи щодо виявлення та взяття на облік гідротехнічних споруд водного об'єкту - гідротехнічної споруди з водопропускною трубою, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 33,11 га, який знаходиться за межами с.Дамаска Полтавського району Полтавської області не здійснювались.

Таким чином, Зінківська міська рада Полтавського району Полтавської області, будучи органом, уповноваженим на виконання функцій держави у спірних правовідносинах, не вжила заходів для взяття на облік безхазяйного майна - гідротехнічної споруди з водопропускною трубою, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 33,11 га, який знаходиться за межами с.Дамаска Полтавського району Полтавської області.

Разом із тим, прийняття у комунальну власність безхазяйних гідротехнічних споруд дасть можливість вирішувати питання збереження водних об'єктів для загального та спеціального водокористування, надавати в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічних споруд, запобігти виникненню надзвичайним ситуаціям пов'язаних з водним фактором, тощо.

Бездіяльність відповідача сприяє порушенню основних засад державної політики у сфері збереження інженерної інфраструктури водних об'єктів та комунальної власності, що у свою чергу є порушенням загальнодержавних інтересів та у відповідності до ст.131-1 Конституції України покладає на прокурора обов'язок представництва в суді.

Таким чином враховуючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невчиненні дій, спрямованих на набуття нею безхазяйного майна, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки, позивач в даній справі виступає, як орган державної влади, уповноважений реагувати на порушення закону у сфері дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог законодавства з питань благоустрою, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов заступника керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах Зіньківської територіальної громади (вул. Незалежності, 64-А, смт Диканька, Полтавський район, Полтавська область, 38500, код ЄДРПОУ 02910060) до Зіньківської міської ради Полтавської області (вул. Воздвиженська, буд. 40, м. Зіньків, Полтавська область, 38100, код ЄДРПОУ 13955982) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Зіньківської міської ради Полтавської області щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме: гідротехнічну споруду, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 33,11 га, який знаходиться за межами с.Дамаска Полтавського району Полтавської області.

Зобов'язати Зіньківську міську раду Полтавської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації щодо гідротехнічної споруди з водопропускною трубою, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 33,11 га, який знаходиться за межами с.Дамаска Полтавського району Полтавської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва