07 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/3518/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування розпорядження №14-рл від 02.02.2024, прийняте ГУ ДПС в Полтавській області в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазинах:
- "Оптовичок": м. Кременчук, вул. Богдана Хмельницького, буд. 7/Б (реєстраційний номер ліцензії 16030308202301006, термін дії з 17.05.2023 по 17.05.2024),
- "Маркетопт Express" (Лубенський район, с. Засулля, вул. Харківська. буд. 17Б), (реєстраційний номер ліцензії 16180308202302296, термін дії з 20.09.2023 по 20.09.2024).
В обґрунтування позову зазначено, що 14.03.2024 через свій Електронний кабінет платника податків ФОН ОСОБА_1 дізналась, що на її електронну адресу в цьому кабінеті в електронному вигляді надійшло від Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області два витяги з Розпорядження №14-рл очевидно від 2.02.2024 р. про анулювання ліцензії. Копія витягу з розпорядження про анулювання ліцензії містить не коректні висловлювання. При детальному ознайомленні з електронними копіями витягів із Розпорядження №14-рл було встановлено, що згідно копії з реєстраційним номером 1392482 анульована ліцензія на право торгівлі алкогольними напоями з реєстраційним номером 16030308202301006 терміном дії з 17.05.2023 року по 17.05.2024 року в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач зазначає, що в іншій електронній копії витягу з Розпорядження №14-рл, внутрішній номер 1392491, вказано, що анульована ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, з реєстраційним номером 16180308202302296, терміном дії з 20.09.2023 року по 20.09.2024 року, в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 . При встановленні обставин, які стали підставою для прийняття відповідачем Розпорядження №14-рл від 02.02.2024 року про анулювання двох ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у двох магазинах, в яких здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 , було встановлено, що вищезазначене Розпорядження було прийнято на підставі Акту від 26 грудня 2023 р. документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 1-го січня 2017 року по 31 грудня 2022 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 1-го січня 2016 р. по 31 грудня 2022 р. Єдиним доказом нібито встановленого порушення про нібито реалізацію. позивачем алкогольних напоїв без марок акцизного податку є самостійно виготовлена відповідачем таблиця, яка розміщена на сторінці 104 Акту документальної перевірки та в якій наведено сім фактів реалізації алкогольних напоїв в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 . В цій таблиці зазначено фіскальний номер РРО, через який було здійснено продаж; дата і час здійснення операції; фіскальний номер документу; найменування товару; серія та номер марки акцизного податку; кількість товару; ціна за одиницю товару; сума операції. Будь-яких доказів на підтвердження описаних в Акті документальної перевірки порушень до Акту документальної перевірки не долучено, а отже твердження, що викладені в Акті перевірки, є лише припущенням (вигадкою) перевіряючих та не можуть бути покладені в основу прийнятого відповідачем Розпорядження №14-рл від 2.02.2024 р. про анулювання двох ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Ухвалою суду від 27.03.2024 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/3518/24, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 27.03.2024 ФОП ОСОБА_1 у задоволенні заяви про забезпечення позову у справі №440/3518/24 відмовлено.
26.04.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовом в якому представник Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області проти задоволення позовних вимог заперечує. Крім того, відповідач зазначає, що ознайомившись з вказаним адміністративним позовом, ГУ ДПС у Полтавській області вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню виходячи з наступних обставин справи. За результатами перевірки ФОП ОСОБА_1 складено акт від 26.12.2023 № 13373/16-31-24-05-01/2735803381, згідно висновку якого встановлено порушення вимог: п.226.3, 226.7, 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) та абз.3 ч.4 ст.11 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон № 481/95-ВР), а саме: реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка. На підставі даного акту відповідно до абз. 6 ч. 54 ст. 15 Закону № 481/95-ВР ГУ ДПС у Полтавській області було прийнято розпорядження 14-рл від 02.02.2024 одним з пунктів якого є анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями відповідних суб'єктів господарювання, в тому числі ліцензії ФОП ОСОБА_1 № НОМЕР_2 від 07.05.2021 терміном дії з 17.05.2021 до17.05.2022; № 16030308202200797 від 26.04.2022 терміном дії з 17.05.2022 до 17.05.2023 (магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 .; № 16180308202202135 від 06.09.2022 терміном дії з 20.09.2022 до 20.09.2023 (магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 ).
Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами перевірки ФОП ОСОБА_1 складено акт від 26.12.2023 № 13373/16-31-24-05-01/2735803381, згідно висновку якого встановлено порушення вимог:
- п. 226.3, 226.7, 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) (далі - ПК України) та абз.3 ч.4 ст.11 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон № 481/95-ВР), а саме: реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
На підставі даного акту відповідно до абз. 6 ч. 54 ст. 15 Закону № 481/95-ВР ГУ ДПС у Полтавській області було прийнято розпорядження 14-рл від 02.02.2024 одним з пунктів якого є анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями відповідних суб'єктів господарювання, в тому числі ліцензії ФОП ОСОБА_1 №16030308202101109 від 07.05.2021 терміном дії з 17.05.2021 до 17.05.2022; № 16030308202200797 від 26.04.2022 терміном дії з 17.05.2022 до 17.05.2023 (магазин «Оптовичок» за адресою: АДРЕСА_1 .; № 16180308202202135 від 06.09.2022 терміном дії з 20.09.2022 до 20.09.2023 (магазин «Оптовичок» за адресою: АДРЕСА_2 ).
Позивач не погоджуючись із розпорядженням №14-рл від 02.02.2024, прийнятим ГУ ДПС в Полтавській області в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазинах: "Оптовичок": АДРЕСА_1 (реєстраційний номер ліцензії 16030308202301006, термін дії з 17.05.2023 по 17.05.2024) та "Маркетопт Express" (Лубенський район, с. Засулля, вул. Харківська. буд. 17Б), (реєстраційний номер ліцензії 16180308202302296, термін дії з 20.09.2023 по 20.09.2024), звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року 481/95-ВР /надалі - Закон №481/95-ВР/.
Відповідно до абзацу другого статті 16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної Законами України.
За приписами статті 1 Закону №481/95-ВР:
- алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД;
- роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;
- місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів;
- анулювання ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії;
- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Абзацом 3 частини четвертої статті 11 Закону №481/95-ВР встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з підпунктами 14.1.4, 14.1.145, 14.1.107, 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 ПК України /надалі - ПК України (у відповідній редакції)/:
акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції); підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку;
марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів;
маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
До підакцизних товарів належать, зокрема, спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво /пункт 215.1 статті 215 ПК України/.
Відповідно до пункту 226.3 статті 226 ПК України виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України /пункт 226.5 статті 226 ПК України/.
Пунктом 226.7 статті 226 ПК України передбачено, що кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.
Згідно з перши та третім абзацами пункту 226.9 статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
Відповідно до пункту 5 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251, (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2020 року № 1037, чинної з 03 листопада 2020 року):
Марка для алкогольних напоїв повинна містити двомірний штрих-код швидкого реагування (далі - QR-код) та лінійний штрих-код (далі - штрих-код).
На кожну марку наносяться такі реквізити:
слова УКРАЇНА, МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ, ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ (для тютюнових виробів);
позначення виду марки, що складається із слів та літер алкоголь вітчизняний (лікеро-горілчана продукція) - АВ ЛГП, алкоголь вітчизняний (виноробна продукція) - АВ ВП, алкоголь імпортний (лікеро-горілчана продукція) - АІ ЛГП, алкоголь імпортний (виноробна продукція) - АІ ВП, тютюн вітчизняний (сигарети з фільтром) - ТВ ЗФ, тютюн вітчизняний (сигарети без фільтра, цигарки) - ТВ БФ, тютюн вітчизняний (сигарили) - ТВ СГ, тютюн імпортний (сигарети з фільтром) - ТІ ЗФ, тютюн імпортний (сигарети без фільтра, цигарки) - ТІ БФ, тютюн імпортний (сигарили) - ТІ СГ, тютюн вітчизняний (інші вироби) - ТВ ІНШІ, тютюн імпортний (інші вироби) - ТІ ІНШІ, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні - ТВЕН В, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортні - ТВЕН І, рідина імпортна - РІ, рідина вітчизняна - РВ;
індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах) через скісну риску, сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю до тисячного знака, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, кількість штук у пачці або упаковці (для сигарет, цигарок та сигарил);
реквізити покупця марки (зазначаються на марках для алкогольних напоїв): для юридичних осіб - код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб - підприємців - код, який відображає реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
QR-код та штрих-код (зазначаються на марках для алкогольних напоїв).
Штрих-код містить інформацію про серію та номер марки.
QR-код містить інформацію про серію та номер марки, реквізити покупця марки: для юридичних осіб - код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб - підприємців - код, який відображає реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті), та посилання на веб-ресурс для перевірки марки.
QR-код також може містити інформацію про геш-послідовність.
Інформаційні набори даних для генерації QR-кодів та штрих-кодів, що наносяться на марку для алкогольних напоїв, генеруються ДПС та передаються підприємству-виробнику з використанням засобів захисту інформації у зведеній заявці-розрахунку.
Отже, перелічені вище норми унеможливлюють факт дублювання марки акцизного податку та повторного її використання.
Відповідно до пункту 226.11 статті 226 ПК України та пункту 24 Положення №1251 ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
При цьому, пунктом 11 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (далі Закон №265/95-ВР) передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Водночас, пунктом 2 розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну України від 21 січня 2016 року №13 (далі Положення №13) встановлено, що фіскальний чек має містити такі обов'язкові реквізити, зокрема, як цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9).
Згідно з пунктом 228.9 статті 228 ПК України відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу 20 частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Як слідує з аналізу наведених норм чинного законодавства, законом заборонено виробництво, зберігання, транспортування та реалізацію алкогольних напоїв, що підлягають маркуванню, без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, при цьому, такими, що немарковані вважаються, зокрема, алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог Положення №1251, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 Положення №1251.
Як слідує з матеріалів справи, підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження стало виявлення під час проведених відповідачем фактичної перевірки реалізації алкогольних напоїв, що вважаються не маркованими згідно з пунктом 226.9 статті 226 ПК України, а саме, згідно з електронними копіями розрахункових документів, що надходять по дротових та/або бездротових каналах зв'язку до органів ДПС та копій фіскальних чеків, встановлено фактів реалізації алкогольних напоїв з маркою акцизного податку, що дублюється, а саме:
- в магазині за адресою: м. Кременчук, вул. Богдана Хмельницького, буд. 7-Б, серія та номер МАП: «APBJPAG(, 0032718137, 0032718137, 0042735405, НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_4 » на товарі « 2208601100#Горілка Хлібний дар Класична 0,1 л, 2208601100#Горілка Хлібний дар Класична 0,5 л, 2208601100#Горілка Хлібний дар Класична 0,18 л, 2208601100#Горілка МОРОША Джерельна 0,2 л, 2208601100#Горілка МОРОША Джерельна 0,2 л, 2208601100#Горілка Хлібний дар Класична 0,25л, 2208601100# Горілка Хлібний дар Класична 0,25л»;
- в магазині за адресою: с. Засулля, вул. Харківська, 17Б: «QWTM, (ХWJP, 0197561780» на товарі « 2208202900#Бренді Askaneli 3 зірок 0,5 л, 2208601100#Горілка NemiroffОсоблива штоф 0,5, 2204219800#ВиноБОЛ, ШатоДеВінчер, н/сол1,5л», тобто встановлено продаж алкогольних напоїв, маркованих з відхиленням від вимог Положення №1251 (марками акцизного податку з однаковими реквізитами), у зв'язку із чим така продукція вважається немаркованою.
У свою чергу відповідачем не надано доказів контрольної закупівлі підакцизних товарів, вилучення правоохоронними органами чи контролюючим органом товарів з марками, чи то проведення експертиз марок акцизного податку для встановлення факту реалізації продукції, яка є не маркованою або з підробленими марками акцизного податку в розумінні статті 226 ПК України.
Таким чином, виявлення факту задвоєння реквізитів марок акцизного податку може слугувати підставою для проведення перевірки позивача з боку відповідача. Але в подальшому задля доведення факту підробки необхідно проводити дослідження самих марок.
Отже, висновки контролюючого органу, зазначені в акті перевірки у відповідній частині - є припущеннями й не доведені належними та беззаперечними доказами.
Також відповідачем не досліджено, які саме з однакових марок акцизного податку є підробними, а які справжніми.
Посадовими особами податкового органу не вчинено усіх дій під час перевірки для підтвердження факту правопорушення - маркування алкогольної продукції підробленими марками акцизного податку. Тому воно не є доведеним у належний спосіб.
Суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем обставин використання позивачем підроблених марок акцизного збору.
Відповідно, це ж саме порушення, яке стало підставою для анулювання позивачу ліцензії, спростовано у ході розгляду справи.
Отже, розпорядження №14-рл від 02.02.2024, яким анульовано ліцензію Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частини другої статті. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені вище фактичні обставини справи та беручи до уваги норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача.
Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби в Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження №14-рл від 02.02.2024, прийняте ГУ ДПС в Полтавській області в частині анулювання ліцензії Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазинах: "Оптовичок": АДРЕСА_1 (реєстраційний номер ліцензії 16030308202301006, термін дії з 17.05.2023 по 17.05.2024), "Маркетопт Express" (Лубенський район, с. Засулля, вул. Харківська. буд. 17Б), (реєстраційний номер ліцензії 16180308202302296, термін дії з 20.09.2023 по 20.09.2024).
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області витрати зі сплати судового збору у загальній сумі 3028,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.М. Петрова