06 листопада 2024 р. № 400/6963/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаДепартаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001,
прозобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради (далі - відповідач) про:
- зобов'язання Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради здійснити державну реєстрацію змін до відомостей шляхом виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з розділу: «Керівник юридичної особи, а також відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, тощо» відомостей про ОСОБА_1 , як керівника товариства з обмеженою відповідальністю «Вімар Оффшор Миколаїв».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , працюв в ТОВ «Вімар Оффшор Миколаїв» на посаді директора з 28.04.2014 року. Рішенням Баштанського районного суду Миколаївської області від 22.02.2024 року у справі №468/1953/23 визнано припиненими трудові відносини між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю «Вімар Оффшор Миколаїв» з 30.06.2023 року відповідно до положень ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю України. Вказане рішення суду набрало законної сили з 26.03.2024 року. 24.06.2024 року позивач звернувся із заявою до Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради про проведення реєстраційних дій щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про нього як керівника ТОВ «Вімар Оффшор Миколаїв». Однак, 28.06.2024 року отримав відповідь від ДНАП ММР, згідно якої ОСОБА_1 було повідомлено про неможливість внести зміни до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на підставі рішення Баштанського районного суду Миколаївської області від 22.02.2024 року у справі №468/1953/23, оскільки у резолютивній частині рішення відсутнє зобов'язання державного реєстратора на вчинення реєстраційних дій щодо виключення відомостей про керівника. Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, а свої права порушеними позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Ухвалою від 26.07.2024 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі №400/6963/24 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач послався на те, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації може лише засвідчити факт, тобто виконати функцію легалізації події, тому, якщо резолютивна частина рішення не передбачає обов'язку вчинити реєстраційну дію, державний реєстратор не має правової підстави вносити будь-які відомості до ЄДР на підставі вказаного вище рішення Баштанського районного суду Миколаївської областi. Про що повідомлено позивача листом від 27.06.2024 року № 10037/19.03.01-03/19/14/24. Крім того, просив відмовити позивачу лише у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача судових витрат у розмірі 1211,20 грн.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , працюв в ТОВ "Вімар Оффшор Миколаїв" на посаді директора з 28.04.2014 року.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, єдиним учасником даного підприємства є громадянин України ОСОБА_2 .
Позивач, користуючись своїм правом на розірвання трудового договору з ТОВ "Вімар Оффшор Миколаїв" подав на адресу зареєстрованого місцезнаходження відповідача заяву про звільнення з роботи з посади директора з 30.06.2023 року за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України, однак дана заява не була розглянута.
Рішенням Баштанського районного суду Миколаївської області від 22.02.2024 року у справі №468/1953/23 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано припиненими трудові відносини між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю "Вімар Оффшор Миколаїв" з 30.06.2023 року відповідно до положень ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю України.
Рішенням суду від 22.02.2024 року у справі №468/1953/23 набрало законної сили з 26.03.2024 року.
24.06.2024 року позивач звернувся із заявою до Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради про проведення реєстраційних дій щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про нього як керівника ТОВ «Вімар Оффшор Миколаїв».
Однак, 28.06.2024 року отримав відповідь від ДНАП ММР, згідно якої ОСОБА_1 було повідомлено про неможливість внести зміни до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на підставі рішення Баштанського районного суду Миколаївської області від 22.02.2024 року у справі №468/1953/23, оскільки у резолютивній частині рішення відсутнє зобов'язання державного реєстратора на вчинення реєстраційних дій щодо виключення відомостей про керівника.
Уважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, з урахуванням норм матеріального права, які їх регулюють та встановлених у судовому засіданні фактичних обставин справи, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців регулює Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 775-ІV) (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За визначенням, що міститься у статті 1 вказаного Закону Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону (частина перша статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, інформація для здійснення зв'язку з керівником юридичної особи (телефон та/або адреса електронної пошти)), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Рішення Баштанського районного суду Миколаївської області від 22.02.2024 року у справі №468/1593/23 не містить зобов'язання для державного реєстратора внести відповідні відомості до ЄДР щодо директора підприємства.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4 Закону державна реєстрація юридичних осіб (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Державна реєстрація базується на таких основних принципах: 1) обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; 2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; 3) врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; 4) державної реєстрації за заявницьким принципом; 6) єдності методології державної реєстрації; 7) об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; 8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; 9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.
Статтею 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
За приписами частини четвертої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;
3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії;
4) рішення уповноваженого органу юридичної особи про передачу за договором повноважень виконавчого органу юридичній особі - у разі внесення змін до відомостей про юридичну особу, яка виконує повноваження виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю, що перебуває у статусі резидента відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" та передало повноваження виконавчого органу такого товариства юридичній особі;
5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;
6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;
7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;
8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;
9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;
10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;
11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування;
12) звіт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону;
13) звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону;
14) структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства;
15) витяг, виписка чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи - нерезидента в країні її місцезнаходження, - у разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа - нерезидент;
16) нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи - для фізичної особи - нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, - для фізичної особи - резидента.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:
1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;
3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Баштанського районного суду Миколаївської області від 22.02.2024 року у справі №468/1953/23 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано припиненими трудові відносини між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю "Вімар Оффшор Миколаїв" з 30.06.2023 року відповідно до положень ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю України.
З аналізу вказаних норм слідує, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії можуть проводитися на підставі судових рішень, що набрали законної сили.
Суд зауважує, що наявність у Єдиному державному реєстрі інформації про керівника юридичної особи передбачена законодавством та є обов'язковою. Поряд з цим, в Єдиному державному реєстрі державний реєстратор має технічну можливість зазначити у вкладці (Керівник) в полі "Наявність обмежень щодо представництва", наприклад, інформацію про те, що керівник юридичної особи припинив трудові відносини із посиланням на певний документ або у відповідності до законодавства вилучити відомості про попереднього керівника та внести відомості про нового керівника юридичної особи, шляхом проведення однією із наступних реєстраційних дій: - державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу; - внесення судового рішення, яке потребує змін атрибутів суб'єкта.
Суд зазначає, що особа, яка вважає своє право чи інтерес порушеними через подання та внесення до ЄДР недостовірних відомостей може вимагати їх захисту через корегування відомостей ЄДР та відображенні в ЄДР відповідних дійсних відомостей у спосіб, що забезпечить ефективне відновлення та захист її порушених прав та інтересів, зокрема шляхом скасування запису в ЄДР (пункт 2 частини 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).
Одним із основних принципів на якому базується державна реєстрація є принцип достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі.
Таким чином, у разі не внесення вказаних змін до ЄДР щодо припинення повноваження ОСОБА_1 на посаді директора ТОВ "Вімар Оффшор Миколаїв", у реєстрі будуть зазначені не достовірні та не повні відомості, а отже буде порушений основний із принципів державної реєстрації.
Виходячи з вищезазначеного, а також враховуючи рішення Баштанського районного суду Миколаївської області від 22.02.2024 року у справі №468/1953/23, яким з 30.06.2023 року припинено трудові відносини між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю "Вімар Оффшор Миколаїв", у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 з посади директора за власним бажанням на підставі ч.1 ст.38 КЗпП України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Таким чином, при задоволенні позову позивача суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2,3,6,139,241-246 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 41210422) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Зобов'язати Департамент з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради здійснити державну реєстрацію змін до відомостей шляхом виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з розділу: «Керівник юридичної особи, а також відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, тощо» відомостей про ОСОБА_1 , як керівника товариства з обмеженою відповідальністю «Вімар Оффшор Миколаїв».
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 41210422) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн.
4. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко