Рішення від 06.11.2024 по справі 400/6123/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2024 р. № 400/6123/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М. розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить суд

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 , у перерахунку з 01.04.2019 року моєї пенсії, без обмеження максимальним розміром з врахуванням індексації 2022 року, 2023 та 2024 року та соціальної допомоги в сумі 2000 гривень.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , пенсії станом на 05.03.2019 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-ХІ1 в розмірі 90% місячного грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням індексацій та доплат, а саме:

- соціальної допомоги у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. № 118;

- індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. № 168;

- індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року № 185.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Відповідач здійснив перерахунок пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України вiд 14.07.2021 №713, індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 (далі - Постанова № 118), індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 (далі - Постанова № 168) та індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 (далі - Постанова № 185). Однак виплату обмежено максимальним розміром пенсії.

Відповідач подав відзив на позов, в якому провив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши що відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає 2361 грн., отже розмір пенсійної виплати, з урахуванням обмеження, визначеного ст. 2 Закону № 3668-ІУ не повинен перевищувати 23610,00 грн.

На виконання Постанов № 118, 168, 185, до основного розміру пенсії Позивача встановлено доплата в сумі 2479,55 грн., в сумі 1500 грн., та в сумі 1500 грн. відповідно. Розмір пенсійної виплати Позивача з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії, визначеного законом, з 01.03.2024 склав - 23610,00 грн. Виходячи з вищезазначеного, вважаємо, що правових підстав для задоволення позовних вимог позивача немає.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 січня 2024 року у справі № 400/15215/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Миколаївській області провести перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9/1/6860 від 12.07.2021 року з розрахунку 90 % грошового забезпечення.

При виконанні вказаного рішення суду ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснило перерахунок пенсії із застосуванням виплати максимального розміру пенсії, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, що являється протиправним рішенням.

Окрім того, рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року у справі № 400/8308/23 зобов'язано та нараховано з 01.07.2021 року доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень на підставі постанови КМУ від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Згідно наданих розрахунків нарахування пенсії за березень - червень 2024 року значиться щомісячне нарахування пенсії у розмірі 23733,68 грн., але до виплати зазначено-23610,00грн.

Позивачем, 10 травня 2024 року було подано письмову заяву на адресу відповідача, щодо виконання рішення суду від 11 квітня 2024 року у справі № 400/14717/23 та нарахування пенсії без застосування її виплати її максимальним розміром.

Відповідач листом від 24 травня 2024 року № 8752-7720/М-02/8-1400/24 повідомив, що відсутні підстави щодо нарахування пенсії без обмеження максимальним розміром тому що зазначеним рішенням суду таких зобов'язань на нього не покладалось.

Таким чином, спір між сторонами у цій справі стосується виключно обмеження максимального розміру пенсії позивача.

Постановою № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Постановою № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст.968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Постановою № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Суд звертає увагу, що право на соціальний захист є комплексним гарантованим Конституцією України невідчужуваним основоположним правом, яке, за загальним правилом, має абсолютний характер (не залежить від внесення змін до законів або фінансових можливостей держави) та за жодних умов не може бути скасоване, а його обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (постанова Верховного Суду від 16.03.2021 р. у справі № 640/9677/20).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Отже, виконання вимог закону, в тому числі щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.

Суд зазначає, що правова визначеність, як спеціальна складова більш загального принципу верховенства права, передбачає правило остаточності рішень суду та гарантованість їх виконання. Остаточне рішення суду є обов'язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.

Тому зміна нормативно-правового регулювання окремого питання дійсно може мати наслідком втрати актуальності судового рішення, у якому суд розглянув питання застосування норми права, що у подальшому зазнала змін.

Водночас за обставин цієї справи відповідні зміни у законодавстві, зокрема положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-ХІІ та статті 2 Закону № 3668-VI не змінились.

Верховний Суд вже висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону № 2262. Водночас згідно з ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Крім того, суд враховує, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч.3 ст.7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

У спірних правовідносинах наведені положення пункту 2 Постанови № 118, Постанови № 168 та Постанови № 185 щодо підвищення пенсій з 01.03.2022 р., з 01.03.2023 р. та з 01.03.2024 р. відповідно "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом" суперечить приписам Закону № 2262 з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016, які є спеціальними (пріоритетними), а тому підлягають застосуванню відповідачем.

Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому дії відповідача є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України.

Окрім цього, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 р. у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 р. у справі № 160/1088/19).

Аналогічна правова позиція була підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 р. у справі № 520/2098/19.

При цьому, на думку суду, обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України.

У постанові від 16.12.2021 р. у справі № 400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону № 2262 з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Наведені висновки Верховного Суду також мали б бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.02.2023 р., з 01.03.2023 р. та з 01.03.2024 р.

Суд звертає увагу, що незважаючи на наявність у Постановах № 118, № 168 та № 185 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв'язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини 7 статті 43 Закону № 2262 Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.

Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому дії відповідача є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України.

Отже, відповідач протиправно обмежив розмір пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Суд наголошує на тому, що право позивача на обчислення його пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9/1/6860 від 12.07.2021 року з розрахунку 90 % грошового забезпечення вже захищене судовим рішенням від 19 січня 2024 року у справі № 400/15215/23. Крім того, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року у справі № 400/8308/23 нараховано з 01.07.2021 року доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень на підставі постанови КМУ від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Відтак, на виконання рішень суду, пенсія позивача має розраховуватись саме на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9/1/6860 від 12.07.2021 року з розрахунку 90 % грошового забезпечення, з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень на підставі постанови КМУ від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, та з урахуванням індексацій згідно Постанови № 118, Постанови № 168, Постанови № 185.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008 13844159) задовольнити.

2. Визнати Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 , у перерахунку з 01.04.2019 року моєї пенсії, без обмеження максимальним розміром з врахуванням індексації 2022 року, 2023 та 2024 року та соціальної допомоги в сумі 2000 гривень.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , пенсії станом на 05.03.2019 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-ХІІ, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9/1/6860 від 12.07.2021 року в розмірі 90% місячного грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням індексацій та доплат, а саме: соціальної допомоги у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. № 118; індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. № 168; індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року № 185, з урахуванням виплачених сум.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Мельник