про прийняття адміністративної справи до провадження
05 листопада 2024 року м. Київ № 760/3524/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Жук Р.В., ознайомившись із матеріалами адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до 1) Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради
(Київська міська державна адміністрація);
2) Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві
державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Солом'янського районного суду м. Києва з позовом до Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) та Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації (ЄДРПОУ 37485511) щодо відмови у перерахунку та виплаті позивачу суми державної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» з 01.12.2018;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації нарахувати та виплатити позивачу державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» з 01.12.2018 р. по 01.11.2022 р., з урахуванням виплачених сум допомоги.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 16.02.2024 означений позов передано за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями означений позов передано судді Київського окружного адміністративного суду Жуку Р.В.
Згідно з частиною 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказі.
Позивач у позовній заяві зазначає, що 07.11.2022 він звернувся до Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації щодо продовження виплати державної соціальної допомоги та виплати мені недоотриманої державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства за період з 01.12.2018 р. по 07.11.2022 р.
Листом від 11.01.2023 року № 1087/260-108/260/1-260-17 Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації повідомило про продовжено виплату державної соціальної допомоги з 07.11.2022 у розмірі по 2100,00 гри, та здійснення мені коригуючого перерахунку державної соціальної допомоги (далі - державна допомога) за минулий (12 місяців) з 07.11.2021 р. по 07.11.2022 р.
Проте, позивачем до суду не надано означеного звернення та означеної відповіді.
Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною першою статті 4 Закону України “Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2024 року - 3028 гривні.
Отже, у даному випадку позовна заява містить дві позовні вимоги немайнового характеру, сума судового збору за звернення з якими становить 2422,40 грн.
Звертаючись до суду, позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору на підставі статті 8 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання рішень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
По-перше у даній позовній заяві відповідачами є Департамент соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, оже, суд вважає, що означене клопотання з іншої позовної заяви позивача
По-друге, суд зазначає, що згідно статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Вказаною статтею також регламентовано умови, за яких відстрочення сплати судового збору може відбуватися. До таких умов належать: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Також, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати з підстав, що наведені вище.
З аналізу позовної заяви та доданих до неї документів судом встановлено, що: позивач не є військовослужбовцем, батьком, який має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, одиноким батьком, який має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, членом малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї, особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; спір не стосується захисту соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Тобто, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може звільнити особу від сплати судового збору, є її майновий стан. Жодної іншої підстави для постановлення судом ухвали про звільнення сторони від сплати судового збору ні Закон № 3674-VI, ні КАСУ не передбачають.
В свою чергу, доводячи наявність підстав для відстрочення сплати судового збору, позивач посилається на скрутне матеріальне становище, на підтвердження чого позивачем до суду надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків за перший та другий квартал 2023 року.
Відповідно до 1 частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
У розумінні статтей 73, 74 Кодексу адміністративного судочинства України, важкий майновий стан сторони входить до предмета доказування і, відповідно, має бути підтверджений належними і допустимими доказами.
Таким чином, для звільнення від сплати судового збору повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі Креуз проти Польщі, вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Позивач звернувся до суду у 2024 році, проте не надано до суду відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків за весь 2023 рік та довідок форми ОК-5 та ОК-7 за 2023 рік.
З огляду на вищезазначене, заява позивача про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає, оскільки, позивачем не надано доказів на підтвердження неможливості його сплати, а судом не встановлено обставин, які відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України можуть бути підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.
Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду: належним чином засвідченні копії заяви позивача від 07.11.2022 до відповідача-2 та лист відповідача-2 від 11.01.2023 №1087/260-108/260/І-260-17 у двох примірниках; докази надсилання копії позовної заяви та копій доданих до неї документів відповідачу; докази сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн, (оригінал платіжного доручення (квитанції) на рахунок Київського окружного адміністративного суду, який слід сплатити за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101;
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
код банку отримувача (МФО): 899998;
рахунок отримувача: UA718999980313151206084010001;
код класифікації доходів бюджету: 22030101;
призначення платежу: *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі “Судова влада України» за інтернет-адресою https://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 12, 171, 257, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Прийняти позов №760/3524/24 до провадження.
2. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
3. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
4. Встановити позивачу 10-денний строк з дня отримання даної ухвали на усунення недоліків позовної заяви.
5. Попередити позивача про те, що у разі, якщо недоліки не буде усунуто у встановлений судом строк, позовну заяву буде повернуто відповідно до пункту першого частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Жук Р.В.