Рішення від 07.11.2024 по справі 280/8360/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

07 листопада 2024 року Справа № 280/8360/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70420, Запорізька обл., Запорізький р-н., с. Долинське, вул. Шкільна, 5-А, ЄДРПОУ 24910971) про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності» № 15 від 20 серпня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем, з метою уникнення виконання судового рішення в адміністративній справі № 280/4902/24, яким відповідача зобов'язано затвердити проект землеустрою ФОП ОСОБА_1 щодо всієї цілісної земельної ділянки з кадастровим номером 2322188400:03:001:0200 площею 16,3400 га, прийняв рішення Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності» № 15 від 20 серпня 2024 року, яким вирішив здійснити поділ спірної земельної ділянки на дві окремі, що в свою чергу призводить до порушення прав позивача, на користь якого постановлено рішення суду у справі № 280/4902/24, оскільки в тому числі унеможливлює у подальшому отримання зазначеної ділянки у користування після затвердження технічної документації позивача та призводить до неможливості її затвердження в цілому. Таким чином, рішення відповідача №15 від 20 серпня 2024 року є таким, що спрямоване на умисне та свідоме невиконання рішення суду у справі № 280/4902/24, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Також, вказує, що у відповідача відсутні повноваження надавати дозвіл самому собі на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу такої земельної ділянки без згоди позивача як користувача земельної ділянки. Просить позов задовольнити.

Разом із позовною заявою подано і заяву про забезпечення позову. Ухвалою судді від 09 вересня 2024 року у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою суду від 11 вересня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України); витребувано від Управління докази по справі.

26 вересня 2024 року від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, який містить заперечення проти задоволення позову з огляду на наступне. 7 травня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-ІХ. Зокрема, розділ X Земельного кодексу України доповнено пунктом 24 наступного змісту. Землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

Виключення становлять землі оборони, природо-заповідного та іншого природоохоронного призначення, лісогосподарського призначення, землі, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (зокрема, земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських та водогосподарських підприємств), а також землі, щодо яких до набрання чинності цим пунктом надано дозволи на розроблення проектів землеустрою з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природо-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам. Законом визначено момент переходу права власності на земельні ділянки від держави до територіальних громад у залежності від державної реєстрації такого права. Так, земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними. Звертає увагу суду на те, що земельна ділянка під водним об'єктом кадастровий номер 2322188400:03:001:0200 загальною площею 16,3400 га, в тому числі під водою - 9,2274 га, прибережна захисна смуга (пасовища) - 6,0126 га, під дамбою - 1,100 га, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Нижня Хортиця Запорізького району Запорізької області перейшла у комунальну власність Долинської об'єднаної територіальної громади в особі Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - Долинська сільська рада). Рішенням тринадцятої позачергової сесії восьмого скликання Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 18 листопада 2021 року № 73 «Про реєстрацію комунальної власності на земельні ділянки під водними об'єктами» прийнято до комунальної власності Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області земельні ділянки під водними об'єктами до яких увійшла земельна ділянка під водним об'єктом з кадастровим номером 2322188400:03:001:0200. 26 січня 2022 року відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, Долинська сільська рада зареєструвала за собою право комунальної власності на дану земельну ділянку (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 296959572). Відтак, з урахуванням положень статті 83 Земельного кодексу України Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області є власником та розпорядником земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 2322188400:03:001:0200 загальною площею 16,3400 га, землі водного фонду, яка розташована на території Долинської сільської ради (за межами населених пунктів). Окрім того, вказує, що з урахуванням положень статті 56 Закону України «Про землеустрій», а також з огляду на перебування вищезазначеної земельної ділянки у комунальній власності відповідача, відповідач наділений повноваженнями на її формування, зокрема шляхом її поділу. Також, акцентує увагу суду, на те, що оскаржуване позивачем в судовому порядку рішення не може бути скасовано, оскільки станом на дату подання до суду відзиву на позов є виконаним в повному обсязі. У задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

У липні 2021 року, ФОП ОСОБА_1 звернувся до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області з заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 16,3400 га (кадастровий номер 2322188400:03:001:0200) розташованої на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населених пунктів для рибогосподарських потреб.

За наслідками даного звернення відповідачем не було прийнято рішення щодо затвердження або ж відмови у затвердженні технічної документації позивача, у зв'язку із чим позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом в адміністративній справі № 280/211/22.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20 травня 2022 року у справі № 280/211/22, яке набрало законної сили 22 грудня 2022 року визнано протиправною бездіяльність Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області щодо неприйняття рішення за заявою ФОП ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 16,3400 га; зобов'язано Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області повторно розглянути заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 16,3400 га (кадастровий номер 2322188400:03:001:0200) розташованої на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населених пунктів для рибогосподарських потреб, та за результатом її розгляду прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням правової оцінки, наданої в судовому рішенні.

23 березня 2023 року рішенням двадцять другої чергової сесії восьмого скликання Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області №24 відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з підстави того, що технічна документація із землеустрою є недостовірною, оскільки площа розташованого на ній водного об'єкту фактично збільшилася з 9,2274 до 10,4476 га.

Не погодившись із вищезазначеним рішенням відповідача позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом у справі № 280/4825/24.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року у справі № 280/4825/23, яке набрало законної сили 13 березня 2024 року, визнано протиправним та скасовано рішення Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області «Про відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)» від 23.03.2023 № 24; зобов'язано Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області повторно розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) кадастровий номер 2322188400:03:001:0200 площею 16,3400 га, розташованої на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населених пунктів для рибогосподарських потреб, з урахуванням висновків суду.

За наслідками виконання наведеного рішення суду 25 квітня 2024 року рішенням тридцять четвертої позачергової сесії восьмого скликання Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 4 відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). В обґрунтування прийнятого рішення зазначено, що згідно з проведеним обстеженням земельної ділянки кадастровий номер 2322188400:03:001:0200 площею 16,3400 га, під час якого було встановлено наступне: земельна ділянка має розширені межі, а саме водний об'єкт, розташований на даній земельній ділянці, має збільшені розміри з 9,2274 до 10,4476 га, в хвостовій частині розташованого на земельній ділянці водного об'єкта проводились земляні роботи щодо розширення останнього; на всіх під'їздах до водного об'єкта встановлені закриті шлагбауми, які перешкоджають вільному доступу до нього. ФОП ОСОБА_1 продовжує здійснювати господарську діяльність на водному об'єкті без будь-яких правовстановлюючих документів (акт про здійснення обстеження від 19 листопада 2021 року № б/н). Факт затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) кадастровий номер 2322188400:03:001:0200 площею 16,3400 га, що містить в собі недостовірні відомості, а також передача водного об'єкту в користування іншій особі приведе до порушення прав мешканців територіальної громади, а відповідно призведе до порушення їх законних інтересів у формі вільного доступу до водного об'єкту.

Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом у справі № 280/4902/24.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року у справі № 280/4902/24 визнано протиправним та скасовано рішення Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області «Про відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 25 квітня 2024 рок № 4 та зобов'язано Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області затвердити проект землеустрою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) кадастровий номер 2322188400:03:001:0200 площею 16,3400 га, розташованої на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населених пунктів для рибогосподарських потреб.

Станом на дату ухвалення судового рішення в адміністративній справі № 280/8360/24 рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/4902/24 не набрало законної сили.

20 серпня 2024 року Долинською сільською радою Запорізького району Запорізької області прийнято рішення № 15 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності», яким вирішено: надати Долинській сільській раді Запорізького району Запорізької області дозвіл на виготовлення технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності землі водного фонду - для рибогосподарських потреб, площею 16,34 га, з кадастровим номером 2322188400:03:001:0200, яка розташована на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (за межами населених пунктів) на 2 земельні ділянки орієнтованою площею 13,4178 га та 2,9221 га.; надати технічну документацію щодо поділу земельної ділянки комунальної власності на затвердження сесії Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Вважаючи рішення необґрунтованим та протиправним позивач звернувся до суду із позовом в даній справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Предметом спору в рамках адміністративної справи № 280/8360/24 є вирішення питання щодо наявності у відповідача повноважень на прийняття рішень щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 2322188400:03:001:0200 площею 16,3400 га, розташованої на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населених пунктів для рибогосподарських потреб з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/4902/24.

Абзацом 1 статті 142 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно абзацу 1 статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Частиною 2 статті 327 Цивільного кодексу України передбачено, що управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Частиною першою статті 3 ЗК України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з частиною другою статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

27 травня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-ІХ (далі - Закон № 1423-ІХ).

Законом № 1423-ІХ розділ X ЗК України доповнено пунктом 24, відповідно до якого землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

З урахуванням вказаного пункту виключення становлять землі оборони, природо-заповідного та іншого природоохоронного призначення, лісогосподарського призначення, землі, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (зокрема, земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських та водогосподарських підприємств), а також землі, щодо яких до набрання чинності цим пунктом надано дозволи на розроблення проектів землеустрою з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природо-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам.

Законом № 1423-ІХ та пунктом 24 розділ X ЗК України визначено момент переходу права власності на земельні ділянки від держави до територіальних громад у залежності від державної реєстрації такого права.

Так, земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Судом встановлено, що згідно витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28 січня 2022 року № 296959572, копія якого міститься в матеріалах справи, Долинська сільська рада 26 січня 2022 року зареєструвала за собою право комунальної власності на дану земельну ділянку під водним об'єктом кадастровий номер 2322188400:03:001:0200 загальною площею 16,3400 га.

З огляду на вказане, земельна ділянка під водним об'єктом кадастровий номер 2322188400:03:001:0200 загальною площею 16,3400 га, в тому числі під водою - 9,2274 га, прибережна захисна смуга (пасовища) - 6,0126 га, під дамбою - 1,100 га, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Нижня Хортиця Запорізького району Запорізької області перейшла у комунальну власність Долинської об'єднаної територіальної громади в особі Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області з 26 січня 2022 року.

Рішенням тринадцятої позачергової сесії восьмого скликання Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 18 листопада 2021 року № 73 «Про реєстрацію комунальної власності на земельні ділянки під водними об'єктами», копія якого міститься в матеріалах справи, прийнято до комунальної власності Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області земельні ділянки під водними об'єктами до яких увійшла земельна ділянка під водним об'єктом з кадастровим номером 2322188400:03:001:0200.

Як передбачено у підпунктах "а", "в" частини першої статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

З вищевикладеного вбачається, що Долинська сільська рада є власником та розпорядником земельної ділянки 2322188400:03:001:0200 загальною площею 16,3400 га у розумінні статті 12 ЗК України.

Частинами 1-2 статті 83 ЗК України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Основи діяльності у сфері землеустрою, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування врегульовано Законом України «Про землеустрій» від 22 травня 2003 року № 858-IV (далі - закон № 858-IV).

Так, відповідно до частин 1 - 6 статті 79-1 Закону № 858-IV формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

Поділ, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Поділ, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у користуванні, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Справжність підпису на такій згоді засвідчується нотаріально.

Земельні ділянки можуть бути об'єднані, якщо вони мають однакове цільове призначення. У разі поділу земельної ділянки, об'єднання земельних ділянок сформовані земельні ділянки зберігають своє цільове призначення.

У відповідності до положень статті 26 Закону № 858-IV замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Так, з урахуванням положень статті 79-1 ЗК України, з огляду на те, Долинська Сільська рада Запорізького району Запорізької області є власником та розпорядником земельної ділянки 2322188400:03:001:0200 загальною площею 16,3400, до її повноважень належить, зокрема прийняття рішень щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо поділу вказаної земельної ділянки та її поділу.

Стосовно посилань представника позивач на положення статі 56 Закону № 858-IV, з урахуванням якої дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки можливий виключно за згодою землекористувача, тобто позивача, суд зазначає наступне.

Cудом встановлено, що земельна ділянка загальною площею 16,3400 га, в тому числі: під водою - 9,2274 га, прибережна захисна смуга (пасовища) - 6,0126 га, під дамбою - 1,100 га була предметом договору оренди землі від 05 квітня 2008 року (реєстровий №3818), зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07 травня 2008 року за №040826000001 (далі - Договір 1). Орендодавцем за цим Договором виступала Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області, орендарем приватний підприємець ОСОБА_1 . Договір було укладено на 12 років (до 07 травня 2020 року).

10 липня 2012 року між Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області та приватним підприємцем ОСОБА_1 , на виконання вимог статті 51 Водного кодексу України був укладений договір надання водного об'єкту загальнодержавного значення, розташованого на території Запорізького району у тимчасове користування на умовах оренди (далі - Договір 2). Предметом Договору 2 було водне дзеркало площею 9,2274 га. Строк дії Договору 2 до 07 травня 2020 року.

Умовою для укладення Договору 2 була наявність договору оренди землі від 05 квітня 2008 року (за реєстровим №3818), зареєстрованого 07 травня 2008 року за №040826000001 (пункт 5.1. Договору 2).

Починаючи з 07 травня 2008 року позивач безперервно, добросовісно та відкрито користувався спірною земельною ділянкою площею 16,3400 га та водним дзеркалом площею 9,2274 га.

Отже, право користування позивача на спірну земельну ділянку та водний об'єкт у період до 07 травня 2020 року посвідчувалось двома договорами: договором оренди земельної ділянки та договором надання водного об'єкту у тимчасове користування.

З вищевикладеного вбачається, що позивач був користувачем земельної ділянки з 07 травня 2008 року по 07 травня 2020 року включно.

Оскільки матеріали справи не містять доказів на підтвердження факту перебування вищезазначеної ділянки у користуванні позивача станом на дату прийняття оскражуваного в даній справі рішення, згода на її поділ з урахуванням положень статті 56 та статті 79-1 Закону № 858-IV не вимагається.

Обмежень щодо суб'єктного складу, якому розпорядник має право надавати дозвіл на виготовлення технічної документації щодо поділу земельної ділянки не містить.

З приводу посилань позивача на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року у справі № 280/4902/24 суд зазначає, що вказане судове рішення з урахуванням положень частин 1-2 статті 14 КАС України є обов'язковим до виконання відповідачем після набрання вказаним судовим рішенням законної сили.

Станом на дату прийняття відповідачем оскаржуваного рішення та станом на дату ухвалення судового рішення в даній справі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року у справі № 280/4902/24 не набрало законної сили, оскільки переглядається судом апеляційної інстанції в Третьому апеляційному адміністративному суді.

З вищевикладеного вбачається, що оскаржуване позивачем у справі рішення було прийнято відповідачем відповідно до встановлених законом повноважень.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

У зв'язку з відмовою в позові розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення,- відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 07 листопада 2024 року.

Суддя Д.В. Татаринов