СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 2-а/759/274/24
ун. № 759/23472/24
07 листопада 2024 року суддя Святошинського районного суду м. Києва П'ятничук І.В. дослідивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
05.11.2024 року представник позивача Литвинов В.В. який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з вказаним позовом.
Розглядаючи питання про відкриття провадження у справі, вважаю, що вищевказана скарга слід направити за підсудністю до іншого суду за таких підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, за предметною підсудністю вищевказаний позов належить до юрисдикції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
Частиною 1 ст. 25 КАС України встановлена територіальна юрисдикція (підсудність) для справ вказаної категорії, якою визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються адміністративним судом за вибором позивача: судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або судом за місцем знаходження відповідача.
Звертаючись за підсудністю до Святошинського районного суду м. Києва, позивачем зазначена адреса його проживання: АДРЕСА_1 , що відносить до Шевченківського району м. Києва.
Проте, вказана адреса позивача територіально не відносяться до Святошинського районного суду м. Києва.
Згідно позовної заяви місцезнаходження інспектора Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Гришка І.О. позивачем було зазначено як вул. Святослава Хороброго, 9 м. Київ, а місце знаходження Департаменту патрульної поліції: м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, що також не відносить до Святошинського районного суду м. Києва.
За таких обставин, позов є не підсудним Святошинському районному суду м. Києва як адміністративному, та підлягає розгляду за місцем знаходження відповідачів Солом'янським районним судом м. Києва.
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Виходячи з наведеного, беручи до уваги, що інститут територіальної юрисдикції розмежовує підсудність справ, суд приходить до висновку, що матеріали адміністративного позову слід передати на розгляд за підсудністю до належного суду - до Солом'янського районного суду м. Києва.
Керуючись ст. ст. 25, 29, 171, 294 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі - направити за підсудністю до Солом'янського районного суду м. Києва ( 03037, м. Київ, вул. Максима Кривоноса, 25).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя: І.В. П'ятничук