Постанова від 07.11.2024 по справі 933/762/24

Провадження № 3/933/444/24

Справа № 933/762/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 листопада 2024 року селище Олександрівка

Суддя Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А., розглянувши матеріали справ, які надійшли від відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

- ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП роз'яснено під час складання протоколів,

- за ч. 1 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

25.10.2024 року суддею Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А. отримано 2 протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП.

За вимогами ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Постановою судді від 28.10.2024 року дані справи були об'єднані в одне провадження.

Про час і місце судового розгляду судом був повідомлений керівник Олександрівського відділу Краматорської окружної прокуратури з метою забезпечення участі прокурора при розгляді справи про адміністративне правопорушення. Прокурор у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив (а.с.34).

Суддею залучено до участі у судовому розгляді поліцейського ВП № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області, який склав протокол (а.с.33).

Представник ВП № 1 Краматорського РУП у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Оскільки, КУпАП не передбачає обов'язкової участі в судовому засіданні прокурора та поліцейського, суддя вирішив за можливе проведення судового засідання без їх участі, на підставі протоколу та долучених до нього стороною обвинувачення доказів.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи надав (а.с.32).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 125, 130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.

Розглянувши одночасно справи про адміністративні правопорушення, суддя встановив.

15.10.2024 року, о 16 год. 40 хв., у с. Очеретине по вул. Олександра Нагорного (Чарікова) 2, гр. ОСОБА_1 керував тз ВАЗ 2101 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота. Від продуття Драгер на місці зупинки на стан алкогольного сп'яніння відмовився. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР.

15.10.2024 року, о 16 год. 40 хв., у с. Очеретине по вул. Олександра Нагорного (Чарікова) 2, гр. ОСОБА_1 керував тз ВАЗ 2101 без посвідчення водія, тобто не маючи право керування даним транспортним засобом, повторно протягом року, постанова дп18/657890 від 14.04.2024 року, чим порушив вимоги п.2.1.а ПДР України.

За вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Суддею у судовому засіданні дослідженні протоколи про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 151371 та ЕПР № 151400 від 15.10.2024 року, та додані до них матеріали:

Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 151371 від 15.10.2024 року, містить відомості про те, що 15.10.2024 року, о 16 год. 40 хв., в с. Очеретине по вул. Олександра Нагорного (Чарікова) 2, гр. ОСОБА_1 керував тз ВАЗ 2101 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота. Від продуття Драгер на місці зупинки на стан алкогольного сп'яніння відмовився. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У протоколі свідків не зазначено.

Протокол містить відомості про роз'яснення ОСОБА_1 ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, та йому повідомлено, що розгляд справи відбудеться в Олександрівському районному суді.

Протокол підписано особою, що притягається до адміністративної відповідальності, та працівником поліції (а.с.4).

Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 151400 від 15.10.2024 року, містить відомості про те, що 15.10.2024 року, о 16 год. 40 хв., в с. Очеретине по вул. Олександра Нагорного (Чарікова) 2, гр. ОСОБА_1 керував тз ВАЗ 2101 без посвідчення водія, тобто не маючи право керування даним транспортним засобом протягом року, постанова дп18/657890 від 14.04.2024 року, чим порушив вимоги п.2.1.а ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП.

У протоколі свідків не зазначено.

Протокол містить відомості про роз'яснення ОСОБА_1 ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, та йому повідомлено, що розгляд справи відбудеться в Олександрівському районному суді.

Протокол підписано особою, що притягається до адміністративної відповідальності, та працівником поліції (а.с.4).

Рапорт помічника чергового від 15.10.2024 року, про те, що 15.10.2024 року о 16:52 год, в с. Очеретине, під час перевірки т/з ВАЗ 2101, виявлено, що водій ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував з явними ознаками а/с (а.с.5,22).

Письмові пояснення ОСОБА_1 містять відомості про те, що 15.10.2024 року він керував своїм автомобілем ВАЗ 2101 р.н. НОМЕР_2 , в с. Очеретине. Перед тим, як сісти за кермо, він вжив 100 гр. "Віски". При перевірці поліцейськими, було встановлено що у нього відсутнє посвідчення водія, та свідоцтво про реєстрації т/з. Також, йому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера «Драгер», на що він відмовився, а також, відмовився від проходження медичного огляду (а.с.6,23).

15.10.2024 року о 17:00 год., ОСОБА_1 виписано направлення до Добропільської ЛІЛ (а.с.11).

Керування транспортним засобом ВАЗ 2101 р.н. НОМЕР_2 , згідно акту прийому-передачі, передано ОСОБА_3 (а.с.12).

З довідок відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області вбачається, що ОСОБА_1 , посвідчення водія на право керування транспортними засобами не отримував та протягом року не притягався до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП. 14.04.2024 року притягався до адміністративної відповідальності за ч. 2 126 КУпАП(а.с.13, 27-28).

Відеозапис, долучений до протоколу складаються з 3 файлів:

- файл: «CAM-014_00000020241015171639_0073» містить відомості про те, що чоловік представляється ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Поліцейський зазначає, що вони перебувають на території блок-посту у с. Очеретине. ОСОБА_1 підтверджує, що керував автомобілем ВАЗ 2101 р.н. НОМЕР_2 , був зупинений працівниками поліції, і у нього було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота. Також підтвердив, що керував автомобілем без посвідчення водія. Поліцейський пропонує водієві, на підставі п. 2.5 ПДР, пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Драгер, на що останній відмовляється. Потім працівник поліції пропонує водієві пройти огляд у найближчому медичному закладі м. Добропілля, на що водій, також, відмовляється. Поліцейський роз'яснює, що це є порушенням п. 2.5. ПДР України, та його буде притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 130 КУпАП, а також буде складено протокол за керування транспортним засобом без посвідчення водія;

- файл: «CAM-014_00000020241015173903_0074» містить відомості про те, що поліцейський зазначає, що відносно ОСОБА_1 було складено протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП і зачитує йому його права, передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України, та на його запитання водій відповідає, що права йому зрозумілі. Поліцейський роздруковує протокол серії ЕПР 1 № 151371. Поліцейський просить ОСОБА_1 поставити свої підписи у відповідних графах протоколу;

- файл: «CAM-014_00000020241015181626_0075» містить відомості про те, щополіцейський зазначає, що відносно ОСОБА_1 було складено протоколу за ч. 5 ст. 126 КУпАП за керування без посвідчення водія повторно протягом року. Роз'яснює права, передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України. Поліцейський роздруковує протокол та просить ОСОБА_1 поставити свої підписи у відповідних графах протоколу;

При вирішенні питання, щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суддя враховує наступне.

Згідно з положеннями ч.ч. 2-6 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до загальних положень ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, правила, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Керування транспортним засобом у стані алкогольного чи іншого сп'яніння є найтяжчим порушенням у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням. Так, водій у стані сп'яніння є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб.

Суддя, оцінивши дослідженні в судовому засіданні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю дійшов до висновку, що вина ОСОБА_1 поза розумним сумнівом доведена у вчиненні ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, підтверджено його особистими письмовими поясненнями долученими до матеріалів справи та його особистими поясненнями поліцейському, що відображено на дослідженому в судовому засіданні відеозаписі. Зазначені події також підтверджено рапортом помічника чергового від 15.10.2024 року, згідно якого за повідомленням чергової частини (102) 15.10.2024 року о 16:52 год, в с. Очеретине, під час перевірки т/з ВАЗ 2101, виявлено, що водій ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував з явними ознаками а/с (а.с.5,22).

Помилку в прізвищі ОСОБА_1 , (Сандор) в рапорті помічника чергового, суддя розцінює, як технічну описку.

Факт відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння зафіксовано та відображено на відеозаписі, який досліджено в судовому засіданні.

При вирішенні питання, щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, суддя враховує наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, ПДР та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.

Пункт 2.1 «а» ПДР передбачає обов'язок водія механічного транспортного засобу мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Адміністративна відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачена за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, зокрема, за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

Суддя, оцінивши дослідженні в судовому засіданні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю дійшов до висновку, що вина ОСОБА_4 , поза розумним сумнівом доведена у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, як повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною 4 цієї статті.

Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, підтверджено його особистими письмовими поясненнями долученими до матеріалів справи та його особистими поясненнями поліцейському, що відображено на дослідженому в судовому засіданні відеозаписі. Зазначені події також підтверджено рапортом помічника чергового від 15.10.2024 року, згідно якого за повідомленням чергової частини (102) 15.10.2024 року о 16:52 год, в с. Очеретине, під час перевірки т/з ВАЗ 2101, виявлено, що водій ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував з явними ознаками а/с (а.с.5,22).

Помилку в прізвищі ОСОБА_1 , (Сандор) в рапорті помічника чергового, суддя розцінює, як технічну описку.

Факт притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП підтверджено постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДП18 № 657890 від 14.04.2024 року (а.с.27).

Жодних відомостей про скасування вказаної постанови суду не надано.

Суддя враховує, що адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КпАП України, є одним з найбільш тяжких порушень у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням. Так, водій, який не має права керування транспортним засобом, є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб.

Відповідно до Постанови ККС ВС від 4 вересня 2023 року у справі № 702/301/20 (провадження № 51-944кмо23), у разі, коли особа вчинила кримінальне правопорушення в сфері дорожнього руху, передбачене нормами Кримінального кодексу України, суд має право застосувати до такої особи додаткове покарання у вигляді позбавлення права керувати ТЗ, навіть якщо вона до цього не мала такого права.

У вищезазначеній постанові Верховний Суд окремо підкреслив, що особи, які керують ТЗ без достатніх теоретичних і практичних знань та без посвідчення водія, створюють підвищену суспільну небезпечність, а тому запобігальна мета додаткового покарання у вигляді позбавлення права керувати ТС в такому разі набуває особливого значення.

Таким чином, наразі позбавити особу права керування ТЗ в судовому порядку можливо навіть у разі відсутності у неї такого права, незалежно від характеру вчиненого нею правопорушення: кримінального чи адміністративного.

Враховуючи те, що відсутні відомості, що транспортний засіб ВАЗ 2101 р.н. НОМЕР_2 ,є у приватній власності ОСОБА_1 , суддя не застосовує санкцію ч. 5 ст. 126 КУпАП у виді оплатного вилучення транспортного засобу.

За вимогами ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Статтею 40-1 КУпАП, передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що складає грошову суму 605,60 грн.

Разом з тим, суддя вважає за можливе на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, як військовослужбовця.

Враховуючи дані про особу порушника - ОСОБА_1 , повторно притягується до адміністративної відповідальності протягом року, військовослужбовець, та керуючись ст. ст. 33, 34, 36, 126, 130, 251, 252, 284 КУпАП суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених за ч. 5 ст. 126 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,що становить грошову суму 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень 00 копійок за наступними реквізитами: Отримувач - Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37967785, банк отримувача (ГУДКСУ) - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, номер рахунку - UA198999980313090149000005001, код класифікації доходів бюджету 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від сплати судового збору.

Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.

Суддя Олександрівського

районного суду Попович І.А.