Справа № 127/23506/24
Провадження № 3/127/7627/24
07 листопада 2024 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Волошин С.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Вінницької митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина Р.Молдова НОМЕР_1 виданий уповноваженим органом ОСОБА_3 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України,
Управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Вінницької митниці на підставі інформації наданої службовою запискою митного поста «Дністер» від 26.03.2023 №28-03-01/28-03-06/2436 проведено перевірку стану дотримання термінів тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування громадянами.
Під час перевірки встановлено, що о 11 год. 45 хв. 02.11.2022 через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Бронниця - Унгурь», митного поста «Дністер» Вінницької митниці громадянином Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), в митному режимі «тимчасове ввезення», терміном до 1 року, з метою особистого користування було ввезено транспортний засіб - легковий автомобіль марки «SKODA OCTAVIA», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації Румунія), кузов № НОМЕР_3 . Згідно обліків, що містяться у БД Держмитслужби та АСМО «Інспектор» станом на 20.06.2024 вказаний транспортний засіб не вивезено за межі митної території України в установлений законодавством термін, інших фактів перетину державного кордону вказаним транспортним засобом (крім ввезення 02.11.2022), або його поміщення в інший митний режим станом на 20.06.2024 (дата складання даного протоколу про порушення митних правил) не встановлено.
З наявної інформації електронної бази даних модуля «заяви підприємств та осіб» АСМО «Інспектор», громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до митних органів України із заявою щодо продовження терміну тимчасового ввезення не звертався.
Згідно ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Також, відповідно до ч. 6 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Вінницькою митницею 18.04.2024 громадянину Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), за наявною в митних органах адресою було надіслано запрошення за вих. No 7.12-4/20-03/10/2857 про необхідність прибуття до митного органу в термін до 27.05.2024, для надання пояснень по вказаному факту, проте громадянин у визначений термін не прибув про причини не повідомив та не направив на адресу митниці письмових пояснень.
Відповідно до ч. 9 ст. 494 МК України, якщо при складанні протоколу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не була присутня, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою митного органу, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого один примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою (місце проживання або фактичного перебування).
На виконання вимог зазначеної норми, гр. Р. Молдова ОСОБА_4 на наявну у митному органі адресу направлено повідомлення про складання протоколу про порушення митних правил разом із другим примірником протоколу.
Згідно із ч. 10 ст. 494 МК України, протокол вважається врученим у тому числі у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою або місце проживання чи фактичного перебування, повідомлене такою особою, є недостовірне.
Таким чином, враховуючи вимоги Митного кодексу України, громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в порушення вимог ст. 380 Митного кодексу України, перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу особистого користування, легкового автомобіля марки «SKODA OCTAVIA», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації Румунія), кузов № НОМЕР_3 , більше ніж на 30 діб.
Зазначені дії гр. ОСОБА_5 мають ознаки порушення митних правил, що передбачено ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.
ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, про місце, день та час проведення судового засідання повідомлявся належним чином, про причини неявки до суду не повідомлено.
З огляду на викладене суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_6 .
Представник Вінницької митниці Державної митної служби України ОСОБА_7 в судовому засіданні просила застосувати в якості стягнення конфіскацію транспортного засобу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника митниці, суд приходить до наступного висновку.
Перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, є порушенням ч.6 ст.481 МК України.
Перевищення встановленого законом граничного річного строку перебування транспортного засобу з іноземною реєстрацію на території України підтверджується матеріалами справи: протоколом про порушення митних правил №0242/40100/24 від 20.06.2023 та іншими матеріалами справи.
У відповідності до п. 57 ст.4 Митного кодексу України, товари це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач.
Згідно ст. 181 Цивільного кодексу України, рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.
Пунктом 60 ст.4 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування це наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.
Ч.2 ст.380 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.
Ч.6 ст.380 Митного кодексу України визначено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до п.2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 року №657 обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.
Тобто обставини, передбачені ст. 460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст. 481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності, під час судового розгляду не встановлені.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 06 червня 2018 року по справі № 339/198/16-а.
Відповідно до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень МК України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно із ст. 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Своїми діями, що виразилися у перевищенні строку тимчасового ввезення транспортного засобу марки «SKODA OCTAVIA», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації Румунія), кузов № НОМЕР_3 , на митну територію України більше ніж на тридцять діб, ОСОБА_4 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.6 ст. 481 МК України.
Отже вчинене ОСОБА_4 правопорушення, кваліфіковано вірно за ч. 6 ст. 481 МК України, санкція якої передбачає накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Враховуючи вище викладене, характер вчиненого правопорушення, особу яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про накладення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративного стягнення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, у виді конфіскації транспортного засобу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 481, 527, 528 Митного кодексу України, суд,
Визнати винним громадянина Р. Молдови ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: с. Тирново, Дондюшанський район, Р.Молдова, паспорт громадянина Р.Молдова НОМЕР_1 виданий уповноваженим органом ОСОБА_3 , у вчиненні правопорушення передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації легкового автомобіля марки «SKODA OCTAVIA», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації Румунія), кузов № НОМЕР_3 .
Стягнути з громадянина Р. Молдови ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: с. Тирново, Дондюшанський район, Р.Молдова, паспорт громадянина Р.Молдова AB2095195 виданий уповноваженим органом Р.Молдова, на користь держави судовий збір у розмірі 605, 60 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: