Справа № 215/6759/24
3/215/2970/24
06 листопада 2024 року м. Кривий Ріг
Суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Науменко Я.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст.126 КУпАП
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 737535 від 09.10.2024, згідно з яким 09.10.2024 о 10:51 год. м. Кривий Ріг, Тернівський район, вул. Ботанічна, 7, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Дніпро 11, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи особою, яка позбавлена права керування. Правопорушення вчинено повторно протягом року особою, яка притягалася до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Ознайомившись з матеріалами справи, вважаю, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не було дотримано вимог ст. 256 КУпАП України, а саме: у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №737535 від 09.10.2024 зазначено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, будучи особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами.
Водночас, до вищевказаного протоколу додано довідку ст. інспектора ВАП ППП в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП від 10.10.2024 ОСОБА_2 , з якої вбачається, що ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали містять розбіжності щодо відомостей про наявність або відсутність у ОСОБА_1 права керування транспортними засобами, а також не надано жодних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 було позбавлено права керування транспортними засобами, що в свою чергу унеможливлює розгляд даного протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно зі ст. 129 Конституції України, розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, а тому суд не може виконувати одночасно функцію дізнання, обвинувачення і правосуддя.
Таким чином, протокол не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні, оскільки неповнота (у даному випадку протиріччя) передбачених законом даних унеможливлює надання належної правової оцінки викладеним у протоколі обставинам.
Крім цього, суд не має повноважень самостійно вносити будь-які дані (виправлення) в протокол про адміністративне правопорушення чи корегувати його.
Враховуючи вищезазначений недолік в оформленні даної адміністративної справи з метою недопущення порушення права особи на захист, вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал для належного оформлення.
Керуючись 256, 278, 283, 287 КУпАП, суддя,
Справу про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП щодо ОСОБА_1 повернути до Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя