Рішення від 03.10.2024 по справі 932/10263/23

Справа № 932/10263/23

Провадження № 2/932/2906/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2024 року м. Дніпро

Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді - Куцевола В.В.

при секретарі - Рибалці В.І.

за участі

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача 1 - ОСОБА_2

представника відповідача 2 - ОСОБА_3

третьої особи - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Дніпрі за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради в особі відділу формування та ведення реєстру територіальної громади управління у сфері державної реєстрації, Територіальної громади міста Дніпрі в особі Дніпровської міської ради, третя особа: ОСОБА_6 , державний реєстратор відділу формування та ведення реєстру територіальної громади управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільний процедур Дніпровської міської ради Середа Надія Вікторівна, про визнання незаконним та скасування рішення про зняття з реєстрації місця проживання та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2023 року до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська надійшла позовна заява, в уточненій редакції якої, позивач просив суд:

-визнати рішення та дії Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , незаконним;

-стягнути за рахунок коштів місцевого бюджету Дніпровської міської ради на користь ОСОБА_5 57 677,70 грн. на відшкодування моральної шкоди;

-вирішити питання розподілу судових витрат.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, з урахуванням уточнень, позивач посилався на те, що він з народження проживав у квартирі АДРЕСА_2 , в якій також рахувався зареєстрованим.

З огляду на те, що позивачу нещодавно стало відомо про зняття його з реєстраційного обліку за вказаною адресою, без його згоди, останній вражав за необхідне звернутися до суду з даним позовом.

Відповідачем - Дніпровською міською радою, було надано відзив доводи викладені в якому зводяться до незгоди з заявленими позовними вимогами. Так, останнім зазначено, що міська рада не є належним відповідачем у виниклому спорі, оскільки міською радою не вчинялося протиправних дій відносно позивача. Крім того зазначено про відсутність підстав для відшкодування моральної шкоди, оскільки позивачем не доведено причинно-наслідкові зв'язки між моральною шкодою та обставинами виниклого спору.

Відповідачем - Департаментом адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради надано відзив, доводи викладені в якому зводяться до незгоди з заявленими позовними вимогами. Так, відповідачем зазначено про те, що зняття позивача з реєстраційного обліку, відповідно до наявних в департаменті матеріалів, відбувалося на підставі його власної заяви, що свідчить про безпідставність заявлених вимог, на підтвердження чого надано копію заяви останнього від 16.10.2024 адресованої відділу формування та ведення реєстру територіальної громади управління у сфері державної реєстрації, Територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради. Також зазначено про те, що позивач у 2023 році звертався до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська з аналогічним позовом, який за заявою останнього було залишено без розгляду. Крім того вказано про пропуск строку позовної давності.

Позивачем, було надано відповідь на відзив відповідача - відділу формування та ведення реєстру територіальної громади Управління у сфері державної реєстрації, в якій наведено додаткові аргументи на спростування доводів викладених у відзиві останнього та акцентовано увагу, що позивач не звертався з заявою про зняття його з реєстраційного обліку, таку заяву було подано його цивільною дружиною з невідомих йому причин, у зв'язку з чим планується подання клопотання про призначення почеркознавчої експертизи дійсності та належності підпису у заяві від 16.10.2024.

Відповідачем - департаментом адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради надано декілька письмових пояснень, в яких зазначено про те, що у департаменті, в архівній справі, відсутній оригінал заяви ОСОБА_5 від 16.10.2020 та департамент не несе відповідальності за зберігання таких оригіналів.

Позивачем, надано заперечення на письмові пояснення відповідача - Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, в яких зазначено про не можливість прийняття судом до уваги копії наданої відповідачем заяви від 16.10.2020, оскільки її оригінал за твердженням департаменту наразі відсутній.

Ухвалою судді Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська Куцевола В.В. від 16.11.2023, позовну заяву ОСОБА_5 залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю приписам ЦПК України.

Ухвалою судді Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська Куцевола В.В. від 28.11.2023, у зв'язку з усуненням недоліків зазначених в ухвалі від 16.11.2023, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання.

Ухвалою Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 18.03.2024 витребувано від Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур ДМР оригінали заяв поданих ОСОБА_5 16.10.2020 для зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська, закрито підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду по суті у судовому засіданні.

У судовому засіданні, представник позивача, підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві.

У судових засіданнях, позивач надав пояснення аналогічні викладеним у позові, а також будучи допитаним в якості свідка пояснив, що із заявою про зняття його з реєстрації до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур ДМР не звертався.

У судовому засіданні, представник відповідача - Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур ДМР, заперечував щодо заявлених позовних вимог, надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві.

У судовому засіданні, представник відповідача - Територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, заперечував щодо заявлених позовних вимог, надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві.

У судовому засіданні, третя особа - державний реєстратор відділу формування та ведення реєстру територіальної громади Управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради Середа Н.В. заперечувала щодо заявлених позовних вимог.

Дослідивши матеріали, вислухавши пояснення сторін, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, судом встановлено, що відповідно до копії паспорта виданого на ім'я ОСОБА_5 , серії НОМЕР_1 , на сторінці 11 міститься штам Бабушкінського районного відділу Дніпровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, від 20.04.2004, про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Також наявний другий штам відділу формування та ведення реєстру територіальної громади департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради про зняття 22.10.2020 з реєстрації місця проживання.

Згідно копії ордера №171 виданого ВК Бабушкінської районної ради народних депутатів м.Дніпропетровська від 30.05.1983, ОСОБА_7 надано право разом з родиною право на заселення у квартиру АДРЕСА_2 . Склад родини: ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (донька).

Відповідачем, на заперечення заявлених позовних вимог, надано копію заяви від 16.10.2020, яка написана від імені ОСОБА_5 та адресована відділу формування та ведення реєстру територіальної громади Управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур ДМР з реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб, про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 .Також до вказаної заяви надано бланк рішення який містить підпис посадової особи та штам про зняття з військового обліку, інших даних вказана заява не містить.

Згідно копії пояснювальної записки державного реєстратора Середи Н.В. адресованої директору Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур ДМР від 07.05.2024, остання повідомила, що в архіві за 16.10.2024 відсутній оригінал заяви ОСОБА_5 .

Так, порядок реєстрації та зняття з реєстрації осіб, у період виниклих спірних правовідносин, регулювався ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Згідно п.4, 6, 10, 12 ч.1 ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини. Орган реєстрації виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до ч.1 ст.73 даного Закону, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Відповідно до п.26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету України від 02 березня 2016 року №207, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11; рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні); підстав для перебування бездомної особина обліку/для отримання бездомною особою соціальних послуг у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).

Зняття з реєстрації місця проживання на підставах, визначених в абзацах восьмому та дев'ятому цього пункту, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника/наймача житла або їх представників.

Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Пунктом 26-1 вказаних Правил визначено, що працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку: приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи.

Тобто, з аналізу вищезазначених приписів вбачається, що відповідно до п.26 вищезазначених Правил зняття з реєстрації особи відбувається за заявою особи, яка бажає знятись з місця реєстрації. Заява подається особисто, або її уповноваженим представником та за результатами її розгляду приймається відповідне рішення.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1 ст.13 ЦПК України).

Відповідно до положень ч.3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 1 статті 95 ЦПК України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ч.2 ст.102 ЦПК України, предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Згідно ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно висновку викладеного у постанові ВС/КГС від 16.03.2023 прийнятій за результатами розгляду справи №№ 925/400/21, висновок експерта є одним із джерел одержання доказів, спростувати який іншими доказами, без проведення інших спеціальних досліджень (додаткової, повторної експертизи, тощо) досить непросто. Висновок експерта є доволі специфічним видом доказів, при його оцінці необхідно враховувати, що на відміну від інших доказів, він з'являться тоді, коли спірні відносини вже виникли, і вирішити їх у добровільному порядку неможливо, а тому саме висновок експерта може виступати тим об'єктивним критерієм, який допоможе встановити фактичні обставини спору.

Так, відповідно до науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень затверджених наказом МЮУ №53/5 від 08.10.1998 (зі змінами) основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають (природних: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх: алкогольне сп'яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо; штучних: викривлення письма зміненими рухами); визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо).

Об'єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань.

З огляду на те, що позивачем заперечується факт написання особисто заяви від 16.10.2020, а відповідачами не надано її оригіналу, що унеможливлює проведення судової почеркознавчої експертизи та враховуючи фактично відсутність зі сторони останніх (відповідачів) будь-яких інших доказів спростовуючих доводи позивача, заявлені позовні вимоги в частині визнання незаконним рішення та дій Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , підлягають задоволенню.

Ухвалюючи дане рішення, судом враховано, що з пояснень сторін вбачається, що саме заява від 16.10.2020 стала підставою для зняття з реєстрації ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 .

Доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку позовної давності є безпідставним оскільки, останнім, допитаним в якості свідка під присягою, пояснено про те, що він дізнався про порушення своїх прав лише у жовтні 2022 року. Відповідачем не надано доказів спростовуючих вказані твердження.

Доводи відповідача з приводу того, що позивач звертався до суду з аналогічним позовом, який судом було залишено без розгляду не свідчить про наявність підстав для відмови у задоволенні даних вимог, оскільки матеріали даної справи не містять доказів ідентичності таких позовів, що унеможливлює оцінення вказаного доводу, як такого який, між іншим, спростовує твердження позивача про обізнаність в існуванні факту порушення його прав станом на 2020 рік.

В той же час вимога позивача про відшкодування моральної шкоди не підлягає задоволенню у зв'язку з її недоведеністю та тим, що вона пред'явлена до Дніпровської міської ради, яка не порушувала прав позивача.

Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради є самостійним суб'єктом цивільних правовідносин та його наділено повноваженнями щодо реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання, однак вимога про відшкодування моральної шкоди до нього не заявлена.

В силу вимог ст.141 ЦПК України на користь позивача, з Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1 073,60 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 76-81, 83, 258, 259, 265, 268, 272-273, 352-355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_5 до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради в особі відділу формування та ведення реєстру територіальної громади управління у сфері державної реєстрації, Територіальної громади міста Дніпрі в особі Дніпровської міської ради, третя особа: ОСОБА_6 , державний реєстратор відділу формування та ведення реєстру територіальної громади управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільний процедур Дніпровської міської ради Середа Надія Вікторівна, про визнання незаконним та скасування рішення про зняття з реєстрації місця проживання та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та рішення Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради щодо зняття 22.10.2020 року з реєстрації місця проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 .

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради на користь ОСОБА_5 судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України та може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду.

Повний текст рішення суду складено 10.10.2024 року.

Суддя В.В. Куцевол

03 жовтня 2024 року