991/3906/24
1-кс/991/3944/24
Іменем України
Місто Київ 08 травня 2024 року
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю детектива ОСОБА_2 , розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2 (далі - Детектив) №19/4319т, про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52023000000000459 від 06.09.2023 (далі - Кримінальне провадження) за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.364 КК України КК України,
Подане клопотання підлягає задоволенню, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вчинений злочин відповідної тяжкості та під час проведення зазначених нижче негласних слідчих (розшукових) дій (далі - НСРД) можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину або встановлення осіб, які вчинили злочин, а іншим способом одержати їх неможливо.
Вказаний висновок зроблений виходячи з наступного.
В провадженні детективів Національного антикорупційного бюро України перебуває вказане Кримінальне провадження. Детектив звернувся до суду із клопотанням, погодженим прокурором ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у Кримінальному провадженні.
Встановлені обставини.
у 2003 році ТОВ «Універсал-М» придбало у власність комплекс споруд стадіону «Авангард» за адресою: м. Мукачево, вул. Парканія Івана, 1/5 Мукачівського району Закарпатської області, що знаходяться на земельній ділянці кадастровий номер 2110400000:01:001:0482 площею 3,0206 га в центральній частин міста.
Рішенням Мукачівської міської ради 8-го скликання від 04.07.2023 №1077/36-23 за результатами розгляду заяви ТОВ «Універсал-М» від 15.02.2023 надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 3,0206 га кадастровий номер 2110400000:01:001:0482, але вже з цільовим призначенням 03.15. «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови». За яких обставин відбулась зміна цільового призначення землі на разі не відомо, але варто зауважити, що цільове призначення 03.15 відноситься до категорії «землі житлової та громадської забудови», на яких дозволено будувати багатоповерхові будинки, офісні та торгово-розважальні центри і вказана категорія земель є найдорожчою.
Рішенням Мукачівської міської ради 8-го скликання від 22.08.2023 №1276/36-23 затверджено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 3,0206 га кадастровий номер 2110400000:01:001:0482, який проведено ТОВ «Біном Груп», визначено вартість земельної ділянки в сумі 9 645 700 грн без ПДВ та вирішено продати ТОВ «Універсал-М» вказану земельну ділянку з розстроченням платежу на 6 місяців. Також вирішено зарахувати суму авансового внеску в розмірі 2 872 827,42 грн, що становить 10 відсотків від нормативно-грошової вартості земельної ділянки, сплачену за договором про сплату авансового внеску від 17.07.2023 до ціни продажу земельної ділянки.
Таким чином вартість 1 сотки вказаної земельної ділянки становить 31 933 грн, хоча згідно наявної інформації ринкова вартість земельної ділянки в центральній частині міста Мукачево з цільовим призначенням землі, яка дозволяє будувати будинки або торгово-розважальні центри становить близько 10 000 доларів за сотку (365 600 грн згідно офіційного курсу НБУ станом на 22.08.2023). Слід відмітити, що Мукачівська міська рада в той же період часу подібні земельні ділянки продавали щонайменше в двічі дорожче ніж земельну ділянку кадастровий номер 2110400000:01:001:0482, а продаж деяких ділянок досягав 300 000 грн за сотку або більше 7 тис доларів США за сотку.
Проект рішення про затвердження звіту про експертну грошову оцінку та продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 3,0206 га кадастровий номер 2110400000:01:001:0482 опубліковано на сайті міської ради 16.08.2023, тобто напередодні голосування, що є порушенням п. 4 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», за яким проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
01.09.2023 між Мукачівською міською радою в особі начальника відділу комунальної власності та земельних відносин Управління міського господарства Мукачівської міської ради ОСОБА_4 та ТОВ «Універсал-М» в особі директора ОСОБА_5 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення кадастровий номер 2110400000:01:001:0482 шляхом викупу за 9 645 700 грн без ПДВ. Договором передбачено, що Покупець має сплати 50 відсотків від 6 772 872,58 грн (оскільки вже сплачено аванс) протягом 30 календарних днів після нотаріального посвідчення договору купівлі продажу, а інша частка платежу у розмірі 50 відсотків буде здійснюватися рівними частинками протягом 6 місяців згідно графіку.
Ринкова вартість проданої земельної ділянки становить близько 3 020 600 доларів США або 110 459 113 згідно офіційного курсу НБУ станом на 01.09.2023.
Таким чином вартість продажу земельної ділянки 2110400000:01:001:0482 було знижено на 100 813 413 грн або у більш ніж 11 разів від ринкової вартості, що згідно п.4 Примітки до ст. 364 КК України у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян і відповідно на вказану суму заподіяно тяжкі наслідки Мукачівській територіальній громаді.
Вказане дає достатні підстави дійти висновку, що вчинено злочин передбачений ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: зловживання службовими особами Мукачівської міської ради зокрема міським головою ОСОБА_6 , своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для ТОВ «Універсал-М» та його власників, зокрема колишнього Народного депутата України ОСОБА_7 , вчиненого за попередньою змовою із оцінщиками та службовими особами ТОВ «Біном Груп», при відчужені земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 2110400000:01:001:0482 за заниженою вартістю.
Обставини, які свідчать про вчинення зазначеного кримінального правопорушення та причетність до нього певних осіб підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами, в тому числі зазначеними вище, а також: протоколами огляду від 16.11.2023р., 30.04.2024р., 07.05.2024р., протоколом обшуку від 25.04.2024р., висновком експертизи від 08.01.2024р. №149/7.
Детективом доведено, що є достатні підстави вважати, що за вище вказаних обставин було вчинено злочин передбачений ч.2 ст.364 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в іншій спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких і особливо тяжких злочинів (за виключенням установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу).
Згідно із ч. 3 ст. 248 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо прокурор, слідчий доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) вчинене кримінальне правопорушення відповідної тяжкості; 2) під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.
Наведені детективом відомості та надані докази дають підстави зробити висновок, що було вчинено кримінальне правопорушення яке відповідно до ст. 12 КК України є тяжким злочином.
Детективом доведено, що є достатні підстави дійти висновку, що до вказаного Кримінального правопорушення причетна заступник міського голова м. Мукачево ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована АДРЕСА_1 .
Також детективом доведено, що на даний час є достатні підстави дійти висновку, що певні відомості про зустрічі, розмови, обмін інформацією вказаної особи, та інші дані, які будуть отримані під час проведення НСРД щодо неї, можуть бути використані як докази, які мають суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення та встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що детективом наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдиного висновку про необхідність проведення саме таких НСРД, дозвіл на проведення яких просить дати детектив і під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство.
Під час проведення вищевказаних негласних слідчих (розшукових) дій можливо отримати докази, а саме: фактичні дані про домовленості, узгодженість дій осіб, що можуть бути причетними до вчинення зазначеного злочину, а також щодо спілкування чи проведення ними зустрічей з метою обговорення окремих питань заволодіння, розподілу, передачі коштів, якими заволоділи, та наступного уникнення кримінальної відповідальності, залучення інших осіб до вчинення та приховування злочину та матеріальних об'єктів, які можуть бути використані як докази, які самостійно та в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину або встановлення осіб, які його вчинили.
Метою вказаних НСРД є збирання доказів та підтвердження доведеності факту вчинення відповідними особами тяжкого кримінального правопорушення, а також встановлення причетності інших осіб, причетних до вчинення описаного злочину, з огляду на неможливість отримання таких даних у інший законний спосіб.
Отримання відомостей про вчинення кримінального правопорушення в інший спосіб неможливо, оскільки проведення гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні надасть можливість зацікавленим особам вчинити дії направлені на знищення доказів протиправної поведінки. Крім того, комунікація та координація осіб, причетних до вчинення злочину можуть здійснюватися з відповідним вжиттям ними заходів до укриття своєї діяльності та конспірації, тому в інший спосіб, окрім проведення негласних слідчих (розшукових) дій, отримати інформацію про їх злочинну діяльність неможливо, оскільки провадження гласних слідчих (розшукових) дій не повною мірою забезпечує можливість отримати фактичні дані, що можуть використовуватися при розслідуванні злочину. Також, проведення саме негласних слідчих (розшукових) дій дозволить встановити інших осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, у зв'язку з яким проводиться досудове розслідування, задокументувати їх роль у його вчиненні та зв'язки.
З огляду на складність кримінального провадження, прихований та завуальований характер протиправної злочинної діяльності осіб причетних до описаного вище злочину, дотримання ними правил конспірації, а також враховуючи мету проведення негласних слідчих (розшукових) дій - отримання, у зв'язку із проведенням активних, гласних слідчих (розшукових) дій, додаткових даних та доказів, що можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, строк проведення негласних слідчих (розшукових) дій повинен становити 2 (два) місяці.
Ідентифікуючі данні (ПІБ, РНОКПП тощо) підтверджені у судовому засіданні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 31, 32 Конституції України, ст.ст. 246-249, 258-269 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення негласних слідчих розшукових дій відносно ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 . строком на два місяці з дня постановлення ухвали, а саме:
- зняття інформації електронних комунікаційних мереж, що полягатиме у негласному проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів спостереження, відбору та фіксації змісту інформації, що передається особою та має значення для досудового розслідування, а також одержанні, перетворенні і фіксації різних видів сигналів, що передаються каналами зв'язку, у тому числі змісту телефонних розмов, іншої інформації та сигналів (передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу, SMS, MMS), що передаються телефонним каналом зв'язку, який контролюється та зняття інформації з каналів зв'язку, що полягає в негласному одержанні, перетворенні і фіксації із застосуванням технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, у відповідній формі різних видів сигналів, які передаються каналами зв'язку мережі Інтернет, інших мереж передачі даних, що контролюються («Viber», «Whats App», «Line», «Telegram», «CoverMe») котрі зареєстровані за номером телефону НОМЕР_1 , та/або знаходиться у фактичному володінні та користуванні ОСОБА_8 ;
- установлення місцезнаходження радіообладнання, яка полягає в застосуванні технічних засобів для отримання від мережевої інфраструктури або термінального обладнання відомостей про місцезнаходження мобільного обладнання, а в мережі фіксованого зв'язку - даних про кінцеву фізичну адресу пункту мережі, без розкриття змісту повідомлень, що передаються, по абонентському номеру НОМЕР_1 , який перебуває у фактичному володінні й користуванні ОСОБА_8 ;
- зняття інформації з електронних інформаційних систем за ідентифікаційними ознакою телефонного номеру НОМЕР_1 який перебуває у фактичному володінні й користуванні ОСОБА_8 , з метою доступу до електронної інформаційної системи, пошуку, виявлення і фіксації відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або її частині, (в тому числі «Viber», «Whats App», «Line», «Telegram», «CoverMe», поштові сервіси gmail, ukr.net, mail.ru., gov.ua, com.ua та інші, котрими користується ОСОБА_8 ), а також отримання таких відомостей без відома власника, володільця, утримувача;
- візуальне спостереження за особою у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;
- аудіо-, відеоконтроль особи.
Строк дії ухвали - два місяці, до 08 липня 2024 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1