Кропивницький апеляційний суд
№ провадження 33/4809/510/24 Головуючий у суді І-ї інстанції Адаменко І. М.
Категорія - 130 Доповідач у суді ІІ-ї інстанції Кабанова В. В.
31.10.2024 року.Суддя Кропивницького апеляційного суду Кабанова В.В., за участі ОСОБА_1 , його представника - адвоката Гольфіндера С.К., розглянула у порядку апеляційного перегляду адміністративну справу за апеляційною скаргою адвоката Гольфіндера С.К., на постанову Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 25 вересня 2024 року, якою:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Постановою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 25 вересня 2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 грн 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік. Також стягнуто на користь держави судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.
Згідно постанови суду першої інстанції ОСОБА_1 визнаний винуватим в тому, що 07 березня 2024 року о 23 год. 50 хв. по вул. Набережна, в с. Фрунзе (Богданівка) Кропивницького району Кіровоградської області, керував автомобілем Шкода Фабія (Skoda Fabia), н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме, запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, нестійка хода, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння водій відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, адвокат Гольфіндер С.К. подав апеляційну скаргу в якій просить відеозапис з нагрудної камери поліцейського та з реєстратора службового автомобіля визнати неналежним доказом, скасувати постанову Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 25 вересня 2024 року, провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування апеляції зазначив про порушення поліцейськими процедури огляду водія на визначення стану сп'яніння під час складання протоколу.
Вказав, що дата та час відеозапису з реєстратора службового авто та бодікамери поліцейського не співпадає з датою та часом зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення. Також зазначив, що відеозапис переривається та є не безперервним.
Під час апеляційного перегляду справи ОСОБА_1 та його представник - адвокат Гольфіндер С.К. посилаючись на зазначені в апеляційній скарзі обставини, просили її задовольнити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріалі справи, оцінивши наявні докази, перевіривши апеляційні доводи вважаю, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, за таких обставин.
Доводи апелянта щодо поважності пропуску строку апеляційного оскарження є обґрунтованими. Суд вважає, що строк апеляційного оскарження пропущений апелянтом з поважних причин, а тому його слід поновити.
Відповідно до вимог п.2.5. ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проходження такого огляду регламентовано Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735
Згідно диспозиції статті 130 КУпАП передбачена відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Дослідженими в судовому засіданні суду першої інстанції доказами доведено, що ОСОБА_2 , в порушення вимог п.2.5 Правил дорожнього руху України, 07 березня 2024 року о 23 год. 50 хв. ОСОБА_1 по вул. Набережна, в с. Фрунзе (Богданівка)Ф Кропивницького району Кіровоградської області, керував автомобілем Шкода Фабія (Skoda Fabia), н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме, запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, нестійка хода, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння водій відмовився, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП
Висновок суду про доведеність вини ОСОБА_3 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, об'єктивно підтверджується дослідженими та перевіреними під час судового розгляду справи наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №541748 від 08.03.2024 року, згідно якого 07 березня 2024 року о 23 год. 50 хв. ОСОБА_1 по вул. Набережна, в с. Фрунзе Кропивницького району Кіровоградської області, керував автомобілем Шкода Фабія (Skoda Fabia), н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме, запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, нестійка хода, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння водій відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'ягніння;
- відеозаписом, який міститься на оптичному диску, згідно якого зафіксовано рух транспортного засобу - автомобіля та його зупинку поліцією шляхом увімкнення проблискового маячка синього і червоного кольорів. Поліцейський представився водію, повідомив про здійснення відео фіксації та керування автомобілем в комендантську годину. На запитання поліцейського ОСОБА_1 пояснив, що є військовослужбовцем, посвідчення водія має, але залишив його на службі, перед керуванням транспортним засобом вживав пиво. На пропозицію поліцейського пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою продуття алкотестеру «Драгер» та проїхати до медичного закладу для освідування ОСОБА_1 категорично відмовився. Поліцейським повідомлено ОСОБА_1 про складання щодо нього адміністративного протоколу за ч.1 ст.130 КУпАП за відмову від огляду на стан алкогольного сп'яніння та про відсторонення від керування транспортним засобом.
Протокол складено уповноваженою службовою особою, він містить відомості щодо особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, дату, місце вчинення і суть адміністративного правопорушення, підпис поліцейського, що склав протокол, що цілком відповідає положенням ст. 255, 256 КУпАП.
Відповідно до підпункту 9 частини 1 статті 31 Закону України "Про Національну поліцію", поліція може застосовувати такі превентивні заходи як застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 40 Закону України "Про Національну поліцію", поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати, розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху, а також з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб.
Надані поліцейськими відеозаписи можуть слугувати доказом у справі про адміністративне правопорушення в розумінні норм КУпАП, а відтак зафіксовані на технічному носії інформації відомості правильно враховані судом при винесенні рішення.
Разом з тим, безпідставними є твердження адвоката з приводу того, що наданий до суду відеозапис є не безперервним, оскільки він є одним файлом, проте саме по собі не може слугувати підставою для визнання цього доказу недопустимим, як про те вказує представник, оскільки КУпАП не містить застережень щодо об'єму відеозапису, який може бути доказом у справі про адміністративне правопорушення.
З переглянутого запису просліджується чітка послідовність подій, які відбувались 07.03.2024 під час проходження процедури огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 .
Крім того, жодних зауважень до протоколу про адміністративне правопорушення, з боку ОСОБА_1 не надходило, навпаки він висловився працівникам поліції згодою про відмову у проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння.
Будь-яких обґрунтованих відомостей, які б ставили під сумнів достовірність та належність зібраних поліцейськими доказів, вказували про порушення вимог ст.266 КУпАП під час їх отримання, а також об'єктивність поліцейських у справі, суду не надано, їх зацікавленість під час провадження у справі стосовно ОСОБА_1 не встановлена.
Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність у апеляційного суду відсутні, а тому в своїй сукупності підтверджують обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, які були встановлені в суді.
Виходячи із вище наведених та досліджених судом доказів, апеляційний суд дійшов висновку про те, що посадовою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було дотримано процедуру проведення огляду водія транспортного засобу на стан алкогольного сп'яніння, що передбачена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджену наказом МВС України, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015, що також узгоджується і з вимогами ст.266 КУпАП.
Посилання представника правопорушника - адвоката Гольфіндера С.К. про необхідність скасування постанови суду першої інстанції та закриття провадження в справі стосовно ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП за обставин, зазначених в апеляційній скарзі, задоволенню не підлягають враховуючи наступне.
Доводи апеляційної скарги адвоката відносно того, що порушено процедуру огляду на визначення стану сп'яніння є безпідставними, оскільки як правильно зазначив суд першої інстанції це спростовується відеозаписом, доданим до матеріалів справи.
Перевіривши матеріали справи апеляційний суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено відповідно до ст.256 КУпАП, в ході провадження по справі дотримано вимог ст.245 КУпАП, а судовий розгляд справи проведено у відповідності до ст.280 КУпАП.
Суд, враховуючи особу правопорушника, характер вчиненого проступку, застосував до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП яке, за своїм видом і мірою є справедливим, необхідним і достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Враховуючи зазначене доводи адвоката про скасування постанови суду за обставин, викладених в апеляційній скарзі, є не обґрунтованими, а тому в їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст. 294 КУпАП,
Апеляційну скаргу адвоката Гольфіндера С.К.залишити без задоволення, а постановуБобринецького районного суду Кіровоградської області від 25 вересня 2024 року стосовно ОСОБА_1 - без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя: ( підпис )
Згідно з оригіналом:
Суддя Кропивницького
апеляційного суду В.В. Кабанова