Єдиний унікальний номер 725/8868/24
Номер провадження 3/725/2823/24
07.11.2024
Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Галичанський О.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справи № 725/8868/24 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУПАП і № 725/8870/24 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУПАП відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( в обох протоколах про адміністративні правопорушення датою народження зазначено 23.12.1951), громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , керівника політичної партії «Команда Михайлішина»,
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 21.08.2024 № 50-33/123 (судова справа № 725/8868/24) вбачається, що станом на день складання протоколу (21.08.2024) ОСОБА_1 , як керівником політичної партії «Команда Михайлішина» до Національного агенства з питань запобігання корупції не подано звіт за 2020 рік.
З огляду на неподання звіту за 2020 рік (квартального або річного) до 26 квітня 2024 року головний спеціаліст відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування доброчесності політичних фінансів як уповноважена особа НАЗК ОСОБА_2 кваліфікувала дії ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУПАП
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 21.08.2024 № 50-33/124 (судова справа № 725/8870/24) вбачається, що станом на день складання протоколу (21.08.2024) ОСОБА_1 , як керівником політичної партії «Команда Михайлішина» до Національного агенства з питань запобігання корупції не подано звіти за 2021 та 2022 роки до 26 квітня 2024 року, за 2023 рік до березня 2024 року та за перший квартал 2024 року до 10 травня 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Такі дії ОСОБА_1 головним спеціалістом відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування доброчесності політичних фінансів як уповноваженою особою НАЗК ОСОБА_2 кваліфіковані за ст. 212-21 КУПАП.
Враховуючи, що обидва протоколи про адміністративні правопорушення розглядаються тим же складом суду, правопорушення, про які у них йдеться, інкриміновані одній і тій же особі, суд у відповідності до ст. 36 КУПАП розглядає вказані вище справи в одному провадженні із присвоєнням єдиного номеру 725/8868/24.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Адвокат Сідора Ігор Юрійович, діючи в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із клопотаннями про закриття проваджень по адміністративним справам у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого 212-21 КУПАП. Посилався на те, що ОСОБА_1 у період часу з 30.05.2022 по 15.08.2024 , перебував на військовій службі і не мав об'єктивної можливості скласти та подати звіт політичної партії до Національного агентства з питань запобігання корупції.
Судом досліджено матеріали, зібрані НАЗК, додані до протоколів про адміністративні правопорушення, складених відносно ОСОБА_1 .
Також судом досліджено довідку ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якої сержант запасу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу за призовом по мобілізації в період з 30.05.2022 по 15.08.2024.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є керівником Партії.
Повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також іншими матеріалами, доданими до протоколів про адміністративні правопорушення № 50-33/123 і № 50-33/124 від 21.08.2024 р.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX були внесені зміни в розділ VІ Закону (доповнено п. 5), згідно якого установлено, що звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичних партій, передбачений статтею 17 цього Закону, подається не пізніше ніж на сороковий день після закінчення здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Крім того, 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-IX (далі - Закон N 3337-XI), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Відповідно до вимог п. 6 розділу 6 «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні» звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичних партій, передбачені статтею 17 цього Закону, не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв'язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, подаються до Національного агентства з питань запобігання корупції: протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/123 від 21 серпня 2024 р.: політичні партії мали подати Звіти за 2020 рік протягом 120 днів з дня набрання чинності вказаним Законом №3337-IX. Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2020 рік та 2022 рік (квартальні або річний) - 26 квітня 2024 року.
Виходячи з вищенаведених норм, слід зазначити, що відповідні дії стосовно подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру мали бути вчинені ОСОБА_1 як керівником Партії у період часу: з 26 грудня 2023 р. по 26 квітня 2024 р. щодо звіту за 2020 рік.
Відповідні відомості відображено у протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/123 від 21.08.2024 р., в якому вказано дати вчинення адміністративного правопорушення, а саме: 27 квітня 2024 р. - наступний день після спливу граничного терміну подання звітів за 2020 та 2022 роки.
У протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/124 від 21.08.2024 р. зазначено, що:
-політичні партії мали подати звіти за 2021 рік та за 2022 рік (квартальні або річний) протягом 120 днів з дня набрання чинності вказаним Законом №3337-IX. Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2021 рік та 2022 рік (квартальні або річний) - 26 квітня 2024 року.
-політичні партії мали подати звіт за 2023 рік (квартальні або річний) протягом 90 днів з дня набрання чинності вказаним Законом № 3337-IX.Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2023 рік (квартальні або річний) - 26 березня 2024 року.
Відповідно до частини третьої ІІІ Порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за №507/36129 - політична партія подає до Національного агентства Звіт за І квартал 2024 року до 10 травня наступного за звітним періодом року.
Відповідні дії стосовно подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру мали бути вчинені ОСОБА_1 як керівником Партії у період часу:
-з 26 грудня 2023 р. по 26 квітня 2024 р. щодо звітів за 2021 та 2022 роки.
-з 26 грудня 2023 р. по 26 березня 2024 р. щодо звіту за 2023 рік.
-з 26 грудня 2023 р. по 10 травня 2024 р. щодо звіту за І квартал 2024 р.
Проте, в цей період часу ОСОБА_1 проходив військову службу, зокрема у період часу з 30.05.2022 р. по 15.08.2024 р. він проходив військову службу за призовом по мобілізації, що підтверджується відповідною довідкою Чернівецького ТЦК, виданої 26.10.2024 р.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, у відповідності до положень ч.1 ст. 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 як керівник Партії не мав можливості вжити заходи у встановленому порядку та у встановлені строки щодо складання та подання до Національного агентства з питань запобігання корупції Звітів Партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оскільки він у визначений для цього час перебував у лавах Збройних Сил України і виконував свій конституційний обов'язок по захисту України.
Суд констатує відсутність обов'язкових складових адміністративного правопорушення - вини (у тому числі необережної) у скоєнні адміністративного правопорушення, умислу, направленого на його скоєння та вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУПАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст.9, 245, 247 ч. 1 п. 1, 251, 280, 283, 284 КУПАП,
Об'єднати в одну справи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 .
Об'єднаним справам присвоїти єдиний номер 725/8868/24.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУПАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. І. Галичанський