Справа № 500/5948/24
06 листопада 2024 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУ ПФУ в Тернопільській області), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області щодо не перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 №11/1/14119 від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023;
зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію з 01.02.2023 на підставі довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 №11/1/14119 від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, з нарахуванням та виплатою щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням індексації 2022, 2023 років та раніше виплачених сум.
Позов обґрунтований тим, що позивач отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ). ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення суду виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії. Проте ГУ ПФУ в Тернопільській області відмовило у перерахунку пенсії на підставі поданої довідки.
Позивач не погоджується з відмовою відповідача та стверджує, що має право на перерахунок пенсії, оскільки з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, для визначення посадових окладів не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів. Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку його пенсії, передумовою для проведення якого є оформлення ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення суду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Відтак позивач вважає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області щодо непроведення з 01.02.2023 перерахунку та виплати його пенсії на підставі оновленої довідки, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Крім того, позивач вказує, що при перерахунку пенсій з 01.02.2023 ГУ ПФУ в Тернопільській області припиняє нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, індексації за 2022, 2023 роки, а тому позивач просить зобов'язати відповідача при перерахунку пенсії такі виплати йому нарахувати та врахувати відсоткове значення розміру пенсії 74 відсотки грошового забезпечення.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копія ухвали про відкриття провадження у справі від 08.10.2024 разом з позовною заявою та додатками надіслані відповідачу в його електронний кабінет та доставлені 08.10.2024 і 04.10.2024 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідач відзив на позов у строк встановлений судом (п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі) до суду не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог. Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ.
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 у справі №500/1749/24, яке набрало законної сили, ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення за посадою - командир гарматно-артилерійського дивізіону (посадою на день звільнення позивача зі служби) №11/1/14119 від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення, розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), у якій зазначені основні та додаткові види грошового забезпечення, премія, усього в сумі 27043,00 грн (а.с.6).
Довідка направлена до відповідача для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023.
Листом ГУ ПФУ в Тернопільській області від 03.09.2024 у відповідь на заяву позивача про перерахунок пенсії в належному розмірі повідомлено, що умови проведення перерахунку відповідно до Постанови №704 були передбачені пунктами 1, 2 Постанови №103. 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Враховуючи наведене, підстав для перерахунку пенсії немає (а.с.8).
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-XII).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та схеми тарифних розрядів (Додатки 1-14 до Постанови №704).
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 також містили примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Пунктом 6 постанови Кабінет Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) пункт 4 Постанови №704 викладено в новій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.
За правовими висновками Верховного Суду, сформованими у постанові від 02.02.2022 у справі №440/6017/21 через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
У спірних відносинах грошове забезпечення за посадою, аналогічною тій, яку на день звільнення зі служби обіймав позивач, станом на 01.01.2023 збільшилось та уповноваженим органом ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 у справі №500/1749/24 підготовлено та надано до ГУ ПФУ в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №11/1/14119 від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення на 01.01.2023. Вказана довідка є підставою для перерахунки пенсії позивача у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.
Такі висновки узгоджуються із висновками Верховного Суду у постанові від 24.05.2023 у справі №160/19847/21 у подібних правовідносинах.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частиною другою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Виходячи з цих приписів Закону перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений з 01.02.2023, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, позов підлягає задоволенню шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Тернопільській області щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/1/14119 від 24.07.2024 та зобов'язання відповідача провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі вказаної довідки (з урахуванням раніше виплачених сум).
Позов у цій частині підлягає задоволенню.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату позивачу пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, з нарахуванням та виплатою щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до рішення суду та індексації за 2022, 2023 роки, то суд зауважує, що відповідач ще не здійснював перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при проведенні такого перерахунку і виплаті пенсії будуть порушені.
На час розгляду справи у суді позивачем надано відомості з пенсійної справи з перерахунком пенсії станом на 01.03.2024, відповідно до якого ОСОБА_1 виплачується пенсія у розмірі 74 відсотків грошового забезпечення, її основний розмір становить 13556,43 грн. Також у складі пенсійної виплати передбачено виплату індексації за 2022 рік в розмірі 1897,90 грн, за 2023 рік у розмірі 1500,00 грн та за 2024 рік у розмірі 1349,56, виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", розмір пенсії до виплати складає 20934,14 грн (а.с.9).
На час звернення до суду право позивача на перерахунок пенсії в інші частині, аніж та стосовно якої суд вище зробив правовий висновок, не порушено. Крім того, враховуючи, що на виконання цього рішення суду перерахунок пенсії буде проводитися у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення станом на 01.01.2023, які обумовлені підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 згідно із Законом України від 03.11.2022 № 2710-IX “Про Державний бюджет України на 2023 рік», то це може вплинути на нарахування інших пенсійних виплат, оцінку яким у кожному окремому випадку у разі спору має надати суд при виникненні спірних правовідносин.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (частина перша статті 5 КАС України).
Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому, то позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату позивачу пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74 відсотки сум грошового забезпечення, з нарахуванням та виплатою щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 20023 роки, є передчасними та задоволенню не підлягають.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо неперерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , №11/1/14119 від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №11/1/14119 від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 14035769).
Повний текст рішення складено та підписано 06.11.2024.
Суддя Чепенюк О.В.