Рішення від 06.11.2024 по справі 500/5581/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5581/24

06 листопада 2024 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Юзьківа М.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідачів

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач 2), у якому просив ухвалити рішення, яким:

- визнати протиправним рішення № 104750008715 від 13.08.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" винесене Головним управлінням Пенсійного Фонду України у Тернопільській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 з 06.08.2024 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у призначенні пенсії йому було відмовлено, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи за Списком № 1.

Такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач вважає протиправними, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у встановлений судом строк, через систему "Електронний суд", подало відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив, що за результатами розгляду документів для обчисленню страхового стажу та призначення пенсії за віком на пільгових умовах до страхового стажу зараховані всі періоди. Розраховано страховий стаж, який склав 37 рік 05 місяці 20 днів. Пільговий стаж роботи за Списком № 1 становить 08 років 04 місяці 03 дні. Пільговий стаж роботи за Списком № 2 становить 10 років 04 місяці 13 днів. Враховуючи те, що у позивача на момент звернення до пенсійного органу відсутній достатній пільговий стаж за Списком № 1, правові підстави для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відсутні. Оскільки позивач не досягнув встановленого законодавством пенсійного віку (55 років), призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 також немає підстав, з огляду на що, у задоволенні позовних вимог просив відмовити (арк. справи 35-40).

У встановлений судом строк, на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив, у якому представник у задоволенні адміністративного позову просив відмовити повністю, з огляду на те, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій російською федерацією території України, в районі проведення антитерористичпої операції або здійснення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної російської федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Страховий стаж позивача з урахуванням кратності за роботу за Списком № 1 становить 37 років 05 місяців 20 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 становить 08 років 04 місяців 03 дні, пільговий стаж за Списком № 2 становить 10 років 04 місяці 13 днів (пільговий стаж враховано згідно з даними, які містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування). За доданими документами до страхового стажу позивача зараховано всі періоди. У зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи за Списком № 1, право на призначення пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 104750008715 від 13.08.2024 відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах (арк. справи 41-53).

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 20.09.2024 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи. Вказаною ухвалою зобов'язано відповідачів у строк для подання відзиву надати суду докази та всі матеріали, що стосуються предмета позову.

Копію ухвали суду від 20.09.2024 про відкриття провадження у справі доставлено відповідачам через електронний кабінет 20.09.2024, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , після досягнення пенсійного віку 50 років, 06.08.2024 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та надав всі необхідні документи, що підтверджують страховий стаж.

За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої заяви визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Листом від 02.09.2024 № 1000-0218-8/141209 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (арк. справи 26) повідомлено позивача про відмову у призначенні пенсії за віком на підставі рішення Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області № 104750008715 від 13.08.2024 (арк. справи 27).

Причиною вказаної відмови у призначені пенсії стало те, що у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 1, право на призначення пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на даний час відсутнє. Оскільки, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій російською федерацією території України, в районі проведення антитерористичпої операції або здійснення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної російської федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Страховий стаж позивача з урахуванням кратності за роботу за Списком № 1 становить 37 років 05 місяців 20 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 становить 08 років 04 місяців 03 дні, пільговий стаж за Списком № 2 становить 10 років 04 місяці 13 днів. При цьому, пільговий стаж враховано згідно з даними, які містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. За доданими документами до страхового стажу позивача зараховано всі періоди.

Дослідивши трудову книжку позивача НОМЕР_1 від 05.12.1994 (арк. справи 14-16) щодо спірного пільгового періоду трудової діяльності позивача на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, судом встановлено наступні записи:

№ 5 - 27.01.1995 прийнятий апаратником конверсії метану по 5 розряду "Сєверодонецьке державне виробниче підприємство "Об'єднання АЗОТ" Наказ ОК 8-к від 27.01.1995 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 437 від 04.07.1994;

№ 6 - 03.05.1995 переведений слюсарем - ремонтником (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) того ж цеху 4 розряду розп. 75 від 03.05.1995 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 437 від 04.07.1994;

№ 7 - 15.08.1996 переведений слюсарем - ремонтником 4 розряду (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху конверсії матана розп. 56 від 15.08.1996 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 437 від 04.07.1994;

№ 7 - 20.03.1997 звільнений у зв'язку із зміною в організації виробництва праці, в.т. скороченням штату і чисельності працівників п. 1 ст. 40 КЗпП України наказ 44-к від 19.03.1997;

№ 16 - 16.04.2002 переведений на ізолювальника на термоізоляції (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху термоізоляції СРП 3 розряду протокол 29к від 16.04.2002 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 590 від 03.07.2001;

№ 17 - 31.12.2004 звільнений по переведенню в ЗАТ "Сєверодонецьке об'єднання АЗОТ" наказ 143к від 31.12.2004;

№ 18 - 01.01.2005 прийнятий на ізолювальника на термоізоляції (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху термоізоляції будівельно ремонтного виробництва наказ 5к від 05.01.2005;

№ 19 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 188 від 11.02.2005;

№ 20 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 107 від 08.02.2007;

№ 21 - 08.08.2008 присвоєно 4 розряд ізолювальника на термоізоляції (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху термоізоляції СРП наказ 134 від 01.08.2008;

№ 22 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 107 від 08.02.2007;

№ 26 - 05.03.2013 переведений на ізолювальника на термоізоляції 4 розряду цеху термоізоляції ремонтно будівельного цеху наказ 0040 від 13.03.2013;

№ 27 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 наказ № 1124 від 09.07.20013.

Отже, згідно з записами трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 05.12.1994 починаючи з 27.01.1995 по 20.03.1997 та з 16.04.2002 по 05.03.2013 позивач працював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що сумарно становить 13 років 10 місяців 18 днів.

Позивач не погодившись з оскаржуваним рішенням суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 13.08.2024 № 104750008715 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, вважає його протиправним та таким, що порушує його право на соціальний захист, а тому звернувся до суду із цим позовом.

Мотивувальна частина

Предметом спору у даній справі по суті є рішення відповідача 1 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV).

11.10.2017 набув чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (надалі - Закон № 2148), яким Закон № 1058) доповнено розділом XIV-1 "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян", та, відповідно статей 114 та 115.

Отже, після набрання чинності Законом № 2148 пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 та № 2 призначаються виключно згідно з статтею 114 Закону № 1058.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Положеннями пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є належність його професії, посади до пільгової, тобто до Списку № 1 в даному випадку, та підтвердження шкідливих умов праці за результатами проведеної атестації робочого місця, а також наявність достатньої кількості пільгового стажу на таких роботах та досягнення відповідного віку, встановленого законом.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, застосовуються якщо пільгова робота продовжується після 16 січня 2003 року.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

За змістом положень статті 62 Закону № 1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок № 637).

Пунктами 1, 2 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відсутності записів у ній, наявності неправильних чи неточних записів у трудовій книжці орган Пенсійного фонду вправі вимагати від заявника подання додаткових документів на підтвердження страхового стажу.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 в справі № 174/658/16-а (провадження № К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.

З матеріалів справи вбачається, не заперечується відповідачами, що згідно з трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 05.12.1994 (арк. справи 14-16) щодо спірного пільгового періоду трудової діяльності позивача на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, судом встановлено наступні записи:

№ 5 - 27.01.1995 прийнятий апаратником конверсії метану по 5 розряду "Сєверодонецьке державне виробниче підприємство "Об'єднання АЗОТ" Наказ ОК 8-к від 27.01.1995 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 437 від 04.07.1994;

№ 6 - 03.05.1995 переведений слюсарем - ремонтником (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) того ж цеху 4 розряду розп. 75 від 03.05.1995 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 437 від 04.07.1994;

№ 7 - 15.08.1996 переведений слюсарем - ремонтником 4 розряду (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху конверсії матана розп. 56 від 15.08.1996 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 437 від 04.07.1994;

№ 7 - 20.03.1997 звільнений у зв'язку із зміною в організації виробництва праці, в.т. скороченням штату і чисельності працівників п. 1 ст. 40 КЗпП України наказ 44-к від 19.03.1997;

№ 16 - 16.04.2002 переведений на ізолювальника на термоізоляції (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху термоізоляції СРП 3 розряду протокол 29к від 16.04.2002 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ 590 від 03.07.2001;

№ 17 - 31.12.2004 звільнений по переведенню в ЗАТ "Сєверодонецьке об'єднання АЗОТ" наказ 143к від 31.12.2004;

№ 18 - 01.01.2005 прийнятий на ізолювальника на термоізоляції (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху термоізоляції будівельно ремонтного виробництва наказ 5к від 05.01.2005;

№ 19 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 188 від 11.02.2005;

№ 20 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 107 від 08.02.2007;

№ 21 - 08.08.2008 присвоєно 4 розряд ізолювальника на термоізоляції (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху термоізоляції СРП наказ 134 від 01.08.2008;

№ 22 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 наказ № 107 від 08.02.2007;

№ 26 - 05.03.2013 переведений на ізолювальника на термоізоляції 4 розряду цеху термоізоляції ремонтно будівельного цеху наказ 0040 від 13.03.2013;

№ 27 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 наказ № 1124 від 09.07.20013.

Водночас, суд зазначає, що до трудової книжки позивача внесені записи, що за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з посиланням на відповідні накази.

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновків, що робота позивача у шкідливих умовах праці за списком № 1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах починаючи з 27.01.1995 по 20.03.1997 та з 16.04.2002 по 05.03.2013 сумарно становить 13 років 10 місяців 18 днів, відповідні записи про що, внесено до трудової книжки чітко та розбірливо.

Однак, відповідач 1 обґрунтовує законність свого рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах тим, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій російською федерацією території України, в районі проведення антитерористичпої операції або здійснення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної російської федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Разом з тим, з системного аналізу вказаних вище норм слідує, що основним документом для підтвердження стажу роботи є трудова книжка. Тільки за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач 1 відмовляючи у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправно зарахував виключно пільговий стаж позивача згідно з даними, які містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. зарахуванні до пільгового стажу позивача спірного періоду на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та безпідставно не зарахував пільговий стаж позивача згідно з записами трудової книжки.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити позивачу пенсію суд зазначає таке.

Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У даній справі предметом судового контролю було рішення відповідача 1, яке обґрунтоване певними мотивами, що були в подальшому перевірені судом на їх відповідність фактичним обставинам справи та нормам законодавства.

Разом з тим, в процесі розгляду справи судом не здійснювалась перевірка виконання позивачем всіх умов, необхідних для прийняття рішення органами пенсійного фонду про призначення йому дострокової пенсії за віком.

Відтак, в контексті розгляду цієї справи суд вважає, що належним та ефективним способом буде зобов'язання повторно розглянути заяву позивача про призначення йому дострокової пенсії за віком з урахуванням висновків суду у цій справі.

Щодо визначення належного органу пенсійного фонду, яким має здійснювати розгляд заяви позивача з урахуванням висновків суду у цій справі, суд зазначає про таке.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Тож, дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачу пенсії за віком, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.05.2024 у справі № 460/38580/22, від 24.05.2024 у справі № 460/17257/23, від 18.09.2024 у справі № 240/6201/23.

Тому з метою належного та ефективного захисту порушеного права, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву позивача від 06.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду у даній справі, зарахувавши до пільгового стажу спірні періоди згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 від 05.12.1994.

Висновки за результатами розгляду справи

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про відмову у призначенні пенсії від 13.08.2024 № 104750008715 та зобов'язанням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву позивача від 06.08.2024 про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням наданої судом у рішенні правової оцінки, зарахувавши до пільгового стажу спірні періоди згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 від 05.12.1994.

Судові витрати

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За подання позовної заяви до суду, позивачем було сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.3849534362.1 від 28.08.2024.

Оскільки суд позов задовольняє частково, то на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, спірне рішення якого стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду, сплачений судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 605,60 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та Головного управління пенсійного фонду України у Київській області задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській № 104750008715 від 13.08.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" винесене Головним управлінням Пенсійного Фонду України у Тернопільській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням наданої судом у рішенні правової оцінки, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи з 27.01.1995 по 20.03.1997 та з 16.04.2002 по 05.03.2013 згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 від 05.12.1994.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень, 60 копійок).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 06 листопада 2024 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_2 );

відповідач 1:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001 код ЄДРПОУ 14035769);

відповідач 2:

- Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071 код ЄДРПОУ: 22933548).

Головуючий суддя Юзьків М.І.