Рішення від 06.11.2024 по справі 420/18839/24

Справа № 420/18839/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 27.06.2022 року №0434179-2403-1553;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 05.04.2023 року №0972222-2407-1553;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 27.06.2022 року №0434180-2403-1553;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 27.06.2022 року №0434178-2403-1553;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 27.06.2022 року №0434177-2403-1553;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 05.04.2023 року №0972225-2407-1553;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 05.04.2023 року №0972223-2407-1553;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 05.04.2023 року №0972224-2407-1553.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за об'єктами оподаткування, які належать ОСОБА_1 на праві власності, як платнику податку - фізичній особі, надіслані податкові повідомлення-рішення, якими визначено суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 та 2022 роки із застосуванням ставки податку у розмірі 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Проте, відповідно до п.1 рішення Чорноморської міської ради Одеської області від 19.06.2020р. №567-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чорноморської міської ради Одеської області», установлені ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чорноморської міської ради Одеської області згідно з додатком 1. Відповідно до Додатку 1 Рішення, ставки встановлюються та вводяться в дію з 1 січня 2021р.

Відповідно до першої таблиці рішення поширюється зокрема на територію міста Чорноморськ (код згідно з КОАТУУ 5110800000). За класифікацією будівель та споруд Додатку 1 належні позивачу виробничі приміщення відносяться до розділу з кодом 251 «Будівлі промислові». Рішенням для всіх будівель промислових встановлена ставка податку в розмірі 0,100 відсотка мінімальної заробітної плати.

За таких обставин, розмір ставки податку 1,5 відсотка, який застосований у повідомленнях-рішеннях, є неналежним, порушує приписи підпункту 266.5.1. пункту 266.5. статті 266 Податкового кодексу України та не відповідає розміру ставки податку 0,100 відсотка, який встановлений рішенням Чорноморської міської ради Одеської області від 19.06.2020р. №567-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чорноморської міської ради Одеської області».

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 20.06.2024 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

02.07.2024 року за вхід.№ЕС/26888/24 надійшов відзив на позов, в якому, зокрема, наголошено на необґрунтованості вимог позивача. Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (п.п. 266.5.1. п. 266.5 ст.266 ПКУ).

Відповідно п.п. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПКУ органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, інформацію щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою Затвердженою Кабінетом Міністрів України.

На підставі вищезазначеного Головним управлінням ДПС в Одеській області було сформовано в автоматичному режимі за 2021 - 2022 податкові періоди, на об'єкти оподаткування, фізичній особі ОСОБА_1 , податкові повідомлення - рішення по сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

04.07.2024 за вхід.№ЕС/27546/24 надійшла відповідь на відзив, в якій позивачем зазначено, що у своєму відзиві відповідач вказав наступне: «Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (п.п. 266.5.1. п. 266.5 ст.266 ПКУ).»

Однак, надалі відповідач у відзиві не наводить зміст відповідного рішення сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 , як фізична особа, є власником, зокрема, нерухомого майна (об'єктів оподаткування):

- будівлі та споруди, об'єкт нежитлової нерухомості, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 1239682651108, за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 14, загальною площею 3810,8 м. кв., форма власності приватна, розмір частки 1/1, право власності з 25.04.2017 р.;

- будівлі та споруди, об'єкт нежитлової нерухомості, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 1239682651108, за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 14, загальною площею 545,4 м. кв., форма власності приватна, розмір частки 1/1, право власності з 25.04.2017 р.;

- будівлі та споруди, об'єкт нежитлової нерухомості, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 1239682651108, за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 14, загальною площею 639,8 м. кв., форма власності приватна, розмір частки 1/1, право власності з 25.04.2017 р.;

- будівля, об'єкт нежитлової нерухомості, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 1239726151108, за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 14-б, загальною площею 24,3 м. кв., форма власності приватна, розмір частки 1/1, право власності з 25.04.2017 р.

Туркмані Міладу Джерджосу, як платнику податку - фізичній особі, надіслані податкові повідомлення-рішення, якими визначено суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 та 2022 роки, а саме:

№ 0434180-2403-1553 від 27.06.2022р.,

№ 0434179-2403-1553 від 27.06.2022р.,

№ 0434178-2403-1553 від 27.06.2022р.,

№ 0434177-2403-1553 від 27.06.2022р.,

№ 0972225-2407-1553 від 05.04.2023р.,

№ 0972224-2407-1553 від 05.04.2023р.,

№ 0972223-2407-1553 від 05.04.2023р.,

№ 0972222-2407-1553 від 05.04.2023р.

Розрахунок 2021 рік:

ППР від 27.06.2022 №0434177-2403-1553 на суму 2187 грн.: Загальна площа 24,3 кв.м * (6000 мін. з/п * 1,5% ставка з 01.01.2021 - 31.12.2021);

ППР від 27.06.2022 №0434178-2403-1553 на суму 49086 грн.: Загальна площа 545,4 кв. м * (6000 мін. з/п * 1,5% ставка з 01.01.2021 - 31.12.2021);

ППР від 27.06.2022 №0434179-2403-1553 на суму 57582 грн.: Загальна площа 639,8 кв. м * (6000 мін. з/п * 1,5% ставка з 01.01.2021 - 31.12.2021);

ППР від 27.06.2022 № 0434180-2403-1553 на суму 342972 грн.: Загальна площа 3810,8 кв. м * (6000 мін. з/п * 1,5% ставка з 01.01.2021 - 31.12.2021).

Розрахунок 2022 рік:

ППР від 05.04.2023 №0972222-2407-1553 на суму 2187 грн.: Загальна площа 24,3 кв.м * (6500 мін. з/п * 1,5% ставка з 01.01.2022 - 31.12.2022);

ППР від 05.04.2023 №0972223-2407-1553 на суму 49086 грн.: Загальна площа 545,4 кв. м * (6500 мін. з/п * 1,5% ставка з 01.01.2022 - 31.12.2022);

ППР від 05.04.2023 № 0972224-2407-1553 на суму 57582 грн.: Загальна площа 639,8 кв. м * (6500 мін. з/п * 1,5% ставка з 01.01.2022 - 31.12.2022);

ППР від 05.04.2023 №0972225-2407-1553 на суму 342972 грн.: Загальна площа 3810,8 кв. м * (6500 мін. з/п * 1,5% ставка з 01.01.2022 - 31.12.2022).

Також судом встановлено, що відповідно до п.1 рішення Чорноморської міської ради Одеської області від 19.06.2020р. №567-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чорноморської міської ради Одеської області», установлені ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чорноморської міської ради Одеської області згідно з додатком 1.

Відповідно до Додатку 1 Рішення, ставки встановлюються та вводяться в дію з 1 січня 2021р.

Відповідно до першої таблиці рішення поширюється зокрема на територію міста Чорноморськ (код згідно з КОАТУУ 5110800000).

За класифікацією будівель та споруд Додатку 1 «Будівлі промислові» відносяться до розділу з кодом 251.

Рішенням для всіх будівель промислових встановлена ставка податку в розмірі 0,100 відсотка мінімальної заробітної плати.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Права і свободи людини, гарантії щодо них визначають зміст та спрямованість діяльності держави. Ст. 55 Конституції України проголошує: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб».

Безперечно, забезпечити надійний захист прав і свобод людини та громадянина може тільки судова система, яка діє виключно на засадах законності, рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, гласності судового процесу, змагальності сторін, додержання презумпції невинуватості тощо, в умовах незалежності і недоторканності суддів. Тому серед правових засобів захисту суб'єктивних прав і свобод людини та громадянина одним із найефективніших є судовий захист.

Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки, за положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судовий контроль не суперечить державному контролю, ці види контролю доповнюють один одного та забезпечують збалансовану систему стримувань і противаг.

Спірним питанням у даній справі є правомірність застосування податковим органом ставки податку у розмірі 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Змістом спірних правовідносин є правомірність застосування положень п.п. 266.5.1. п. 266.5 ст.266 ПКУ без урахування ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичної особи, встановленої рішенням Чорноморської міської ради Одеської області від 19.06.2020р. №567-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чорноморської міської ради Одеської області».

Відповідно до положень ст. 4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується, зокрема на принципі стабільності - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року;

Згідно з п. 8.3. ст. 8 Податкового кодексу України до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до ст. 10 Податкового кодексу України до місцевих податків належить податок на майно та єдиний податок.

Відповідно пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

Керуючись нормами ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Згідно п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України визначено, що при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.

Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Відповідно до п.1 рішення Чорноморської міської ради Одеської області від 19.06.2020р. №567-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чорноморської міської ради Одеської області», установлені ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чорноморської міської ради Одеської області згідно з додатком 1. Відповідно до Додатку 1 Рішення, ставки встановлюються та вводяться в дію з 1 січня 2021р.

Відповідно до першої таблиці рішення поширюється зокрема на територію міста Чорноморськ (код згідно з КОАТУУ 5110800000). За класифікацією будівель та споруд Додатку 1 належні мені виробничі приміщення відносяться до розділу з кодом 251 «Будівлі промислові». Рішенням для всіх будівель промислових встановлена ставка податку в розмірі 0,100 відсотка мінімальної заробітної плати.

Зазначене Рішення Чорноморської міської ради судом протиправним та нечинним не визнавалось.

Відповідачем протилежного не доведено.

Отже, відповідач повинен був враховувати у своїй діяльності Рішення Чорноморської міської ради.

За таких обставин, розмір ставки податку 1,5 відсотка, який застосований у повідомленнях-рішеннях, є неналежним, порушує приписи підпункту 266.5.1. пункту 266.5. статті 266 Податкового кодексу України та не відповідає розміру ставки податку 0,100 відсотка, який встановлений рішенням Чорноморської міської ради Одеської області від 19.06.2020р. №567-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чорноморської міської ради Одеської області».

Разом з цим, у відзиві на позовну заяву податковим органом не висловлено жодних доводів щодо правомірності неврахування рішення Чорноморської міської ради Одеської області від 19.06.2020р. №567-VII.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 11529 (одинадцять тисяч п'ятсот двадцять дев'ять гривень) 96 коп., сплачений згідно платіжних інструкцій №306, №307, №308, №309, №310, №311, №312, №313 від 06.06.2024 року.

Керуючись ст.ст.2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 27.06.2022 року №0434179-2403-1553.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 05.04.2023 року №0972222-2407-1553.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 27.06.2022 року №0434180-2403-1553.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 27.06.2022 року №0434178-2403-1553.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 27.06.2022 року №0434177-2403-1553.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 05.04.2023 року №0972225-2407-1553.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 05.04.2023 року №0972223-2407-1553.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної податкової служби в Одеській області від 05.04.2023 року №0972224-2407-1553.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, місто Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 11529 (одинадцять тисяч п'ятсот двадцять дев'ять гривень) 96 коп., сплачений згідно платіжних інструкцій №306, №307, №308, №309, №310, №311, №312, №313 від 06.06.2024 року.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 )

Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП 44069166, електронна пошта: od.official@sfs.gov.ua)

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА