Справа № 420/20965/24
05 листопада 2024 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м.Одесі заяву про залишення позову без руху по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідач-2), Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина НОМЕР_1 ) (відповідач-3) в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду рапорту від 13.06.2024 позивача стосовно призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути рапорт від 13.06.2024 позивача стосовно призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»);
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду рапорту від 13.06.2024 позивача стосовно призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»).
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 видати наказ щодо проведення службового розслідування відповідно до ст. 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2017 за № 1502/31371 щодо зазначеного у рапорті від 13.06.2024 позивача;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути рапорт від 13.06.2024 позивача щодо призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»).
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 стосовно позивача направити матеріали до оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сухопутних військ Збройних Сил щодо призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»).
- зобов'язати оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " Сухопутних військ Збройних Сил відповідно до підпункту 11-1 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України молодшого лейтенанта ОСОБА_2 оператора групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 увільнити від займаної посади і зарахувати y розпорядження командувача оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " Сухопутних військ Збройних Сил України, на час перебування в розпорядженні утримувати у списках та на всіх видах забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 .
- зобов'язати - оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " Сухопутних військ Збройних Сил відповідно до пункту 117 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України молодшого лейтенанта ОСОБА_2 , призначити офіцером адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»).
Ухвалою суду від 08.07.2024 року відкрито спрощене позовне провадження.
Ухвалою суду від 30.08.2024 року зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 05.11.2024року поновлено провадження у справі.
24.10.2024 року до суду від представника відповідача військової частини НОМЕР_1 надійшли додаткові пояснення у яких він просить залишити позов без руху в зв'язку з несплатою позивачем судового збору.
Позивач у позовній заяві як на підставу для звільнення від сплати судового збору послався на те, що він у учасником бойових дій та також на ч. 1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір».
Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи у всіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Проте з змісту позовних вимог вбачається, що в них відсутні вимоги щодо стягнення заробітної плати чи поновлення на роботі(службі), а тому підстава зазначена у позову не є релевантною до ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір».
Щодо посилання на п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» то відповідно до її змісту від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Проте сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати судового збору в усіх спорах.
Вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону №3551-ХІІ.
Законом України «Про судовий збір» звільнення від сплати судового збору осіб, які мають такий статус, обмежено справами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Тобто, встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Так в ухвалі від 06.08.2024 року по справі №480/13844/21 Верховний суд дійшов висновку, що хоча указана норма [пункт 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»] не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушені права нерозривно пов'язані саме із статусом учасника бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які в свою чергу встановлені Конституцією України та іншими законами.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.
Зокрема, у пункті 18 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» указано, що учасникам бойових дій надаються пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у справах: від 08.01.2024 року №420/13586/22, від 19.02.2024 року у справі №620/8774/23, від 21.02.2024 року у справі №320/11098/22, від 20.03.2024 року у справі №380/9004/22, від 12.04.2024 року у справі №340/7215/23, від 24.04.2024 року у справі №320/7468/23, від 30.05.2024 року у справі №420/21284/23, від 10.06.2024 року у справі №320/42687/23, постанова від 31.07.2024 року у справі №640/20463/20).
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позивач повинен сплатити за подачу з вищевказаними позовними вимогами судовий збір, так як вимоги не стосуються захисту його прав, пов'язаних зі статусом учасника бойових дій.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно підпункту 2 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлюється у розмірі - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» установлено у 2024 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для працездатних осіб з 1 січня 2024 року - 3028,00 гривень.
Судовий збір за подання вказаного позову становить 1211.20грн.х 6 вимог немайнового характеру=7267,20грн., натомість позивачем до адміністративного позову не надано документу про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Для усунення вказаних вище недоліків позивачу необхідно надати до суду платіжний документ, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 7267,20 грн.
Вказану суму судового збору перерахувати на:
-ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
-Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783
-Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
-Рахунок отримувача1
-Код класифікації доходів бюджету 22030106
Призначення платежу 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті).
Відповідно до ч.13 ст.171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Отже, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати до суду заяву про усунення недоліків зазначених в даній ухвалі суду, а саме доказів сплати судового збору.
Згідно ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Суд також зауважує, що згідно п.п. 14, 15 ст. 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 122, 171 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Повідомити позивачу про необхідність протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути, визначенні даним судовим рішенням недоліки, та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде залишений без розгляду відповідно до приписів ч.15 ст.171 КАС України.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Е.А. Іванов