Справа № 420/4914/23
05 листопада 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П.,розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2023 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до його пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01.07.2021 року. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення суду набрало законної сили 03.07.2023 року.
Від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2023 року по справі №420/4914/23, згідно ст. 382 КАС України.
Заява обґрунтована тим, що на виконання вказаного рішення суду, Відповідачем проводилось нарахування та виплата Позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713), починаючи з 01.07.2021 року. В подальшому, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 року по справі № 420/2463/24, Відповідачем було проведено перерахунок пенсії Позивача з 01.02.2022 року, при проведенні якого Відповідач, знову, протиправно анулював виплату Позивачу вказаної доплати, починаючи з 01.02.2022 року, що підтверджується перерахунками пенсії станом на 01.02.2022 року (Додаток 1) та станом на 01.08.2024 року (Додаток 2), з яких вбачається, що серед складових підсумку пенсії Позивача відсутня щомісячна доплата в розмірі 2000,00 грн., відповідно до Постанови № 713. З огляду на викладене, вбачається, що Відповідач з 01.02.2022 року протиправно припинив виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2023 року у справі № 420/4914/23 щодо нарахування та виплати Позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн., згідно Постанови № 713.
Таким чином, за твердженням позивача, з 01.02.2022 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2023 року у справі № 420/4914/23 Відповідачем не виконується.
Заява про встановлення судового контролю доставлена до електронного кабінету Головного управління ПФУ в Одеській області 23.10.2024.
Розглянувши заяву представника позивача, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.ч.2-3 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч.4 ст.372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
З огляду на вищенаведені норми законодавства, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Разом з цим, наведені позивачем обставини не є беззаперечною підставою, яка свідчить про необхідність встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2023 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до його пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01.07.2021 року. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Разом з тим, як вбачається з заяви представника позивача відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2022 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/2463/24.
Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 року у справі №420/2463/24 адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , гурт) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/18943-суд від 04.09.2023 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 01.01.2022 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.02.2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/18943-суд від 04.09.2023 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, станом на 01.01.2022 року, із врахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , гурт) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Таким чином обставини, що стали підставою для скасування щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн є відмінними від тих, які досліджувались судом в рамках справи №4204914/23, а дії щодо перерахунку пенсії вчинені на виконання інших судових рішень.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/4914/23.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 382 КАС України, суд,
У задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/4914/23 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 КАС України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку ст.295 КАС України.
Суддя П.П.Марин