Рішення від 06.11.2024 по справі 380/226/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2024 рокусправа № 380/226/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янко-Бузької міської ради Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Кам'янко-Бузької міської рада Львівської області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу про взяття на облік громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;

- зобов'язати відповідача внести позивача в списки громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання з фонду житла.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки від 03.07.2023 № 1316-5002844870 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 495 затверджений Порядок формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. Цей Порядок визначає умови формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Так, 12.10.2023 ОСОБА_1 звернувся до Кам'янка-Бузької міської ради із заявою про взяття на облік громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. У вказаній заяві позивач просив надати йому житлове приміщення на умовах договору наймання житлового приміщення з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб на сім'ю у складі двох осіб, так як наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення придатного для проживання немає.

За наслідками розгляду поданої позивачем заяви від 12.10.2023, відповідач 09.11.2023 надав відповідь № 590/03-17, повідомивши, що в Кам'янка-Бузькій міській раді не створено обліку громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання, оскільки відсутній такий фонд житла, призначений для проживання внутрішньо переміщених осіб.

З огляду на наведене, ОСОБА_1 вважає, що відповідач порушив його права, як внутрішньо переміщеної особи, в частині надання житлового приміщення для тимчасового проживання, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із цим позовом.

Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою від 09.01.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

25.01.2024 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, покликаючись на те, що Кам?янка-Бузька міська рада жодних прав ОСОБА_1 не порушувала, оскільки на момент звернення позивача з заявою до міської ради щодо взяття на облік осіб, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, в законодавстві не існувало жодної зобов'язальної норми для органів місцевого самоврядування щодо створення такого характеру фондів житла та обліку громадян. Саме тому, для подальшого вирішення житлової проблеми позивача у законний спосіб виконавчий комітет Кам?янка-Бузької міської ради прийняв рішення від 22.11.2023 № 179 "Про зарахування на квартирну чергу ОСОБА_1 та членів його сім'ї, рішення прийнято в межах повноважень органу місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", яким міська рада керується у своїй діяльності.

У зв'язку із наведеним, просить відмовити у задоволенні позову.

12.02.2023 позивач надіслав відповідь на відзив, у якій заперечує проти доводів відповідача, наведених у відзиві. Зазначає, що відзив жодним чином не спростовує надані позивачем докази, а тому просить його відхилити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 03.07.2023 № 1316-5002844870 про взяття на облік внутрішньо переміщеною особою. Зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 . Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 .

12.10.2023 ОСОБА_1 звернувся до Кам'янка-Бузької міської ради із заявою (вхідний № 124/12-09) про взяття на облік громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

09.11.2023 Кам'янка-Бузька міська рада надала ОСОБА_1 лист-відповідь № 590/03-17 на заяву від 12.10.2023, вказавши, що у Кам'янка-Бузькій міській раді не створений облік громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання, оскільки відсутній такий фонд житла, призначеного для проживання внутрішньо переміщених осіб.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови взяти ОСОБА_1 на облік громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку доводам позивача про порушення його прав, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII встановлені гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - Закон № 1706-VII), норми якого суд застосовує у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 03.07.2023 № 1316-5002844870 про взяття на облік внутрішньо переміщеною особою.

Частиною 9 ст. 11 Закону № 1706-VII встановлено, зокрема, що органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень формують фонди житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, у тому числі шляхом викупу (придбання), оренди, будівництва нового житла, реконструкції будинків і гуртожитків, переведення нежилих приміщень у жилі, передачі житла в комунальну або державну власність, капітального ремонту об'єктів житлового фонду;

29.04.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 495 "Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб", якою затвердив Порядок формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб (далі - Порядок № 495), норми якого суд застосовує у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин.

Цей Порядок визначає умови формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб (п. 1 Порядку № 495)

Відповідно до п. 2 Порядку № 495 фонд житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб (далі - фонд), формується сільськими, селищними, міськими радами або уповноваженими ними органами (далі - уповноважені органи) шляхом: викупу (придбання) житла; будівництва нового житла; будівництва (нового будівництва, реконструкції) будівель для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб відповідно до підпункту 1 пункту 9-3 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; реконструкції наявних будинків і гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень на житлові; передачі житла в комунальну або державну власність; капітального ремонту об'єктів житлового фонду, зокрема об'єктів соціального призначення. До фонду можуть бути включені тільки вільні житлові приміщення.

Отже, пунктом 2 Порядку № 495 встановлений обов'язок міських рад, зокрема, щодо створення фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, шляхом викупу, будівництва, реконструкції або капітального ремонту житлових приміщень.

Як встановлено п. 3 Порядку № 495, уповноважений орган, який прийняв рішення про формування фонду, веде облік житлових приміщень такого фонду за формою, встановленою наказом Держжитлокомунгоспу від 14.05.2004 № 98 "Про затвердження форм щодо житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання".

Зважаючи на зміст пунктів 2-3 Порядку № 495, суд дійшов висновку, що взяттю особи на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання передує створення фонду призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Згідно із п. 10 Порядку № 495 внутрішньо переміщеною особою для взяття на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, подається заява (за формою згідно з додатком 2 із підписами всіх повнолітніх членів сім'ї) до уповноваженого органу, у межах території якого вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Суд встановив, що 12.10.2023 ОСОБА_1 подав до Кам'янка-Бузької міської заяву (вхідний № 124/12-09) про взяття на облік громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Пунктом 12 Порядку № 495 передбачено, що рішення про взяття внутрішньо переміщеної особи на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, або про відмову у взятті на такий облік приймається уповноваженим органом протягом одного робочого дня після подання відповідної заяви.

Як вставлено вище, 09.11.2023 Кам'янка-Бузька міська рада надіслала ОСОБА_1 відповідь, зазначивши про відсутність обліку громадян, що потребують надання житлового приміщення для тимчасового проживання, оскільки відсутній такий фонд житла, призначеного для проживання внутрішньо переміщених осіб.

Беручи до уваги викладене вище, суд вважає, що взяттю внутрішньо переміщеної особи на облік передують дії органу місцевого самоврядування щодо прийняття рішення про формування фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. У разі створення такого фонду, орган місцевого самоврядування зобов'язаний вести облік житлових приміщень такого фонду та облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання.

Отже, взяттю на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання передує створення фонду житла.

Як зазначено вище, відповідно до пункту 2 Порядку № 495 обов'язком міської ради є створення фонду житла, зокрема, шляхом викупу, будівництва, реконструкції або капітального ремонту житлових приміщень. Проте, листом від 09.11.2023 № 590/03-17, Кам'янка-Бузька міська рада повідомила, що фонд житла не створений, а тому взяття ОСОБА_1 на облік наразі є неможливим.

З урахуванням викладеного вище, суд вважає, що права позивача порушені бездіяльністю відповідача, яка полягає у невиконанні вимог пункту 2 Порядку № 495 щодо створення фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, ведення обліку такого житла та ведення обліку громадян, що потребують житла для тимчасового проживання.

За наведених обставин, дійшов висновку про передчасність вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у взяті на облік та зобов'язання відповідача внести ОСОБА_1 у списки громадян, що потребуються надання житлового приміщення для тимчасового проживання з фонду житла, оскільки відповідачем не створений такий фонд житла та не ведеться облік житлових приміщень, відтак і облік громадян, що потребують житлового приміщення для тимчасового проживання.

Доказів створення відповідачем фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, позивач суду не надав.

Судовий захист прав на майбутнє, тобто права, що можуть бути реалізовані лише за умови майбутніх змін, зокрема, створення відповідачем фонду житла, не може бути здійснений у цій справі.

Суд, діючи відповідно до принципу правової визначеності, не надає захист правам, реалізація яких є передчасною та залежить від майбутніх подій, які ще не настали.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд відмовляє ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.

Розподіл судових витрат суд не здійснює, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. п. 9, 10, 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Кам'янко-Бузької міської ради Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна