05 листопада 2024 рокусправа № 380/11158/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у наданні позивачу довідки про обставини травми встановленого зразка, оформленої листом від 08.04.2024 № 460/ОКП;
- зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про обставини травми встановленого зразка, отриману ним 08.01.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не склав довідку про обставини поранення позивача. Відсутність такої довідки унеможливлює зазначення у довідці ВЛК, що отримане ОСОБА_1 поранення пов'язано із захистом Батьківщини. Натомість у довідці ВЛК від 11.07.2023 зазначено, що захворювання (поранення, контузія, каліцтво), які отримав ОСОБА_1 , не пов'язано із захистом Батьківщини, а пов'язано з проходженням військової служби. Крім того, відповідна довідка необхідна позивачу для отримання соціальних виплат, у зв'язку з отриманням поранення.
Ухвалою від 29.05.2024 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
12.06.2024 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо заявлених позовних вимог. Зазначає, що для проведення службового розслідування за фактом отримання поранення військовослужбовцем має бути подано донесення медичної служби, та/або донесення (рапорт) безпосереднього командира військовослужбовця з клопотанням щодо проведення службового розслідування. Водночас, вивченням облікових документів військової частини НОМЕР_1 за 08.01.2023, у тому числі добової відомості військової частини на особливий період, іменного списку особового складу, який вибув зі строю, книги тимчасово відсутнього і тимчасово прибулого особового складу, встановлено, що в цей день (08.01.2023) сержант ОСОБА_1 зі списків військової частини не виключався, як поранена особа не обліковувався, первинна медична (домедична) допомога та первинна лікарська допомога йому не надавалась, за медичною допомогою до медичного пункту військової частини він не звертався, а тому факт втрати ним боєздатності та вибуття із строю внаслідок поранення або захворювання на строк не менше однієї доби, нічим не підтверджений.
Стверджує, що оскільки відсутні об'єктивні дані, які вказують на факт отримання ОСОБА_1 поранення саме 08.01.2023, втрату ним боєздатності та вибуття із строю, Картки "КОЛЕСО-МІСТ рапорт" та Первинна медична картка військовослужбовцями військової частини НОМЕР_1 08.01.2023 не виписані. Крім того, 08.01.2023 донесень чи рапортів від будь-яких служб чи військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 про отримання поранення сержантом ОСОБА_1 та клопотання про проведення за даним фактом службового розслідування зареєстровано не було. Відповідно службове розслідування за фактом отримання 08.01.2023 сержантом ОСОБА_1 поранення, призначене не було.
З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що у військової частини НОМЕР_1 відсутні правові підстави надання позивачу довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) наведеною у додатку 5 до Положення.
Також відповідач наголошує, що надані у додатках до позову Первинна медична картка від 10.01.2023, виписана медичним пунктом в/ч НОМЕР_2 , та Первинна медична картка, виписана ПХГ "Краматорськ 2" (без дати), мають суперечливий характер медичного діагнозу та не відповідають вимогам Керівництва з медичної евакуації в Збройних Силах України, затвердженого наказом Генерального штабу ЗСУ від 09.07.2018 № 258, у тому числі, заповнені неналежним чином і не затверджені печаткою військової частини. Крім того, форма Первинної медичної картки від 10.01.2023, виписана медичним пунктом в/ч НОМЕР_2 , не відповідає визначеній у додатку 4 Керівництва, виписана не при першому лікарському огляді 08.01.2023, а через 2 дні після можливої події, іншою військовою частиною, до якої позивач не відряджався, за медичними показниками скерований не був і військову службу в ній не проходив. З урахуванням викладеного, Первинні медичні картки від 10.01.2023, виписані медичним пунктом в/ч НОМЕР_2 та ПХГ "Краматорськ 2" (без дати) не є належним доказом про отримання ОСОБА_1 поранення 08.01.2023 та не може бути прийняті до уваги, як доказ.
Також відповідач зазначив, що сам по собі факт включення до довідки військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_3 від 11.07.2023 № 7206 діагнозу: "наслідки перенесеної вибухової травми (08.01.2023) у вигляді цефалгічного, вестибуло-атактичного, астено-невротичного синдромів з незначним порушенням функцій", не підтверджує факту і не встановлює обставини отримання позивачем травми (поранення, контузії, каліцтва) саме 08.01.2023, а тому не утворює правового обов'язку військової частини видати відповідний наказ та довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) наведену у додатку 5 до Положення.
Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 проходив військову службу за мобілізацією у військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до Довідки військово-лікарської комісії від 11.07.2023 № 7206 військово-лікарською комісією при військовій частині НОМЕР_3 11.07.2023 проведений медичний огляд ОСОБА_1 . Діагноз: Наслідки перенесеної вибухової травми (08.01.2023) у вигляді цефалгічного, вестибуло-атактичного, астено-невротичного синдромів з незначним порушенням функції. Травма легкого ступеня. Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби. Довідку про обставини травми не надав.
Також у Довідці військово-лікарської комісії від 11.07.2023 № 7206 зазначено: стан після гострого дифузного інфекційного міокардиту (20.03.2023). Хронічна ревматична хвороба серця. Недостатність аортального клапана ІІ ст. Вертеброгенна цервікалгія з незначним порушенням функції. Початкова катаракта правого ока. Ангіопатія сітківки обох очей. Захворювання, Так, пов'язані із захистом Батьківщини.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 25.11.2023 № 341 старшого сержанта призваного по мобілізації ОСОБА_1 головного сержанта стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 22.11.2023 № 54-РС, відповідно пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнено з військової служби у запас за підпунктом "г" через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військовому службу) у зв'язку з перебуванням на утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років, вважати таким, що справи та посаду здав і вибув для постановки на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач звернувся до військової частини НОМЕР_1 із заявою про отримання Довідки про обставини травми за результатами отримання 08.01.2023 вибухової травми у вигляді цефалгічного, вестибуло-атактичного, стено-невротичного синдроміп із незначним порушенням функцій.
08.04.2024 військова частина НОМЕР_1 надала позивачу відповідь № 460/ОКП, в якій зазначила: "…Встановлено, що в медичній документації медичної служби військовій частині НОМЕР_1 відсутні відомості про первинне звернення за медичною допомогою 08.01.2023 військовослужбовця ОСОБА_2 безпосередньо після одержання (зі слів заявника) травми (поранення, контузії, каліцтва).
У зв'язку із відсутністю об'єктивних даних, які б вказували на те, що 08.01.2023 Ви отримали травму (поранення, контузію, каліцтво), довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) військовою частиною НОМЕР_1 не складалась, до ВЛК не подавалась та до особової справи не долучалась.
З урахуванням викладеного військова частина НОМЕР_1 не вбачає підстав для надання Довідки про обставини травми, встановленого зразка, яку Ви начебто отримали 08.01.2023".
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невидачі спірної довідки протиправною. Наголошує, що подав усі необхідні докази, які підтверджують отримання ним травми 08.01.2023 під час участі в бойових діях, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-XII) врегульовані правовідносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 ст. 2 Закону № 2232-XII передбачено наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введений воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
На час розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.
Суд встановив, що позивач проходив військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 .
Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначені Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV (далі - Статут).
У силу вимог статті 255 Статуту військовослужбовці, які захворіли раптово або дістали травму, направляються до медичного пункту частини негайно, у будь-який час доби.
Згідно з п. 260 Статуту (у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) на стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини, а для подання невідкладної допомоги за відсутності лікаря - черговим фельдшером (санітарним інструктором) медичного пункту з одночасним доповіданням про це начальникові медичної служби і черговому військової частини. До лікувальних закладів хворі доставляються у супроводі фельдшера (санітарного інструктора).
У разі направлення на лікування поза розташуванням частини військовослужбовці повинні бути одягнені відповідно до пори року і мати при собі направлення, підписане командиром військової частини, медичну книжку, документ, який посвідчує особу, необхідні особисті речі, атестат на продовольство, довідку про травму (каліцтво, поранення, контузію) і медичну характеристику, а в разі вибуття на лікування за межі гарнізону - додатково атестат на речове і грошове забезпечення, проїзні документи до місця розташування лікувального закладу і назад.
У разі якщо обстановка не дозволяє надати довідку про травму (каліцтво, поранення, контузію) до направлення пораненого військовослужбовця на лікування поза розташуванням військової частини, вона надсилається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до якого приписаний військовослужбовець, який отримав травму (каліцтво, поранення, контузію), протягом 30 днів з дня отримання травми (каліцтва, поранення, контузії) або протягом 30 днів з дня надходження відповідної вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
Пунктом 1.1 глави 1 розділу I Положення № 402 передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I вказаного Положення військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд, зокрема, військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (пункт 2.1 глави 2 розділу I Положення №402).
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби, а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я.
Главою 6 розділу II Положення № 402 передбачено порядок медичного огляду військовослужбовців.
Пунктами 6.1 та 6.2 глави 6 розділу II Положення № 402 визначено, що направлення на медичний огляд проводиться, зокрема, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами, а також передбачений чіткий перелік документів, які подаються на військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК у мирний час
Вказаний перелік передбачає, крім того: подання на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Відповідно до пункту 6.10 глави 6 розділу II Положення № 402 медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії). Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.
За змістом пункту 20.4 глави 20 розділу II Положення № 402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов, зокрема, "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".
Відповідно до пункту 21.1 глави 21 розділу II Положення № 402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
Пунктом 21.5 глави 21 розділу II Положення № 402 визначено, що постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються, зокрема, в таких формулюваннях:
а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії. При ураженнях, зумовлених дією ДІВ, КРП, джерел ЕМП, ЛВ, мікроорганізмів I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, а також токсичних речовин, які виникають у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби, приймається постанова - "Травма (зазначити фактор), ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби".
Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, у випадках, передбачених частиною 3 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
ґ) "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.
Постанова в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті "а" цього пункту.
Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період перебування в діючій армії.
д) "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.
У такому самому формулюванні приймаються постанови при медичному огляді військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні.
Пунктом 21.7 Положення № 402 передбачено, що постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.02.2001 № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.02.2001 за № 169/5360 (зі змінами), у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва). На військовослужбовців довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) оформляється у 2 примірниках, перший подається у госпітальну (гарнізонну) ВЛК, а другий зберігається постійно в особовій справі військовослужбовця. У виняткових випадках допускається розгляд ВЛК копії вказаної довідки, засвідченої відповідною посадовою особою та скріпленої гербовою печаткою військової частини (закладу охорони здоров'я Збройних Сил України).
Аналіз наведених вище правових норм дає суду підстави для висновку, що направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться, зокрема, прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, та на таких військовослужбовців подається відповідний перелік документів, у тому числі в разі, якщо особи, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Також Додатком 5 до Положення № 402 визначено форму довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) та зі змісту якої слідує, що саме на підставі наказу командира (начальника) військової частини та за його підписом така довідка видається.
Наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 № 332 "Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2021 за № 1667/37289, затверджено Інструкцію про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, що додається (далі - Інструкція № 332).
Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції № 332 встановлено, що розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання ним обов'язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема, від одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного отруєння, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, отримання інших ушкоджень унаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі - нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов'язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також у випадку смерті військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби.
Згідно із пунктом 2-3 розділу ІІ Інструкції № 332 про кожний нещасний випадок потерпілий або військовослужбовець, який його виявив, чи інша особа повинен(на) негайно сповістити безпосереднього командира (начальника) чи керівника робіт і вжити заходів щодо надання необхідної допомоги потерпілому. У разі настання нещасного випадку безпосередній командир (начальник) або керівник робіт зобов'язаний: терміново організувати надання домедичної допомоги, а за можливості - невідкладної (екстреної) медичної допомоги потерпілому військовослужбовцю, забезпечити за потреби його доставку до закладу охорони здоров'я; негайно повідомити про нещасний випадок командира військової частини; зберегти до прибуття комісії з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку місце події та устаткування, яке там знаходилось, у такому стані, у якому вони перебували на дату настання нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров'ю інших військовослужбовців і не призведе до більш тяжких наслідків), а також вжити заходів щодо недопущення подібних нещасних випадків. Нещасний випадок, про який не було своєчасно повідомлено командуванню військової частини або внаслідок якого втрата працездатності настала не відразу, розслідується згідно з цією Інструкцією протягом місяця з дня надходження рапорту безпосереднього командира потерпілого або потерпілого військовослужбовця або заяви особи, яка представляє його інтереси.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Інструкції № 332 командир військової частини, який отримав повідомлення про нещасний випадок, у свою чергу зобов'язаний:
- негайно через засоби зв'язку повідомити про нещасний випадок (зникнення, смерть) старшого командира (начальника) та протягом доби надати йому письмове повідомлення за формою НВ-1 наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції (далі - повідомлення за формою НВ-1);
- у разі зникнення або смерті військовослужбовця внаслідок нещасного випадку протягом доби повідомити його батьків або близьких родичів;
- залежно від того, з чим пов'язаний нещасний випадок (виконання робіт, пожежа, аварія транспортного засобу будь-якого виду та форми власності, гостре професійне захворювання або отруєння тощо),- протягом доби надіслати повідомлення за формою НВ-1 до відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо), а в передбачених законодавством випадках, - повідомити Військову службу правопорядку у Збройних Силах України та (або) Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері;
- якщо потерпілий військовослужбовець був відряджений з іншої військової частини,- повідомити протягом доби через засоби зв'язку його командира та надіслати повідомлення за формою НВ-1;
- протягом доби призначити комісію з розслідування нещасного випадку чисельністю не менш як три особи у складі голови комісії (яким є один із його заступників) та членів - командира роти, батальйону (дивізіону, ескадрильї тощо), до складу якого входить підрозділ, де стався нещасний випадок, та залежно від того, з чим пов'язаний нещасний випадок, - фахівців профільних служб (озброєння, тилу, пожежної, автомобільної, інженерної, медичної тощо). До складу комісії не може входити безпосередній командир (начальник) потерпілого військовослужбовця;
- забезпечити належні умови для роботи комісії (надати приміщення, засоби зв'язку, оргтехніку, автотранспорт, канцелярське приладдя тощо), а також залучених до роботи експертів, інших спеціалістів та сприяти роботі комісії з метою своєчасного і об'єктивного проведення розслідування нещасного випадку.
Пунктом 8 розділу ІІ Інструкції № 332 встановлено, що комісія з розслідування нещасного випадку проводить розслідування протягом п'яти робочих днів з дня її утворення.
Комісія з розслідування нещасного випадку зобов'язана:
- обстежити місце нещасного випадку, одержати письмові та усні пояснення (провести опитування) свідків і осіб, які причетні до події, та одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо;
- з'ясувати обставини та причини, що призвели до нещасного випадку, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;
- визначити вид події, що призвела до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), причини нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та обладнання, устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), відповідно до Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устаткування, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, який наведений у додатку 3 до цієї Інструкції;
- скласти акт проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) за формою НВ-2 наведеною у додатку 4 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-2) та акт про нещасний випадок (зникнення, смерть) під час виконання обов'язків військової служби за формою НВ-3 наведеною у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-3) у разі, якщо нещасний випадок (смерть) визнаний комісією з розслідування таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, і надати їх командиру військової частини на затвердження. Акти підписуються головою комісії та її членами. У разі незгоди зі змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово і додає до акта за формою НВ-2, як його невід'ємну частину.
До акта додаються письмові пояснення (опитування) свідків, потерпілого, а за потреби також схеми, фотографії, витяги з експлуатаційної документації та інші документи, що характеризують місце події (устаткування, машини, апаратура, територія, будівля тощо), медичний висновок щодо діагнозу потерпілого, наявності в його організмі алкоголю (наркотичних засобів чи токсичних або отруйних речовин).
Якщо нещасний випадок визнаний комісією з розслідування таким, що не пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, на затвердження командиру військової частини надається тільки акт за формою НВ-2, який зберігається у діловодстві військової частини (пункт 9 розділу ІІ Інструкції №332).
Пунктом 18 розділу ІІ Інструкції № 332 передбачено, що за результатами розслідування командир військової частини протягом двох робочих днів після затвердження актів за формами НВ-2 та НВ-3 видає наказ, в якому зазначаються: дата, місце та обставини, за яких стався нещасний випадок; військове звання, прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) та дата народження потерпілого військовослужбовця; вид, характер і локалізація поранення, травми, контузії, каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я; коли стався нещасний випадок (під час виконання обов'язків військової служби чи ні); перебував чи ні потерпілий військовослужбовець в стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних чи токсичних або отруйних речовин; порушення нормативно-правових актів, що спричинили нещасний випадок або були супутніми факторами його настання, посадові особи, які допустили ці порушення; заходи з попередження подібних нещасних випадків у майбутньому. На підставі наказу командира військової частини складається довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) у двох примірниках за формою наведеною у додатку 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення про військово-лікарську експертизу).
Водночас, особливості розслідування нещасних випадків, що сталися в районах бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил визначені розділом V Інструкції № 332, зокрема, пунктами 1-5 розділу V Інструкції № 332 визначено, що у разі настання нещасних випадків, зазначених у пункті 1 розділу II та пункті 1 розділу III цієї Інструкції, що сталися в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил, свідок або військовослужбовець, який виявив нещасний випадок, повинен негайно надати потерпілому військовослужбовцю домедичну допомогу, а за можливості - екстрену медичну допомогу і за потреби вжити всіх можливих заходів щодо евакуації потерпілого військовослужбовця до військового або найближчого закладу охорони здоров'я та повідомити найближчого за місцезнаходженням старшого командира (начальника), у безпосередньому або в прямому підпорядкуванні якого на час настання нещасного випадку перебував потерпілий військовослужбовець.
Командир (начальник), який отримав повідомлення про нещасний випадок, першочергово зобов'язаний:
- негайно після прибуття на місце нещасного випадку організувати надання потерпілому військовослужбовцю домедичної допомоги, а за можливості - невідкладної (екстреної) медичної допомоги та за потреби - його евакуацію до закладу охорони здоров'я у разі, якщо ці заходи не були здійснені свідком нещасного випадку або військовослужбовцем, який його виявив;
- оглянути та обстежити місце нещасного випадку, за наявності необхідних засобів здійснити його фото- або відео фіксацію;
- опитати прямих та опосередкованих свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб, отримати від них письмові пояснення;
- скласти ескіз або схему місця, де стався нещасний випадок;
- отримати за можливості письмові пояснення військовослужбовців, витяги з наказів або їх копії та інші документи, що підтверджують виконання потерпілим військовослужбовцем під час настання нещасного випадку обов'язків військової служби.
Командир (начальник), який отримав повідомлення про нещасний випадок, після вжиття ним першочергових заходів, зазначених у пункті 2 цього розділу, складає, особисто підписує рапорт та за можливості негайно надсилає (надає) його разом з зібраними ним безпосередньо на місці нещасного випадку матеріалами (пояснення, ескізи, схеми та інші документи) командиру військової частини, у складі якої на дату настання нещасного випадку проходив службу потерпілий військовослужбовець.
У рапорті зазначаються: дата і час настання нещасного випадку; стислий опис та характеристика місця нещасного випадку; відомості про потерпілого військовослужбовця: посада, військове звання, прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), число, місяць та рік народження; стислий опис обставин та ймовірних причин нещасного випадку; вид, характер та локалізація травми або поранення, що отримав потерпілий від нещасного випадку військовослужбовець; відомості про свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб; інформація про обсяг домедичної допомоги або невідкладної (екстреної) медичної допомоги, наданої безпосередньо на місці нещасного випадку; заклад охорони здоров'я, у який евакуйовано потерпілого військовослужбовця; час та дата складення рапорту, посада, військове звання, підпис, власне ім'я прізвище командира (начальника), який склав рапорт.
Командир військової частини після отримання рапорту зобов'язаний організувати проведення розслідування та його документальне оформлення згідно з вимогами цієї Інструкції.
Комісія з розслідування після розгляду та вивчення інформації, що міститься в первинному рапорті та наданих разом з ним документах, оформлює акт за формою НВ-2 та у разі, якщо випадок за висновком комісії визнано таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, складає акт за формою НВ-3.
Аналіз вище наведених положень Інструкції № 332 дає суду підстави для висновку, що у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема, від одержання ним поранення, розслідування проводиться за процедурою, визначеною саме розділами ІІ та V Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 № 332.
При цьому, аналіз наведених законодавчих приписів свідчить, що отримання травми військовослужбовцем під час проходження військової служби є підставою для проведення у встановленому порядку розслідування, за наслідками якого складається довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), яка надалі враховується ВЛК під час прийняття постанови про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв.
Із матеріалів справи суд встановив, що позивач звернувся до військової частини НОМЕР_1 із заявою, у якій просив видати йому довідку про обставини поранення до якої було долучено копії документів.
До матеріалів справи позивач долучив корінець первинної медичної карти форми 100 та первинна медична картка форми 100 за підписом ст. л-нт м/с ОСОБА_3 .
При цьому, відповідач у своєму відзиві зауважує, що вказані документи заповнені не належним чином і не затверджені печаткою військової частини. Крім того, форма Первинної медичної картки від 10.01.2023, виписана медичним пунктом в/ч НОМЕР_2 , не відповідає визначеній у додатку 4 Керівництва.
Суд критично оцінює такі доводи відповідача, оскільки неналежне заповнення Первинних медичних карток 10.01.2023 не спростовує факту отримання позивачем вибухової травми 08.01.2023, та відповідальність за заповнення цих медичних документів покладена на медичну службу в/ч НОМЕР_5 .
Заслуговує на увагу та обставина, що Довідка ВЛК від 11.07.2023 № 7206 містить інформацію про наслідки отриманої ОСОБА_1 вибухової травми 08.01.2023, а до таких висновків ВЛК дійшла на підставі подання командира в/ч НОМЕР_1 та поданих позивачем документів, як це передбачено Пунктами 6.1 та 6.2 глави 6 розділу II Положення № 402.
Суд зауважує, що відповідачем до матеріалів справи не долучено доказів прийняття/ не прийняття рішення стосовно розгляду питання, порушеного позивачем з приводу наявності чи відсутності підстав для видачі ОСОБА_1 довідки про обставини травми встановленого зразка, що свідчить про бездіяльність відповідача.
Відтак, суд зазначає, що відповідного розслідування за даним фактом відповідачем проведено не було та, як наслідок, не було з'ясовано всіх обставин отримання позивачем травми, не досліджено всіх поданих документів та не встановлено причин неправильного заповнення форми 100, не досліджено причин заповнення первинної медичної документації пізніше на два дні після настання нещасного випадку.
Отже, суд вважає, що відповідач не дотримав визначеної Інструкцією № 332 процедури та не склав передбачених цією Інструкцією документів за результатами проведеного розслідування.
Доказів протилежного, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, суду не надав.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність ознак протиправної бездіяльності відповідача щодо не проведення розслідування за фактом отримання ОСОБА_1 вибухової травми 08.01.2023.
Також, суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до змісту позовних вимог позивач просить зобов'язати відповідача видати довідку про обставини травми, отриману ним 08.01.2023.
Проте, під час розгляду справи суд встановив, що для видачі військовослужбовцю довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) необхідним є проведення розслідування нещасного випадку у порядку, визначеному Інструкцією № 332. Оформлення такої довідки належить до виключної компетенції спеціально уповноваженого на те органу, відповідно до висновків, зазначених комісією в Акті розслідування нещасного випадку.
Оскільки відповідач не дотримав вимог Інструкції № 332 та не провів розслідування за фактом отримання ОСОБА_1 травми 08.01.2023, суд вважає, що задоволення позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача видати позивачу довідку про обставини травми буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
За відсутності результатів розслідування і висновків про обставини отримання позивачем травми, вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки заявлені передчасно.
А тому, враховуючи встановлені в ході судового розгляду справи обставини недотримання відповідачем процедури розгляду заяви позивача за фактом отримання травми 08.01.2023 та не проведення з цього приводу розслідування, суд вважає за необхідне, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання відповідача провести розслідування нещасного випадку щодо обставин отримання позивачем травми 08.01.2023 та повторно розглянути заяву позивача, за наслідками якого прийняти рішення, з урахуванням висновків суду, наведених у цій справі.
Належних та достатніх доказів, які б повністю спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи суду не надав.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 .
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення ним будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надані, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 72, 77, 139, 242-246, 250, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо не проведення розслідування нещасного випадку щодо обставин отримання травми ОСОБА_1 для видачі довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) за формою, визначеною додатком 5 до Положення Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 14.08.2008 № 402.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) провести розслідування нещасного випадку щодо обставин отримання ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_7 , АДРЕСА_1 ) травми (поранення, контузії, каліцтва) та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу довідки про обставини отриманої 08.01.2023 травми за формою, встановленою Додатком 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, з урахуванням доданих до неї документів та з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна