Справа № 761/33718/24
Провадження № 3/761/7499/2024
22 жовтня 2024 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Романишена І.П., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Управління патрульної поліції м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.ст.122-4,124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 09.09.2024 року серія ААД № 825350, 21.08.2024 року о 10 год. 17 хв. в м.Києві на вул.О.Теліги, 1, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем "BMW", н.з. НОМЕР_1 , перед з'їздом на вул.Дегтярівську при повороті направо завчасно не зайняв відповідне крайнє положення, при перестроюванні не дав дорогу мотоциклу FORTE, н.з. НОМЕР_2 ,котрий рухався праворуч у попутному напрямку в середній (другій) смузі, що призвело до зіткнення даних транспортних засобів, як внаслідок ДТП були пошкоджені, чим порушив вимоги п.10.1, 10.3, 10.4 ПДР України, за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 09.09.2024 року серія ААД №825351, 21.08.2024 року о 10 год. 17 хв. в м.Києві на вул.О.Теліги, 1, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем "BMW", н.з. НОМЕР_1 , був учасником ДТП з мотоциклом FORTE, н.з. НОМЕР_2 , місце ДТП залишив, чим порушив п.2.10а ПДР України, за що відповідальність передбачена ст.122-4 КУпАП.
В судові засідання ОСОБА_2 не з'явився, причини своєї неявки суду не повідомив, повідомлявся про розгляд справи належним чином.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_2 ознак адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.122-4, 124 КУпАП.
Статтею 124 КУпАП встановлено, що порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Відповідно до ст.122-4 КУпАП, залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Згідно з вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до положень ст.252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень за ст.ст.122-4,124 КУпАП підтверджується даними, що містяться у протоколах про адміністративне правопорушення, схемі ДТП, рапортом, даними письмових пояснень, відеозапису з місця події та іншими матеріалами адміністративної справи.
При накладенні адміністративного стягнення з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, вважаю, що стягнення у виді штрафу відповідає вимогам ст.ст.23, 33, 36 КУпАП і є необхідним та достатнім для виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.
Відповідно до вимог Закону України "Про судовий збір" підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 23, 33, 36, 122-4, 124 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 122-4, 124 КУпАП.
Відповідно до ст.36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути пред'явлена до виконання на протязі трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СУДДЯ І.П.РОМАНИШЕНА